Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Σβήνει ο κινητήρας
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣήμερα στις 1:45 am από Lacto

» Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΧθες στις 5:09 pm από Giorgos V

» Βροχή - νερά
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΧθες στις 5:08 pm από Giorgos V

» Εργοστασιακά ελαστικά
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΧθες στις 3:40 pm από Starletmani

» Και ετσι ξαφνικά άκουσα ένα κρακ!!!
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΤρι Σεπ 22, 2020 8:43 pm από Lacto

» Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΤρι Σεπ 22, 2020 6:41 pm από MONTELOS T310

» Βελτιωσεις σε zontes R250
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 18, 2020 11:17 pm από teka1975

» Νέος κάτοχος τ1 310
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 18, 2020 9:21 am από Nikolaef

» TFT οθόνη και GPS
Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Σεπ 11, 2020 5:50 pm από Lacto

Αγορά Τ310

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 10, 2020 9:29 pm

Εαν λες το πορτοκαλι που εχει ειναι πρωτης γενιας σα το δικο μου.
Το 1/19 πιθανως ειναι λαθος
Προσωπικα και για λογους μεταπωλησης δε θα επαιρνα πρωτης γενιας αλλα απο 2ης και μετα εκτος εαν η τιμη ειναι χαμηλοτερη.
Δεν υπαρχει λογος να παρεις κατι στην ιδια τιμη οταν τα επομενα εχουν μεγαλυτερα φρενα και slip clutch στη δευτερη εκδοση και μετα ενω τα τριτα ειχαν μαζι και φορτιστη

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 10, 2020 10:10 pm

Σωστό αυτό που λες, το μόνο που με προβληματίζει είναι ότι σε κατάστημα δύσκολα βρίσκεις μετ/νο...
Ποσο μάλλον 2ης γενιάς...
Κ τα 1000€ που γλιτώνεις από συναγερμό, βαλίτσα, ζελατίνα είναι ένα διόλου ευκαταφρόνητο ποσο...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 10, 2020 10:26 pm

Σε καμια περιπτωση δεν αντιστοιχουν τα 1000 σε αυτο που λες ιδιαιτερα για μτχ

Βαλιτσα στην χειροτερη παιρνεις με 45 πχ giwi

Συναγερμος δε στοιχιζει πανω απο 25 ευρω εαν ειναι τις σειρας που εβαζαν κατα την πωληση.(Ενας καλος πχ ΜΕΤΑ στοιχιζει στα 200)

Κατα τη γνωμη μου ο συναγερμος αυτος ειναι απλα αχρηστος και το εργοστασιο οσο και ο εισαγωγεας το λεει ξεκαθαρα οτι σε αυτα τα μοντελα με sleep mode δε προτεινεται η τοποθετηση συναγερμου

Ζελατινα μεγαλυτερη απο εμας στο zontesclub βαζεις με 90.(Μπορεις να δεις τι παρ πριζ βαζουμε εμεις στο αντοιστιχο post και να διαβασεις τα σχολια οσων τους βαλαμε για το ποση διαφορα εχει)
Αυτο ειναι απλα μια επεκταση των 15-20 ευρω απο το aliexpress που εχει
Aρα εχει αξεσουαρ αξιας πολυ χοντρα 100ευρω στην ουσια στο συνολο και στην πουλαει οσο πουλιουνται τα 2ης γενιας που πιθανοτατα εχουν τα ιδια.

H μηχανη σα μηχανη δεν εχει κανενα θεμα εαν θες να την παρεις απλα σου αναφερω ολα τα παραπανω για να σε ενημερωσω οτι στην ουσια παιρνεις κατι με λιγοτερα πραγματα (φρενα slip clutch) στην ιδια τιμη με καποιο αλλο που τα εχει.

Εκει στηριζονται και τα πουλανε...στην αγνοια σας.
Απλα σε προφυλασω απο το να κανεις λαθος ενω πιθανοτατα θα βρεις πιο καινουργιο σιγουρα εαν εχεις υπομονη στα ιδια λεφτα.

Σου το λεω εγω που ημουν απο αυτους που την "πατησαμε" αγοραζοντας καινουργιο απο τους πρωτους και εχω πρωτης γενιας επισης.
Το θεμα το φρενων προσωπικα μονο με απασχολησε σοβαρα (το slip clutch φυσικα ειναι πολυ θετικο να το εχεις αλλα δε τρεχει και τιποτα εαν δε...Ποτε δε χρειαστηκε να σου πω την αληθεια)
Το θεμα των φρενων το ελυσα σχετικα φτηνα με αποτελεσμα καλυτερο απο αυτο των εργοστασιακων μεγαλυτερων (μπορεις επισης να δες τι εκανα σε αντιστοιχο post)

H επιλογη ειναι σαφως δικη σου αλλα ως ιδρυτης του zontesclub σκοπος μου ειναι η σωστη ενημερωση οποιου σκοπευει να μπει στην παρεα μας απο πριν ωστε να μη κανει λαθος επιλογη η τον πιασουν κοροιδο

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 10, 2020 11:21 pm

Η βοήθεια σου είναι πολύ σημαντική κ το εκτιμώ!
Θα ψάξω να διαβάσω για τα φρένα κ τον ανεμοθωρακα!
Όσο αφορά το θέμα του συναγερμού δεν κατάλαβα κάτι...
Μιλώντας πάντα για ΜΕΤΑ, κρίνεις ότι η εγκατάσταση του ειναι περιττή;
Τι παίζει με το sleep mode κ τους συναγερμούς;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Ιαν 10, 2020 11:36 pm

Οι συναγερμοι που πολλοι τοποθετουν ως δωρο κατα την πωληση της μηχανης στοιχιζουν 20ε το πολυ με πραγματικο κοστους για αυτους 10-12ευρω.

Εχω κανει και βιντεο στο καναλι μου οσον αφορα τους συναγερμους.Απο τη στιγμη που ΔΕ κοβουν παροχη αναφλεξης η καυσιμου (και πιστεψε με σχεδον κανεις δε συνδεει αυτη τη λειτουργια) ειναι ενα εντελως αχρηστο πραγμα που απλα κανει θορυβο εαν αρχισει να χτυπαει.
Εαν δεν εχει κοντρολ με ειδοποιηση η gps tracker πιθανοτατα να μη το ακουσεις καν να χτυπαει οταν θα χρειαστει γιατι θα εισαι καπου αλλου.
Αρα δε σου προσφέρει καμια απολυτως ασφαλεια εαν δεν εχει συνδεμενη την αποκοπη παροχης καυσιμου η αναφλεξης.

Τωρα οσο αφορα τα μοντελα πρωτης και δευτερης γενιας που εχουν ακομα μπαταρια με sleep mode εαν ο συναγερμος δεν εχει δικη του μπαταρια , οταν ενεργοποιηθει το sleep mode λογω ακινησιας της μηχανης μετα απο καποιο διαστημα, ο συναγερμος παυει να λειτουργει γιατι η μπαταρια κοβει καθε παροχη σε οτιδηποτε στη μηχανη μεχρι να ενεργοποιησεις ξανα τη μηχανη απο το κουμπι που εχουν αυτα με sleep mode.
Aπο την τριτη γενια και μετα δεν υπαρχουν μπαταριες με sleep mode καθοτι  καταργηθηκαν.

Αρα ειτε ΜΕΤΑ βαλεις ειτε κινεζικο των 12ευρω περαν απο το καθαρα ποιοτικο στοιχειο του πραγματος την ιδια δουλεια ακριβως κανεις και με τα 2.
Εαν ο ΜΕΤΑ πχ εχει δικη του μπαταρια θα συνεχισει να λειτουργει οταν μπει το sleep mode μεχρι να αδειασει και αυτη...μετα τελος και αυτος

Κατα δευτερο και κυριοτερο οι μηχανες μας δεν εχουν κλειδια παρα κοντρολ.
Αρα κανεις δε μπορει να τη βαλει μπροστα με καποιο τροπο.
Επι του παροντως (παντα) δεν υπαρχει καποιος που μπορει να αντιγραψει το σημα απο τα κοντρολ.
Εαν μαλιστα χασεις το ενα κλειδι θα πρεπει να αντικαταστησεις κομπλε μοναδα με 2 νεα κλειδια...
Δε μπορεις να προγραμματισεις αλλο κλειδι στην ιδια μοναδα.
Τελος μια και δε το ξερεις μεχρι και στα 3ης γενιας λειτουργει ΜΟΝΟ το ενα κλειδι καθε φορα οχι και τα 2 ταυτοχρονα, αρα καποιος θα πρεπει να αντιγραψει αυτο που εχεις συγχρονισει εσυ εκεινη τη στιγμη...πραγμα δυσκολο

Εαν αλλαξεις κλειδι και θες να χρησιμοποιησεις το αλλο σε καποια φαση πρεπει να το συγχρονισεις με τη μηχανη αλλιως δε λειτουργει.
Αυτο κανει υπερβολικα δυσκολο (επι του παροντως) καποιος να στην κλεψει βαζοντας την μπροστα και ως συνηθως οι μηχανες φευγουν τσουλιτες η σηκωτες...αρα ο απλος συναγερμος ειναι απλα κατι αχρηστο

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 12:03 am

Εντυπωσιακό το άρθρο για τα φρένα!
Αγαπητέ μου είσαι κατατοπιστικοτατος!
Σε ευχαριστώ πολύ!
Άρα ανακεφαλαιώνοντας: συναγερμός με ειδοποίηση μόνο σε τρίτης γενιάς...
Πολύ ενδιαφέρον το άρθρο για τα φρένα..!
Ποσο σου στοίχισε η δισκοπλακα; (ΜάρκαWink
Επίσης ενδιαφέρον το άρθρο για τον ανεμοθωρακα αν κ στο ερώτημα του φίλου με ύψος 1,95 (όπως κι εγώ) δεν υπάρχει απάντηση...
Συγνώμη αν κάνω κατάχρηση του χρόνου σου κ σε ευχαριστώ ξανά για την άμεση υποστήριξη!
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 12:12 am

Ημετατροπη των φρενων ειναι δικου μου σχεδιασμου καθοτι ειμαι μηχανικος.
Η δισκοπλακα παραγγελθηκε βαση προδιαγραφων που εδωσα σε διασυνδεσεις που εχω στο εξωτερικο και μου απεστειλαν αυτο που τους ζητησα.
Το κοστος με τοποθετηση για καποιον που το θελει θα βγει κοντα στα 200-220ευρω
Ανεμοθωρακα σχεδιαζουμε καινουργιο για οσους ειναι πανω απο 1.85 αλλα θα βγει με υψηλοτερο κοστος δυστυχως. (Ποτε δε καταλαβα πως μπορειτε εσεις με αυτο το υψος να βολευεστε σε αυτη τη μηχανη.....)
Εγω στο 1.79 τη θεωρω οριακα ανετη για το υψος μου....
Μπες στο καναλι του zontesclub στο youtube να δεις καποια βιντεο...ισως σου λυθουν περισσοτερες αποριες..σου παραθετω το τελευταιο βιντεο εδω

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 2:12 am

Είχα όλα τα on off της Honda...
Εγκατέλειψα το άθλημα πριν 7 χρονια κ τώρα το μόνο που επιθυμώ είναι μια μηχανή που δεν θα έχει μεγάλο κόστος συντήρησης κ θα είναι ελαφριά...
Οποτε το θέμα του πως θα βολευτω επάνω της σε διαδρομές στην Αττική δεν νομίζω ότι θα είναι θέμα...
Εάν αποκτήσω τελικά το μετ/νο Τ1 θα σε ενημερώσω για να κάνουμε τις μετατροπές!
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 8:58 am

Το Τ όχι Τ1 εννοεις😉😉😉😉😉
Τ1 είναι μόνομπρατσο και δεν ερχεται

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 4:48 pm

Πάντως κ το νέο μοντέλο πολύ αργεί...
Θα προσπαθήσω όμως αν αποκτήσω τώρα τη μηχανή να βρω μια λύση στο θέμα της οθόνης...
Έχω κάτι γάτους ηλεκτρονικούς, μήπως μπορούν να μας βρουν ποιοτικό lcd...
Τσάμπα είναι τα ρημάδια, δε νομίζω ότι έγινε για θέμα κόστους, μάλλον κακός σχεδιασμός εξαρχής...
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 5:33 pm

Εχει βρεθει ηδη αλλη εγχρωμη οθονη του εμποριου αλλα δε με ενθουσιαζει με κοστος στα 80ε με τα μεταφορικα.
640+ τοποθετηση για τη γνησια παντως δεν αξιζει ουτε με σφαιρες

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Ιαν 11, 2020 6:27 pm

Είναι τρελοί να ζητάνε τέτοια ποσά...
Της αξίζει αυτής της μηχανής κάτι καλύτερο πάντως...
Αυτή στα 80 που λες είναι ένα λογικό ποσο...
Θα δουλέψει αν την βάλει κανεις;
soundgarden
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 12/01/2020
Τόπος : Athens

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 12, 2020 6:02 pm

Γεια σου φιλε μου με φορτομενη την μηχανη πως τα πας ρωταω μιας και θελω να δω αν θα αντεξει με δυο ατομα και μπαγκαζιερα μιας και τα κυβικα ειναι λιγα ,αντεχει απλως δεν τραβαει πολυ?ειμαι 90 και 60 η κοπελα μου
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Ιαν 12, 2020 7:00 pm

Ανετα τραβαει δεν εχεις κανενα προβλημα.
Μαζι με το Γιωργο Μαυροφρυδη στη δικη μου ειμασταν 100κιλα ο καθενας (συνολο 200 + μπαγαζιερα) και πηγαινε μια χαρα.

Silver Member
Silver Member
CHILIS

Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2019
Τόπος : ATHINA

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιαν 13, 2020 9:40 am

Giorgos V έγραψε:
Εχει βρεθει ηδη αλλη εγχρωμη οθονη του εμποριου αλλα δε με ενθουσιαζει με κοστος στα 80ε με τα μεταφορικα.

Αν δουλευει που δεν το βλεπω...εμενα με ενδιαφερει...
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιαν 13, 2020 9:42 am

Γιατί να μη δουλεύει?
Σίγουρα δε θα είναι πάρτο βάλτο και έτοιμος γιατί είναι universal ,οπότε θα χρειαστεί δουλίτσα για να μπει.
Το μόνο θέμα που έχω εντοπίσει είναι ότι δεν έχει λαμπάκι λαδιού (πολύ βασικό μειωνεκτημα) αλλά και αυτό λύνεται.

Silver Member
Silver Member
CHILIS

Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2019
Τόπος : ATHINA

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιαν 13, 2020 9:45 am

Αν ειναι ετσι εγω νομιζω οτι αξιζει να ασχοληθει καπιος για να την βαλουμε...(με το αζημιωτο βεβαια)
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιαν 13, 2020 10:09 am

Θα το εκανα στο δικό μου αλλά προσωπικά δε με ενθουσιάζει κιόλας η συγκεκριμένη οθόνη να πω ότι καίγομαι.

Όπως σου είπα θα χρειαστεί αρκετη δουλιτσα να ταιριαξεις την καλωδίωση χωρίς να είσαι κανίβαλος κόβοντας καλώδια από τη μηχανη καθώς να φτιάξεις και έναν αντάπτορα να την ταιριάξεις στις βάσεις στήριξης.

Για μένα όταν κάνεις μια τέτοια δουλειά πρέπει να την κάνεις σωστά και να ταιριάξεις καλώδια με φύσες στα εργοστασιακά όσο το δυνατόν χωρίς να κόψεις τίποτα.

Άρα η δουλειά σαφώς και γίνεται αλλά είναι κάτι που απαιτεί αρκετό χρόνο να ασχοληθείς.

Μια και δε ξέρουμε εξ αρχής που ταιριάζει τι και όλο το υπόλοιπο πακέτο ταιριάσματος το πρώτο θα μας παιδεψει αλλά σαφώς γινεται

Επισκέπτης

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΤρι Ιαν 21, 2020 11:16 pm

Καλησπέρα παιδιά

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω καινούριο Τ310 και θα ήθελα την βοήθεια σας ως κάτοχοι...

Πρώτων θα ήθελα να ρωτήσω αν όλα αυτά τα καινούρια που υπάρχου είναι της δεύτερης γενιάς με το μεγαλύτερο δισκόφρενο. Καθώς όταν επισκέφτηκα την αντιπροσωπία στην Καλλιθέα μου είπαν πως δεν υπάρχει πρώτης και δεύτερης γενιάς και ότι όλα είναι ίδια...

Δεύτερων υπάρχει κανένας από εσάς που δεν είναι ικανοποιημένος από θέμα αξιοπιστίας καθώς του έχει παρουσιάσει αρκετά προβλήματα;
chris130
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2019
Τόπος : αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΤετ Ιαν 22, 2020 4:02 am

Giorgos V έγραψε:

Καλημερα
καποιο λινκ γι την αγορα αυτης της εγχρωμης οθονης υπαρχει? και καποιος ου ν α μπορει να την κανει να συνεργαστει με την μοτο?κα να την τοποθετησει?
ευχαριστω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΤετ Ιαν 22, 2020 9:24 am

Θα σου στείλω link.
Μπορώ να το κάνω αλλά όπως ανέφερα και πριν δεν είναι κάτι που γίνεται μέσα σε 2-3 ώρες ιδιαίτερα την πρώτη φορά που θα πηγαίνουμε ψάχνοντας.

Θα χρειαστεί αρκετός χρόνος.
Πιθανότατα μια ολόκληρη ημέρα ίσως και δεύτερη...δε το γνωρίζω γιατί δε το έχω ξανακάνει (υποθέτω)

Θα πρέπει να αντιστοιχίσεις καλώδια από ηλεκτρικά σχεδιαγράμματα, να βρεις ίδια φυσά να ταιριαζει στην εργοστασιακή (πιθανότατα δεν είναι η ίδια αυτή που έχει επάνω) ώστε να μη κόψεις τίποτα από τη μηχανή, να φτιάξεις την καλωδίωση στη νέα φυσά, να φτιάξεις βάση να στηρίξεις την οθόνη στη θέση της παλιάς καθώς και βάση για τον αισθητήρα ταχύτητας στον τροχό.
Δεν είναι πάρε βάλε απλά.
Έχει αρκετή δουλεια

New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 01/02/2020
Τόπος : Heraklion

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 01, 2020 5:33 pm

Καλησπέρα έχω να κάνω μια ερώτηση.
Θέλω να αγοράσω το νέο τ310τ1 αλλά με προβλιματίζει το μόνο μπράτσο πίσω.

Ποιά η διαφορά από το ίδιο μηχανάκι αλλα με δίμπρατσο.
Το θέλω για Ηρακλείο Κρήτης και έχουμε πάρα πολλές λακούβες και παπουράκια τόσες όσο να αποφέυγεις 10 και να πέφτεις σε 20.
Θα έχω θέμα με το μόνομπρατσο , θέλω να πώ θα κρατήσεις στον χρόνο και επίσης αν τύχει και το πάω 10 φορές τον χρόνο σε χώμα μην φανταστείτε κατσάβραχα , καμία παραλία αρχή, κανένα φαρράγι στην αρχή του που έχει αρκέτες πέτρες κτλ.
Και επίσης το θέλω για ταξίδι 130 χιλιομέτρω με δικάβαλο 80+80 κιλά τα άτομα περίπου.
Θα κάνει ωραίο άνετο ταξίδι χωρίς να ζορίζει την μηχανή με 120+- χιλιόμετρα.

Ευχαριστώ!!
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 01, 2020 5:50 pm

Το μονόμπρατσο έχει πολλά αρνητικά σε σχέση με το συμβατικό.

Ιδιαίτερα σε μία μηχανή σαν το Τ είναι από άχρηστο έως μεγάλο μειονέκτημα.

Έτσι όπως τα κάνανε όμως δυστυχώς θα ειναι πλεον η μόνη επιλογή για να αγοράσεις αλλιώς θα πρέπει να πας σε κάποιο μεταχειρισμένο

Αντικειμενικά δεν σημαίνει ότι η μηχανή θα έχει κάποιο πρόβλημα αλλά θα πρέπει να κατανοήσεις ότι αποκτάς μία μηχανή που θα χρειάζεται περισσότερο προσοχή περισσότερο συντήρηση και ίσως μεγαλύτερο κόστος για τη συντήρηση αυτή.

Δυστυχώς είναι ατυχέστατο ότι ο εισαγωγεας επέλεξε να φέρει αυτό και όχι το Τ2.
Προφανώς και αυτό έσκεμενα έγινε

New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 29/02/2020
Τόπος : Λάρισα

ΔημοσίευσηΘέμα: Αγορά T310 (2020)   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 29, 2020 2:50 pm

Καλησπέρα σε όλη την ομάδα και απο εμένα!

Εδώ και περίπου κανένα μήνα, ξεκίνησα να καταλαβαίνω πως η μηχανή που έχω πλέον δεν με καλύπτει (ninja 250r 2009).

Το πρόβλημα μου είναι πως ήθελα κάτι που είναι 'μεγαλύτερο' σε όγκο, ύψος και τα λοιπά, καθώς είμαι 1.97.

Έτσι λοιπόν ξεκίνησα να ψάχνω στο car.gr τις επιλογές μου για την επόμενη αγορά (κάτι σε στυλ on/off - adventure μέχρι 400-450 κυβικά γιατι παραπάνω δεν μου χρειάζεται), και κατέληξα στο T310.

Βρήκα λοιπόν, αντιπροσωπία στη Λάρισα που το έχει διαθέσιμο στα 4490 ευρώ (2020 μοντέλο) και σκέφτομαι να πάω να το πάρω όπως είναι.

Πριν το κάνω λοιπόν, ξεκίησα να ψάχνω στο Google αλλα και Youtube κριτικές για το μηχανάκι και έπεσα πάνω στο Forum σας.

Έχω κάποιες ερωτήσεις, που θα ήθελα να κάνω στους κατόχους και θα με βοηθούσε στο να καταλήξω αν θα το πάρω ή όχι.

1) Η Daytona βγάζει μηχανάκια χρόνια, κυρίως παπάκια τα οποία δεν έχω ακούσει να βγάζουν και τίποτα σοβαρά προβλήματα (όσο περίπου και απο άλλες πιο γνωστές μάρκες). Αν επιλέξω να παω σε Τ310 - πιστεύεται θα είναι ίδιας ποιότητας με ενα kawasaki versys 300 ώς προς κατασκευή και αξιοπιστία? Επίσης σε μια 5ετία - θα μπορώ να βρίσκω ανταλλακτικά? Απο ότι βλέπω το μηχανάκι ξεκίνησε να βγαίνει πριν λιγα χρόνια, και δεν το κόβω να σταματήσουν να τα βγάζουν.

2) Θα με βολέψει για δικάβαλο και ταξιδάκια? Είμαι περίπου 1.95-97 ύψος και με το ninja 250r δεν πολυ χωρούσα.

3) Με προβληματίζουν τα ηλεκτρονικά που έχει (πχ ξεκλείδωμα με ηλεκτρονικο κλειδι κλπ) - ως κάτοχοι τι πιστεύεται? Θα αντέξουν στο χρόνο? Είναι εύκολο να βρεθεί ανταλλακτικό και επισκευή σε περίπτωση βλάβης?

4) Έχω μηχανικό που πάω εδώ και 6 χρόνια (όλες τις μηχανές που έχω αλλάξει) και τον ρώτησα γνώμη για Daytona και μου είπε μακρυά (χωρίς να έχει κανένα κέρδος στο να με στείλει να πάρω κάτι αλλο). Με προβλημάτισε λιγο να πώ την αλήθεια, γιατι είναι άτομο που εμπιστεύομαι και οτι έχει συμβουλέψει δεν έχω βγεί χαμένος. Παρόλα αυτά, με όση έρευνα έχω κάνει, δεν εχω δει κάποιος να έχει αποδείξει οτι το μηχανάκι είναι κατώτερης ποιότητας και πόσο μάλλον να έχει προβλήματα (πέρα απο τρόμπες σε συνεργεία που τους κάναν λαμογιές και αντιπροσωπείες που τα πουλούσαν όπως νάνε).

5) Υπάρχει κάποιος φίλος απο Λάρισα με 310 να κανονίσουμε να κεράσω ενα καφέ και να δώ τη μηχανή απο κοντά και ίσως να με πάει μια μικρή βόλτα για να δω τη μηχανή εν δράση?

Ευχαριστώ για το χρόνο Smile
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Φεβ 29, 2020 3:29 pm

1) δεν είναι daytona
2)Eαν έστω μπορουσες στη ninja σίγουρα στο Τ θα είσαι σαφώς πιο άνετα
3)Σχετικά είναι όλα...Και ναι και όχι
4)Η άγνοια είναι κακός σύμβουλος .. διάβασε στο φόρουμ τις γενικές πληροφορίες, τα γενικα θέματα καθώς και το για αρχάριους στη zontes και στη συνέχεια όλο το φόρουμ που αφορά το Τ
Εάν τα διαβάσεις θα σου λυθεί κάθε απορια
Επιπλέον μπορείς να δεις τα σχεδόν 6 video για το Τ στο κανάλι μου στο youtube για να έχεις πλήρη εικονα

Αγορά Τ310
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Ερωτήσεις για το T310-
Μετάβαση σε: