Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Τοποθέτηση βαλίτσας
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΣήμερα στις 8:58 am από Andreas.k

» Φόρτιση μπαταρίας
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΣήμερα στις 5:26 am από Babyo

» Εργοστασιακά ελαστικά
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΧθες στις 3:18 pm από windshear

» Θέση ποδόφρενου
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΧθες στις 12:54 pm από dmemtsas

» Διπλη θυρα usb 2.1A 5V με βολτομετρο.
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΧθες στις 12:05 pm από LOU601

» Σβήνει ο κινητήρας
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΠεμ Σεπ 24, 2020 7:45 pm από Andreas.k

» Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΤετ Σεπ 23, 2020 5:09 pm από Giorgos V

» Βροχή - νερά
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΤετ Σεπ 23, 2020 5:08 pm από Giorgos V

» Και ετσι ξαφνικά άκουσα ένα κρακ!!!
Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΤρι Σεπ 22, 2020 8:43 pm από Lacto

Στραβή Τιμονόμπαρα

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Guitarbill13
Bronze Member
Bronze Member
Guitarbill13

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Βόλος

Στραβή Τιμονόμπαρα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Στραβή Τιμονόμπαρα    Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΔευ Ιουλ 08, 2019 5:50 pm

Καλησπέρα πάλι και από μένα!

Σήμερα δυστυχώς μόλις διαπίστωσα ένα πρόβλημα στη μηχανή μου. Διαπίστωσα ότι η μπάρα του τιμονιού ήταν λίγο στραβή και είχε απόκλιση από την ευθεία στάση που έπρεπε να είναι. Έβαλα και τη ρόδα σε ευθεία και σε όρθια στάση για να το τσεκάρω 100% και όντως είχε απόκλιση.
Δυστυχώς δεν έβγαλα φωτογραφία γιατί με το που το κατάλαβα το πήγα αμέσως στο συνεργείο όπου το διαπίστωσε και ο ίδιος και άφησα τη μηχανή μου για επισκευή. Την Τετάρτη που θα πάω να την πάρω θα απαντήσω για την κατάσταση καθώς και αν μου πει το οτιδήποτε το συνεργείο.

Ρωτάω μήπως έχει διαπιστώσει κανείς κάτι σχετικό και αν γνωρίζει τίποτα περαιτέρω.

Υ.Γ Αρχικά προσπάθησε να μου ρυθμίσει απλά τις βίδες στο τιμόνι μήπως ήταν αυτό αλλά όχι τελικά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
ZTS Driver
Golden Member
Golden Member
ZTS Driver

Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2019
Τόπος : Αρτεμιδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στραβή Τιμονόμπαρα    Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΔευ Ιουλ 08, 2019 8:43 pm

Περίεργο παντως αλλα νομιζω οτι θα στο φτιάξουν εντός εγγυησης.Απλα ειναι το γαμωτο.
https://www.youtube.com/channel/UC4xeQqqpkKoulU-MkOc0JwQ?view_as
Guitarbill13
Bronze Member
Bronze Member
Guitarbill13

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Βόλος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στραβή Τιμονόμπαρα    Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΔευ Ιουλ 08, 2019 11:42 pm

Μωρέ ναι, εννοείται θα το καλύψει η εγγύηση αλλά είναι το γαμώτο που είπες. Και το θέμα είναι ότι δεν το χτύπησα πουθενά ή να το πήγε σε κανένα παλιόδρομο (αν και δε νομίζω να έχει να κάνει αυτό). Απλά είναι το μοναδικό πρόβλημα που μου έχει εμφανίσει και είναι και σοβαρό και με προβλημάτισε.
ZTS Driver
Golden Member
Golden Member
ZTS Driver

Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2019
Τόπος : Αρτεμιδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στραβή Τιμονόμπαρα    Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΤρι Ιουλ 09, 2019 12:15 am

Δεν εχω ακουσει και κατι παρομοιο απο τα αλλα παιδια του club, ενημερωσε μας παντως οταν μαθεις σε περιπτωση που τυχει και σε καποιον αλλο.
https://www.youtube.com/channel/UC4xeQqqpkKoulU-MkOc0JwQ?view_as
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Στραβή Τιμονόμπαρα    Στραβή Τιμονόμπαρα  EmptyΤετ Σεπ 25, 2019 6:54 pm

Λοιπον μετα και την επισκευη του τιμονιου του [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]  διαπιστωσα το νεο φαινομενο που καποια συνεργεια το θεωρουν ΝΟΡΜΑΛ...

Συμφωνα με το Χρηστο η τιμονομπαρα ειναι στραβη σε σχεση με τον τροχο οταν αυτος βρισκεται σε ευθεια (αρα το τιμονι ειναι στραβο)

Το προβλημα  λυνεται κατα την επισκευη των οδηγων των βιδων της βασεως τιμονιου (το γνωστο πλεον σε ολους θεμα που εχουν τα Τ)

Οταν επισκευαστουν σωστα οι οδηγοι για το παιξιμο εαν δε σφιχτουν σωστα οι δυο 14αρες βιδες τοτε το τιμονι καθα φορα που το πας στα τερματα και το ζορισεις φευγει απο την ευθεια του (οπως παλια μικροι ισιωναμε τα στραβα τιμονια στα ποδηλατα με κοντρα τροχου-τιμονιου)

Αρκει μια σωστη επισκευη οδηγων και πολυ καλο σφιξιμο των βιδων στιρηξης με το τιμονι σωστα ευθυγραμισμενο με τον τροχο..

Καποιο συνεργειο επισκευασε τους οδηγους στο τιμονι αλλα δεν εσφιξε σωστα τις 14αρες βιδες με αποτελεσμα να φτιαξει το παιξιμο μπρος πισω αλλα να δημιουργήσει αλλο προβλημα στο να στραβωνει το τιμονι αριστερα- δεξια....

Στραβή Τιμονόμπαρα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: X 310 :: Προβλήματα στο X310-
Μετάβαση σε: