Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Επιλογή Tank bag
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΣήμερα στις 9:03 am από Cretan

» Σβήνει ο κινητήρας
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΧθες στις 12:42 pm από Andreas.k

» Πρόβλημα στο μοτέρ
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤρι Οκτ 27, 2020 5:59 pm από Giorgos V

» Αγορα G155
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤρι Οκτ 27, 2020 12:53 pm από Masterix

» Συντήρηση αλυσίδας
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΔευ Οκτ 26, 2020 3:12 pm από Andreas.k

» Ξαφνικά δεν ανάβει (η δε σβηνει)!!! Είναι τελείως νεκρό!
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΔευ Οκτ 26, 2020 5:29 am από perone

» Πίεση ελαστικών σε Τ310
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Οκτ 24, 2020 1:35 pm από Andreas.k

» Λαμπακι λαδιων
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Οκτ 23, 2020 3:48 pm από sheep

» 1ο service
Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2020 11:51 am από disergio

Αγορά Τ310

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Makis72
Silver Member
Silver Member

Ημερομηνία εγγραφής : 03/03/2020
Τόπος : Νίκαια - Αττική

Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤρι Μαρ 03, 2020 12:39 pm

Αγαπητοί φίλοι γεια σας,
Νέος στο forum αλλά όχι και τόσο νέος ηλικιακά και μοτοσυκλετιστικά, μετά από 2 δεκαετίες με διάφορες μοτοσυκλέτες αλλά και αρκετά χρόνια αποχής από τον χώρο «φλερτάρω» με την ιδέα αγοράς του Zontes T310T1. Ομολογώ πως το κυριότερο κίνητρο μου είναι πως έχω λατρέψει την εμφάνιση και την τεχνολογία – εξοπλισμό της. Έχοντας στην κατοχή μου μοτοσυκλέτες όπως το Africa twin – CBF600S – Triumph Bonneville, δεν σας κρύβω πως διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις σχετικά με το νέο αυτό προϊόν. Ανατρέχοντας στο video του Γιώργου (ένα από τα πολλά και ενδιαφέροντα) με τίτλο «3 λόγοι για να ΜΗΝ αγοράσεις Zontes» θα συμφωνήσω και στα 3 θέματα (Απαξίωση λόγω συνεχών ανανεώσεων – Μικροπροβλήματα – Δίκτυο) και θα σταθώ στο τρίτο (δίκτυο) ζητώντας την βοήθεια σας. Αγοράζοντας μια μοτοσυκλέτα (και όχι μόνο) υπάρχει πάντα η πιθανότητα να προκύψουν θέματα και σίγουρα η ανάγκη υποστήριξης, συντήρησης. Θα κατατάξω τον εαυτό μου στην κατηγορία «ψείρας», υπό την έννοια πως θέλω το όχημα μου να είναι πάντα σε άριστη κατάσταση τόσο μηχανικά – λειτουργικά όσο και εμφανισιακά. Έτσι λοιπόν ζητώ την βοήθεια σας ώστε να επιλέξω σωστά τον συνεργάτη που θα αγοράσω αλλά και θα εμπιστευτώ μελλοντικά την συντήρηση της μοτοσυκλέτας μου. Διάβασα τα καλύτερα για την “motom” στο Ν. Ηράκλειο και θα ήθελα τα φώτα σας αν υπάρχει αντίστοιχου επιπέδου κατάστημα στην δυτική Αττική (π.χ. Πειραιάς – Νίκαια – Αιγάλεω). Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων, φιλικά, Μάκης.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤρι Μαρ 03, 2020 12:45 pm

Μάκη μια και είδες τα video μου προσωπικά για αγορά μπορώ να σου προτείνω τη ΜΟΤΟΜ.
Επιπλέον μια και ο Μαργαρίτης πέραν από service που είναι κάποιος που προτείνω από την προσωπική μου εμπειρία και έχει σχεδόν κατά παμψηφη πλειοψηφία θετικές κριτικες, πουλά επίσης zontes και μπορείς να απευθυνθείς και σε αυτόν που είναι σχετικά πιο κοντά σε εσένα.
Δυστυχώς δε μπορώ να προτείνω με σιγουριά κάποιους άλλους από την την ενημέρωση που έχω.

Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 27/02/2020
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤρι Μαρ 03, 2020 1:52 pm

Καλησπέρα, καλή Σαρακοστή, και καλώς σας βρήκα!
Εντός βδομάδας παραλαμβάνω και εγώ το Τ310 Τ1 σε πολύ ωραίο μαύρο χρωματάκι.
Ευτυχώς ή δυστυχώς δεν σας είχα βρεί πριν το παραγγείλω Smile
Ήμουν δύσπιστος όταν άρχισα να ψάχνω για νέα μοτοσικλέτα και έπεσα πάνω στο τ310 που ούτε καν ήξερα τι είναι ZONTES και έγινα πιο δύσπιστος όταν έμαθα προέλευση.
Παρ΄όλα αυτά πήγα και έκανα test drive ......μ'άρεσε αρκετά αλλά συνέχισα να ψάχνω στα ιερά ονόματα των 2τροχών (βλέπε HONDA YAMAHA κλπ).
Μετά από πολύ διάβασμα και αρκετή σκέψη .... άλλαξα γνώμη και είπα να ρισκάρω γιατί μοιάζει να είναι value for money.
Και κάπως έτσι βρέθηκα εδώ στο κλαμπ .....και μπορώ να πω τα όσα διάβασα δεν μου άλλαξαν γνώμη για την αγορά μου.
Βέβαια θα επανέλθω με εμπεριστατομένη άποψη όταν θα την έχω στα χέρια μου.

Μέχρι τότε είναι κάτι που πρέπει να προσέξω κατά την παραλαβή ή στα πρώτα χλμ?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Makis72
Silver Member
Silver Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤρι Μαρ 03, 2020 3:02 pm

Γιώργο σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση. Φαντάζομαι εννοείς τον Μαργαρίτη στο Γαλάτσι. Δεν είναι ιδιαίτερα κοντά μου, θα με βόλευε αφάνταστα ο Πετροσιαν στον Πειραιά αλλά δεν γνωρίζω τίποτα για το συγκεκριμένο κατάστημα, όπως και να έχει σε ευχαριστώ θερμά.
Antartis
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2020
Τόπος : Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤετ Μαρ 04, 2020 2:35 pm

Καλησπέρα από Ηράκλειο Κρήτης

Είμαι ένα κλικ πριν την αγορά του 310 t1 και το μόνο που με προβληματίζει είναι ποτε θα βγει το t2 (το ακτινοτό) εννοείται ότι μου αρέσει το μονομπρατσο t1 αλλά πως θα ξέρουμε ότι δεν είναι πιο βελτιωμένο από το προηγούμενο ( σε τυχών προβλήματα που έβγαλε το t1)και γενικά με αγχώνει αυτό το κάθε 2-3 μήνες update στις μηχανάκια και απαξίωση των προηγούμενων..

Θα με βοηθούμε μια τοποθέτηση κάποιου έμπειρου στον προβληματισμό μου!
Ευχαριστώ
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤετ Μαρ 04, 2020 2:51 pm

Το Τ2 θα σκάσει ξαφνικά σα βόμβα όπως και το Τ1
Μη ρωτάτε τζάμπα γιατί κανείς δε μπορεί να σας απαντήσει με σιγουρια πέραν ΜΟΝΟ ΤΟΥ ΓΚΟΡΓΚΟΛΗ!

Θεωρητικά πρώτα θα περιμένει να δουν πως θα πάνε οι πωλήσεις του Τ1 και μετά, άρα δε νομίζω συντομα

Ποιο θα φέρει όμως από τα 2 Τ2 είναι άλλο θεμα...

Όσον αφορά τις συνεχόμενες αλλαγές....δεν υπάρχει απάντηση.Δε μπορείς να ξερεις.
Όπως είδαμε 5 αλλαγές και στο τέλος κατάργηση.
Είναι ένα από τα αρνητικά της μάρκας που εάν δε το σταματήσουν θα δουν τις πωλήσεις να πηγαίνουν στον πάτο κάποια στιγμη

New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 04/03/2020
Τόπος : Ηράκλειο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΤετ Μαρ 04, 2020 3:14 pm

Ευχαριστώ Γιώργο!
Makis72
Silver Member
Silver Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΔευ Μαρ 09, 2020 5:10 pm

Γεια σας και πάλι, πριν μερικές ημέρες επισκέφτηκα την motom και επιβεβαίωσα πως πρόκειται για σοβαρό κατάστημα. Είμαι στο παρά 5 για την αγορά του T310(T1) όμως διστάζω. Παρά τα όσα εντυπωσιακά παρουσιάζονται στις δοκιμές και τα σχετικά videos θεωρώ πως (ίσως) είναι πολύ νωρίς για να βγουν συμπεράσματα περί αξιοπιστίας. Η μοτοσυκλέτα αν δεν κάνω λάθος πωλείται στην Ελλάδα λίγο περισσότερο από έναν χρόνο. Η μοτοσυκλέτα για εμένα είναι αποκλειστικά όχημα ελεύθερου χρόνου, με χρήση 3 – 4.000 χλμ. τον χρόνο, δεν έχω τρελές απαιτήσεις αλλά δεν έχω και τον χρόνο να τρέχω συνέχεια στο συνεργείο ακόμα και αν η όποια επισκευή καλύπτεται από την 2ετή εγγύηση. Έχω αναλώσει αρκετό χρόνο διαβάζοντας τις χρήσιμες πληροφορίες του forum σχετικά με προβλήματα, αστοχίες, ακόμα και τα λάθος μονταρίσματα των εμπόρων και αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω τους παλαιότερους κατόχους είναι: έχει βελτιωθεί η κατάσταση; Έχουν λυθεί τα μικροπροβλήματα της πρώτης γενιάς; Καλούς δρόμους σε όλους σας! Φιλικά, Μάκης…
babisdr
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΔευ Μαρ 09, 2020 9:36 pm

Καλησπέρα Μάκη, Μπάμπης το όνομα μου κατοχος Τ310 1ης γενιάς χωρίς κανένα πρόβλημα από αυτά που έχουν αναφερθεί. Αν σε καλύπτει στις ανάγκες σου και αν σου αρέσει εμφανισιακά τότε είναι θέμα κόστους και εκεί παίζει σχεδόν χωρίς αντίπαλο.
Makis72
Silver Member
Silver Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΔευ Μαρ 09, 2020 9:52 pm

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. ...
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΔευ Μαρ 09, 2020 10:08 pm

Δυστυχώς η λογική του περιμένω να δω εάν θα βγει αξιόπιστο...θα σου πάρει χρόνια

Πήρα από τα πρώτα που ήρθαν πριν 10μηνες και έχω 6500κμ
Η λογική που το πήρα αφού έψαξα πολύ γιατί ΠΟΙΟΣ το φτιάχνει και όχι ΠΟΥ ΦΤΙΑΧΝΕΤΑΙ με έκανε να πάω να το δω από κοντά.
Εκεί διαπίστωσα ότι δεν είχε καμία απολύτως σχέση με τα φτηνιαρικα κινεζικα μηχανάκια που έρχονταν κατά καιρούς στην Ελλάδα, από εργοστάσια φούσκες η άγνωστα.
Με τη λογική λοιπόν ότι για 2 χρονιά ότι και να βγάλει είμαι καλυμμένος στην εγγύηση και αφού ο ίδιος διαπίστωσα για τι πρόκειται σα προϊόν...το πήρα.
Επί του παρόντος πέραν από μια μικρή υγρασία στην οθόνη που παρουσιάστηκε στα 5800 και επισκευάστηκε στο σέρβις δεν έχει κάνει κάτι άλλο.
Περισσότερα πληροφορίες στα video μου...τα έχω αναλύσει ολα

Silver Member
Silver Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΔευ Μαρ 09, 2020 11:13 pm

Παιδιά σας ευχαριστώ πολύ..... Θα επανέλθω!
Dermatis
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Μαρ 12, 2020 4:11 pm

Καλησπέρα στην παρέα!
Το μουλάρι μου με μόλις 300χλμ στο καντράν.
Έβαλα και την βαλιτσάρα της GIVI 42LT και ήρθε και έδεσε.
Εώς τώρα το μουλάρι είναι καθ΄όλα εξαιρετικό. Η εμπειρία μου όσον αφορά την τεχνογνωσία από το μαγαζί αγοράς και κυρίως την αντιπροσωπεία πολύ κακή, αλλά αυτό θα το αναφέρω σε άλλο θέμα.
Ελπίζω σε συνάντηση να γνωριστούμε!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Μαρ 12, 2020 6:22 pm

Καλως τον τον νεο!
Τα ωραια πρεπει να λεγονται στο αντιστοιχο τοπικ......περιμενω να διαβασω.....

Silver Member
Silver Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΠαρ Μαρ 13, 2020 1:22 pm

Καλησπέρα, εχθές το βράδυ παρέλαβα το T310 από την ΜΟΤΟΜ, άριστη εξυπηρέτηση από τα παιδιά, επιβεβαίωσαν την καλή τους φήμη αλλά και τις συστάσεις σας. Στα 20 χιλιόμετρα που έκανα από την ΜΟΤΟΜ για το σπίτι οι πρώτες εντυπώσεις είναι θετικές. Αύριο Σάββατο ευελπιστώ να κάνω την πρώτη δοκιμή 120 χιλιομέτρων στην διαδρομή Αθήνα – Αλεποχώρι Κορινθίας μέσω παλιάς εθνικής οδού.  Σας ευχαριστώ θερμά για τις συμβουλές και την υποστήριξη…... Θα επανέλθω.
Dermatis
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Μαρ 22, 2020 4:30 pm

Επανέρχομαι πλέον με εμπεριστατωμέμνη άποψη αλλά και ερωτήσεις για το Τ310 Τ1.
Έχοντας διανύσει τα πρώτα 1000χλμ σε λιγότερα από 1 μήνα και σε διάφορες διαδρομές και τερέν, τηρώντας πάντα τις οδηγίες του manual για τα πρώτα 1000χλμ.
Κινήθηκα εντός και εκτός πόλης τα πρώτα αυτά χιλιόμετρα. Ενδεικτικά πήγα Αθήνα-Κόρινθο (παλιά εθνική), ανέβηκα Υμηττό , ανέβηκα Πάρνηθα ( ενα κομμάτι 3χλμ σε χωμάτινο δρόμο), στο κέντρο της Αθήνας αλλά και στην Αττική οδό.
Η μηχανή είναι εξαιρετική και σίγουρα αξίζει τα χρήματα της.
Στα θετικά είναι :
Το βάρος της καθώς σου δίνει την αίσθηση ποδήλατου παρά τον όγκο της.

Η κατανάλωση της η οποία είναι πολύ χαμηλή.

Η ποιότητα καασκευής και συναρμολόγησης αφού δεν υπάρχει κανένας τριγμός εντός και εκτός δρόμου και σε υψηλές ταχύτητες.

Τα αμορτισέρ διαβάζουν πολύ καλά το δρόμο και σε αφήνει με ασφάλεια να πλαγιάσεις και να μπείς σε κλειστές στροφές χωρίς φόβο.

Τα ηλεκτρονικά βοηθήματα δουλεύουν όλα άψογα και δεν τα βρίσκεις όλα μαζεμένα σε καμία άλλη μοτοσικλέτα.

Στα αρνητικά της :

Παρά την πολύ καλή θέση οδήγησης ....έχουμε σκληρή σέλα όπως ήδη έχει αναλυθεί και χρήζει αντικατάστασης.

Σε εντελώς σκοτεινό δρόμο ( ανάβαση υμηττου βράδυ) δέν υπάρχει φωτισμός στις στροφές που λύνεται και αυτό με προβολάκια.

Πολύ κοντές σχέσεις όπως έχει αναφερθεί και ίσως όντως αξίζει η αλλαγή γραναζίου.

Μη δυνατότητα τοποθέτησης διπλού στάντ.

Κακή μόνωση καλωδίων και φισών σε κάποια σημεία ( βλεπε OBD2 κάτω απο την σέλα) οπότε χρειάζεται η παρέμβαση μας μάλλον.

Ο ανεμοθώρακας θεωρώ πως όντως πρέπει να αντικατασταθεί με μεγαλύτερο. ( Είμαι 1,76 και ο αέρας με την ζελατίνα στην πάνω θέση μου έρχεται οριακά στα μάτια)

Η οθόνη του Τ1 ειναι σαφώς καλύτερη αλλά με καλό ήλιο απο πίσω είναι δυσδιάκριτη
Dermatis
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Μαρ 22, 2020 4:33 pm

Φωτογραφικό υλικό:
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Dermatis
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Μαρ 22, 2020 4:37 pm

Και συνεχίζω με κάποιες απορίες:

Πώς γίνεται να κάνουμε reset στην μέση κατανάλωση χωρίς να μηδενίσουμε τα χλμ του Trip ;

Πόσα χλμ βγάζετε με ένα τεπόζιτο ( 19 λιτρα για το Τ1);

Έχετε παρατηρήσει ότι το range των χλμ δεν ανανεώνεται όσο είσαι πάνω του αλλά πρέπει να πατήσεις mode για να κάνει ένα κύκλο στα information;

Makis72
Silver Member
Silver Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Μαρ 22, 2020 5:01 pm

Αγαπητέ "Dermatis" καταρχάς καλορίζικη και καλοτάξιδη! Εγώ παρέλαβα προ 10ημερου και σήμερα έχω 550χλμ. Σχετικά με την κατανάλωση, δεδομένου ότι ακόμα είμαι στο στρώσιμο και κινούμαι μόνο παλιά εθνική Αθηνών - Κορίνθου μονοκάβαλος σε χαλαρούς ρυθμούς, δεν έχω περάσει τα 3,5 lit/100km. Δηλαδή, αυτονομία 500+ χλμ. Σχετικά με τις παρατηρήσεις σου συμφωνώ, ειδικά για την δική μου χρήση το 15αρι γρανάζι (και ίσως ένα πιο ελεύθερο φίλτρο αέρα) θα μου δώσουν το λίγο πιο ξεκούραστο ταξίδι χάνοντας βέβαια λίγο από τις επιταχύνσεις. Δυστυχώς λόγω κορονοϊου τα παιδιά του club με ενημέρωσαν οι παραγγελίες έχουν παγώσει μέχρι νεωτέρας. Καλή συνέχεια!
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Μαρ 22, 2020 6:23 pm

Dermatis έγραψε:
Και συνεχίζω με κάποιες απορίες:

Πώς γίνεται να κάνουμε reset στην μέση κατανάλωση χωρίς να μηδενίσουμε τα χλμ του Trip ;

Πόσα χλμ βγάζετε με ένα τεπόζιτο ( 19 λιτρα για το Τ1);

Έχετε παρατηρήσει ότι το range των χλμ δεν ανανεώνεται όσο είσαι πάνω του αλλά πρέπει να πατήσεις mode για να κάνει ένα κύκλο στα information;
η καταναλωση ειναι η ΣΤΙΓΜΙΑΙΑ και οχι η μεση τουλαχιστο στα απλα που εχουμε εμεις.
Στο δικο σας δε γνωριζω εαν εχει και μεση καταναλωση.Φανταζομαι πως εαν εχει οπως βλεπω στη φωτο στο μανουαλ θα αναγραφει πως.
Η καταναλωση του κινητηρα  ειναι κοντα στα 4με 4,3 lt/100km

Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΚυρ Μαρ 22, 2020 6:41 pm

Όσο κινείσαι αναγράφει στιγμιαία...με το που σταματήσεις και διαβάσει 0 χλμ στο κοντέρ το γυρνάει σε μέση ( avg).
Βλακέια γιατί σε ταξίδι πχ αν θές να δεις κατανάλωση μέση πρέπει να σταματήσεις!

Επίσης το μάνουαλ δε λέει τίποτα απολύτως! Κρατώντας πατημένο το mode τα μηδενίζει όλα ( avg κατανάλωση, avg ταχύτητα, αλλά και χλμ trip).

Οπότε αν πχ εγω θέλω να έχω το trip για μετρηση χλμ απο γέμισμα σε γέμισμα δεν πρέπει να μηδενίσω τίποτα γιατί θα σβήσουν και τα χλμ .
Giannis Xas
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 22/04/2020
Τόπος : Σερρες

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΠεμ Μάης 14, 2020 3:55 pm

Θα ήθελα να ρωτήσω στο club εάν υπάρχει κάποιος από Σέρρες που να είναι κάτοχος του T και να μένει στην πόλη. Ο αντιπρόσωπος δεν το έχει. Θέλω να το δω από κοντά. Ευχαριστώ.
mosses
Rising star
Rising star
mosses

Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2019
Τόπος : Αλιμος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Μάης 16, 2020 12:03 pm

Το γραφω εδώ, μιας και δεν υπαρχει λογος να ανοιξω καινουργιο θεμα.
Την Πεμπτη το απογευμα που μας περασε πηγα με το Τ στο εξοχικο μου στην Επιδαυρο για καποιες δουλειες. Να σημειωσω εδώ ότι εχω κατεβει στο χωριο με vstrom,bandit,cbf και διαφορα αλλα μηχανακια που ειχα.

Πηγα από την παλια εθνικη γιατι οι ευθειες της εθνικης με κανουν και βαριεμαι. Λοιπον, το μηχανακι σταθηκε όχι απλα αξια, αλλα και κατι παραπανω. Τα 120 είναι ευκολα και ξεκουραστα , για τις ευθειες και με την ζελατινα στην κατω θεση (1,78 και 90 κιλα) ουτε που σκεφτηκα για αέρα.

Το δια ταυτα όμως δεν είναι αυτό. Το δια ταυτα είναι στις στροφες από κορινθο μεχρι επιδαυρο. Τον δρομο τον ξερω σαν την παλαμη μου και εχω να πω ότι υπηρξαν φορες που νομιζα ότι θα ακουσω το πατακι να ξυνει την ασφαλτο. Χωρις καμια υπερβολη, ιδικα στο τελευταιο κομματι προς επιδαυρο οπου εστρωσαν ασφαλτο περσυ…δεν εχω λογια. Και με τα μαμα λαστιχα που η ποιοτητα τους είναι αμφιβολη! Εξαιρετικες αναρτησεις φοβερο στησιμο. Ευκολα ότι καλυτερο για τετοιες διαδρομες. Το μονο «αρνητικο» είναι ότι πρεπει να εισαι με μια σχεση κατω για να βγαινεις καλα από τις στροφες, αλλα κλαιν! Μεχρι και η σελα ενιωσε υπερανετη παρόλη την κωλάρα μου!

Οποιες αμφιβολιες ειχα, με αυτό το ταξιδακι ,εξαφανιστήκαν. Αν αντεξει και στον χρονο (με τα ηλεκτρονικα του κυριως) τοτε πιστευω ότι η zontes δεν θα προλαβαινει να κατασκευαζει….
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Μάης 16, 2020 12:13 pm

Μονο οι κριτες του πληκτρολογιου που δε την εχουν δει ουτε απο κοντα ουτε την εχουν οδηγησει ποτε , απλα εχουν κομπλεξ με μαρκες και κυβικα εχουν να πουν κατι ασχημο.
Φυσικα η αντοχη στο χρονο και ΔΕ θα ειναι αντιστοιχη με καποια απο τις μεγαλες μαρκες εαν δε την προσεξεις.
Εαν την προσεχεις λιγο παραπανω σε σε σχεση με τις αλλες και την προστατευεις απο φθορες (οπως πx τα πλαστικα καθε τοσο ενα περασμα με κερι η κεραμικη) θα κρατησει αρκετα παραπανω

Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Αγορά Τ310   Αγορά Τ310 - Σελίδα 3 EmptyΣαβ Μάης 16, 2020 4:14 pm

Μιας και γράψατε εδώ για εντυπώσεις να σας πω κι εγώ για την σημερινή μου. Πρώτη φορά μετά την τοποθέτηση του 15t γραναζιού ανεβαίνω Στενή Ευβοίας και μετά στο καταφύγιο του ΕΟΣ στην Δίρφυ.
Στα στροφυλικια μια ταχύτητα κάτω από πριν. Στον επαρχιακό δρόμο θυμίζει πιο πολύ μοτοσυκλέτα από πριν καθώς καταλαβαίνεις τις ταχύτητες και το <<γέμισμα>> τους. Εδώ να αναφέρω την άριστη λειτουργία του κιβωτίου (χωρίς slip disc ). Φτάνοντας στον αυχένα εκεί που ο δρόμος κατηφορίζει για Χιλιαδού ενώ δεξιά ο χωματόδρομος για καταφύγιο (για όσους ξέρουν) στάσης για ανεβασμα τιμονιού και προσαρμογή λεβιεδων και μάρσιπιε για όρθια οδήγηση, απενεργοποιηση abs. Όλα καλά ανεβηκε και κατέβηκε χωρίς πρόβλημα αν και η όρθια στάση δεν βολεύει κυρίως από το πεντάλ του συμπλέκτη. Περιορισμός απο τα λαστιχα λόγω γόμας και 17αρη μπροστα, αλλά με προσοχή κανενα πρόβλημα. Ίσως το Τ2 με τον 19αρη μπροστά να είναι ότι πρέπει για τέτοιες διαδρομές. Στα ανοικτά κομμάτια το κοντέρ, Τερμάτιζε στα 164 και περίπου στις 10.000+ στροφές, . Τελικά έχω να πω μόνο θετικά για το μηχανάκι σε συνάρτηση με το τι αγόρασα και πόσο το πλήρωσα. Το μόνο ίσως που θα ήθελα ήταν ένα καλύτερο φρένο μπροστά οπότε θα παρακαλέσω τον Γιώργο να με υποστηρίξει για να κάνω την μετατροπή σε 300 δισκοπλακα. Τέλος πολύ σημαντικό η απενεργοποιηση του abs για χώμα και η αλλαγή σε 15 αρι επιβεβλημένη για τα γούστα μου. Καλό ΣΚ πάντα όρθιοι.

Αγορά Τ310
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 3 από 4Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3, 4  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Ερωτήσεις για το T310-
Μετάβαση σε: