Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Εργοστασιακά ελαστικά
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΣήμερα στις 11:09 am από Elendar

» Πρόβλημα με ταχύτητες
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΧθες στις 9:50 am από Giorgos V

»  Κουμπι abs-απενεργοποιηση
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤετ Σεπ 18, 2019 6:24 pm από Valedis

» Σετ Βαλίτσες ταξιδιού και βασεις σε Τ-310
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 11:40 pm από Alexkar

» Διπλη θυρα usb 2.1A 5V με βολτομετρο.
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 6:43 pm από plesia

» Καθαρισμός T310
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 3:17 pm από Giorgos V

» ΦΩΤΑ LED Μπροστά.
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 2:24 pm από Άτλαντας

» ΜΟΤΟΜ η προσωπική μου άποψη για κατάστημα αγοράς ...
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 1:39 pm από MorbidGeorge

» Βαλίτσα πίσω
Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 12:06 pm από Stelios stylianos

Μοιραστείτε

Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2019
Τόπος : Ατλαντίδα

Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 10:03 am

Καλημέρα στην παρέα.
Αν δεν έχετε βάλει ακόμη το 15άρι γρανάζι, θα σας δώσω τις πρώτες εντυπώσεις.

Πήγα από Κατσίγιαννη και παρήγγειλα μερικά ανταλλακτικά να έχω μαζί μου για ένα μεγάλο ταξίδι που πρόκειται να κάνω.
Πήγαινε-έλα θα κάνω πάνω από 10.000χλμ
κι έτσι σκέφτηκα να αλλάξω και το γρανάζι για να δω τι και πως.

Σε 2 μέρες μου έφερε ένα μαζί με τα αναλώσιμα και το πέρασε επι τόπου.
Επίσης μου έκανε και ένα γρήγορο σεμινάριο για το πως αλλάζουμε μπουζί, φίλτρο αέρα κτλ.

Οι πρώτες εντυπώσεις απο το 15άρι γρανάζι από τις 25/7 που το φοράω είναι θετικότατες, όταν μιλάμε για αποκλειστική κίνηση ΜΕΣΑ στην πόλη.
Όντως αρπάζει πολύ καλύτερα, έχει καλύτερες ρεπρίζ και η όλη αίσθηση αλλάζει επιτόπου!
Η πρώτη που απο τη μάνα του είναι θεόκοντη, τώρα φορτώνει μια χαρά, το ίδιο και οι υπόλοιπες ταχύτητες.
Τα 100χλμ/ω έρχονται μόλις στις 5.500σαλ με 6η στο σασμάν.

Όλα καλά και πλέον μπορείς να "εκτοξευτείς" (λέμε τώρα...χεχεχ) στα φανάρια και χωρίς να κουμπώνεις όλες τις ταχύτητες στα 50 πρώτα μέτρα!!!!

Τι γίνεται όμως όταν βγείς σε ορεινό δρόμο, σε επαρχιακό στροφιλίκι ή σε ανοιχτό δρόμο ή στο χώμα;
- Στην εθνική, η τελική σου φτάνει τα αστρονομικά 130χλμ/ω με το ζόρι!!!
- Σε στροφιλίκι, κι επειδή οι ταχύτητες έχουν μακρύνει...δεν ανεβάζει εύκολα στροφές οπότε πρέπει να τις κρατάς ψηλά με μια ταχύτητα "κάτω",
διαφορετικά θα εκπλαγείς πόσο εύκολα ΒΑΡΆΕΙ πιράκια, έτσι και ξεχαστείς!!!!!!
- Στο χ'ώμα είναι σχετικά καλύτερα τα πράγματα, λόγω του ότι δεν ασχολείσαι τόσο πολύ με το σασμάν όλη την ώρα, αλλά δεν έχω καταλήξει εάν τελικά είναι καλύτερο από το μαμά.
Γενικά είμαι της άποψης ότι ο κατασκευαστής γνωρίζει καλύτερα, αν και μερικές φορές
οι επιλογές που κάνει σίγουρα παίρνουν βελτίωση.

Εν τέλη, δεν είμαι σίγουρος αν η επιλογή αλλαγής στο γρανάζι κίνησης είναι πιο σωστή από το να άλλαζα το τελικό γρανάζι βάζοντας ένα μικρότερο δόντι ή αν τελικά πρέπει να το αφήσω όπως το έχει σχεδιάσει ο κατασκευαστής.
Δεν έχω ασχοληθεί πολύ, αλλά μέχρι εδώ έχω να μοιραστώ.
Για οποιαδήποτε αλλαγή και τους λόγους αυτής, θα σας κρατήσω ενήμερους.

Επίσης, ξέχασα να ρωτήσω αν αυτό θα έχει κάποιο ενδεχόμενο ακύρωσης της εγγύησης, απο πλευράς αντιπροσωπείας.
Τον Γιώργο Κατσίγιαννη, τον ρώτησα σχετικά με το ταξίδι που έχω να κάνω και που εκεί που θα πάω δεν έχει αντιπροσωπεία Ζώντες (τα άλλα είναι για τους νεκρούς!).
Μου είπε ότι λογικά δεν έχεις πρόβλημα, εφόσον πας σε ένα συνεργείο και κάνεις τις προκαθορισμένες αλλαγές και ελέγχους.
Βαλβίδες λογικά θα είμαι πίσω όταν χρειαστεί, οπότε βλέπουμε.

Για περισσότερες αλλαγές, βελτιώσεις και εξοπλισμό, αλλά και για το ταξίδι,
θα σας πω.
Ντίνος
Όβερ.

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://imgur.com/user/WorldIsNotEnough
Leo1978
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : ΗΡΑΚΛΕΙΟ ΚΡΗΤΗΣ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 10:22 am

Φιλε συμφωνω με το εξης: Ο κατασκευαστης ξερει καλυτερα! Σιγουρα θα το ειχαν δοκιμασει και με 15αρι γραναζι μπροστα κ +1 πισω...
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 10:35 am

Με παραξενευει αυτο που λες για ρεπριζ Ατλαντα
Εγω ακριβως το αναποδο διαπιστωνω οπως ειναι και το λογικο να γινεται.
Εχω αλλαξει σε πολλες μηχανες μου γραναζι ακριβως για τους ιδιους λογους.
Καθοτι οι σχεσεις μακραινουν χανεις λιγο σε δυναμη καθως εχεις μεγαλυτερο απλωμα...αρα χανεις σε ρεπριπ και και κερδιζεις σε τελικες.
Ισως με τον ορο ρεπριζ εννοεις κατι αλλο.
Ρεπριζ ειναι η ροπη (δυναμη που εχεις) οταν πχ εισαι σε μια ταχυτητα με 4000 σαλ και δωσεις φουλ γκαζι, ποσο γρηγορα ανταποκρινεται στο ανεβασμα στροφων

Με 13 θα κερδιζες σε μπαμ αλλα θα κοντυνε και αλλο (το αναποδο δηλαδή.Θα εχεις ρεπριζ αλλα οχι τελικες)
Στη συγκεκριμενη μηχανη που οδηγησα του Στελιου αυτο που διαπιστωσα ειναι σαφως οτι αλλαζει η συνολικη αισθηση της μηχανης και
απο zontes πλεον μου θυμισε honda  και αυτη την απολυτα γραμμικη αισθηση που εχουν.

Οπως ειχα πει το γραναζι το προτεινω ΚΥΡΙΩΣ σε οσους κινουνται σε ανοιχτες διαδρομες και εθνικες οδους οπως εγω.
Για χρηση μονο εντός πολης (δηλαδη στενα,φαναρια,σταματα,ξεκινα)μονο προσωπικα δε θα το προτεινα καθως ειναι σωστο το 14αρι οπως εχω πει και στα video εαν το εχεις δει.
Εκει επειδη με ειχαν ρωτησει αρκετοι ειπα οτι σωστα εχει 14 εαν το δεις απο την πλευρα που σχεδιαστηκε η μηχανη (οριακα το λες κοντο το κιβωτιο αλλα σε λογικα πλαισια για αυτο που ειναι)
Ειναι ενα μικρο adventure ΠΟΛΗΣ που σου δινει τη δυνατοτητα για μικρα ταξιδια και αποδρασεις στη φυση.
Για αυτο εξαλλου εχει και ζαντες αλουμινιου.
Με βαση αυτη τη λογικη (χρηση εντος πολης περισσοτερο πχ κεντρο Αθηνας η Θεσ/κης) οριακα το 14αρι ειναι σωστο.
Εγω ομως που καθε μερα κανω 50 χλμ εντος Αττικης οδου θελω μεγαλυτερο απλωμα ωστε να μη πηγαινω τη μηχανη συνεχεια στις 9000 με 10000

Το 15αρι το βαζεις καθαρα για να ειναι πιο ξεκουραστη με χαμηλότερες στροφες (αρα και καταναλωση) οταν κανεις διαδρομές χιλιομετρων, οχι για μικρες και κλειστες διαδρομές.
Σε μικρες και κλειστες διαδρομες,βουνα κλπ που ΔΕ χρειαζεσαι τελικες αλλα ρεπριζ η παραμενεις εκει η πας σε 13αρι

Οσον αφορα βουνα στροφες κλπ σαφως με το 15 αρι θα πρεπει να εισαι πλεον μια ταχυτητα κατω για να μην εχεις πχ πυρακια οπως ειναι και το λογικο

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 11:18 am

Ναι, Γιώργο,
στη θεωρία(!) το 15άρι σου προσθέτει μεγαλύτερη τελική, άλλα έχεις χάσει σε δύναμη απο το "άπλωμα" οπότε και μετά τις 9.000σαλ με 6 δεν ανεβάζει με τίποτε...το δικό μου.
Λες να μου έβαλε 16άρι ο Γιώργος γιατί η αλήθεια είναι ότι προσωπικά δεν το τσέκαρα....χαχαχαχ θα το δω και θα σου πω, αν και το θεωρώ απίθανο.

Ναι, είναι πιο ξεκούραστο....την κατανάλωση, θα την μετρήσω απο σήμερα και βλέπουμε.

Leo1978
σε μια βδομάδα θα ξέρω αν θα το κρατήσω ή θα γυρίσω στο αυθεντικό.

Γενικά οι περισσότερες απόψεις που έχω ακούσει είναι να "μην πειράζουμε το γρανάζι κίνησης και να παίζουμε με την τελική μετάδοση" αλλά δεν έχω ασχοληθεί ποτέ μέχρι στιγμής για να έχω πρωτογενή εμπειρία.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 11:27 am

Θα σας το ξαναπω οσον αφορα θεμα εγγυησεως και να το εχετε παντα στο μυαλο σας.
Οτι αλλαζεις στη μηχανη η το αμαξι με μη εργοστασιακο ΜΟΝΟ εαν προκαλεσει βλαβη ΜΟΝΟ σε αυτο που προκαλεσε βλαβη δεν ισχυει η εγγυηση ..ΟΧΙ σε ολο το οχημα!!!!!
Οπως ξαναειπα εαν γραναζι με 1 δοντι διαφορα προκαλεσει βλαβη ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΔΙΑΓΑΛΑΞΙΑΚΗ ΠΡΩΤΟΤΥΠΙΑ ιδιαιτερα οταν εχουμε επιλεξει ισως την καλυτερη εταιρια βελτιωτικων γραναζιων και ποσο μαλλον οταν έχουμε επιλεξει γραναζι σχεδιασμενο για το συγκεκριμενο κινητηρα

ΥΓ με 15αρι γραναζι η 6η γινεται overdrive στη συγκεκριμενη μηχανη....δε νομιζω οτι με 6η θες να πηγαινεις κοφτες σε ταξιδι😅😂😂

Για οσους λοιπον διαβασουν τα παραπανω...
15αρι βαλε ΜΟΝΟ εαν κανεις χρηση σε ανοιχτους δρομους και θελεις απλωμα για ανεση και οικονομια η θεωρεις πολυ κοντο το μαμισιο (για καποιους ειναι κοντο το κιβωτιο για αλλους οχι τοσο)
Σε διαφορετικη περιπτωση αστο οπως ειναι!

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΚυρ Ιουλ 28, 2019 1:22 pm

Χτές μετά απο 150χλμ κυρίως σε βουνίσια διαδρομή, νομίζω ότι το 15άρι ΜΟΥ ταιριάζει πολύ στην οδήγηση. χχμμμμ

Χρειάζεται ένα χρονικό διάστημα για να προσαρμοστεί η μνήμη των μυών μου και να συγχρονιστεί με τα καινούργια δεδομένα, αυτό όμως που παρατηρώ είναι ότι δεν χρειάζεται να ασχολούμαι τόσο πολύ με το σασμάν και να ανεβοκατεβάζω συνεχώς ταχύτητες, όπως έκανα με το 14άρι!

Κουμπώνω μια 3η και μπορεί και να την ξεχάσω εκεί για μια διαδρομή με πολύ σφιχτά κομμάτια.
2α στις φουρκέτες και μέχρι να γεμίσει η 3η...έχω φτάσει και πάλι σε στροφή...άντε να βάλω μια 4η!

Γιώργο,
Παράθεση :
με 15αρι γραναζι η 6η γινεται overdrive στη συγκεκριμενη μηχανη....δε νομιζω οτι με 6η θες να πηγαινεις κοφτες σε ταξιδι😅😂😂
μα είναι σίφουνας δεν κρατιέται!!!! bounce
Θα με σταματήσει κανας τροχαίος για υπερβολική ταχύτητα και θα του πω:
- 160χλμ; με τι κύριε όργανο με αυτό; θα αστειεύεστε!
ούτε στον γκρεμό δεν τα πιάνει αυτά τα χλμ!!!!
παρακαλώ να ελέγξετε τον εξοπλισμό σας και να μην με καθυστερείτε άλλο, έχω και το συνέδριο να προλάβω!

Χτές, που λές, αναθεώρησα για την τελική!
Σε ελαφρώς κατηφορικό κομμάτι της δρόμου, είδα 167χλμ/ω scratch  και προβληματίστηκα!
Κάτι δεν έκανα καλά πιο πρίν ή μάλλον φταίει το "ξεκουρατήρι καρπού" που έχω βάλει και με μπέρδεψε!
Μπορεί να είχε κι άλλο περιθώριο το χειρόγκαζο και εγώ απλώς να μην το κατάλαβα.
Συμπαθάτε με...

Ναι αργεί λίγο να μαζέψει χλμ και να ανεβάσει στροφές αλλά το κουνέλι το πνίγει μια χαρά ο Άτλαντας ΚΑΙ....(το τονίζω αυτό) με όλη του την προίκα ... περικαλώ!
Μιλάμε για αεροδυναμική ΤΟΥΒΛΟΥ, ειδικά όταν είμαι εγώ στο κόκπιτ! afro
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Διαφωνώ ότι η 6η είναι overdrive, με 14άρι γέμιζε μια χαρά χαρούμενα!
Μπορεί και να κάμω λάθος, δεχόμεθα και αντιρρήσεις....!
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΚυρ Ιουλ 28, 2019 3:31 pm

Η 6η ΓΙΝΕΤΑΙ!!!! overdrive με το 15αρι!!!!...please re read my words🤗😉
Φυσικα και δεν ειναι με 14αρι οπως πολυ σωστα ειπες

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Ιουλ 29, 2019 3:41 pm

Γ ί ν ε τ α ι...
τώρα μάλιστα, συμφωνούμε! sunny

Οσο για τις ρεπρίζ, στα 80χλμ/ με 5η απλώς γεμίζεις συνεχόμενα μέχρι διψήφια νούμερα,
αντί να ασχολούμαι με το κιβώτιο, οπότε νομίζω αυτό και μόνο μου δίνει την αίσθηση ότι
ανεβάζει πιο γρήγορα.

Παίζει να είναι απλώς η εντύπωση που έχω γιατί το 14άρι μοιάζει μια μακρινή ανάμνηση από την προηγούμενη Πέμπτη...χαχαχαχ

Κατανάλωση, δεν έχω βγάλει άκρη ακόμη.
Θα έχω πλήρη εικόνα στο ταξίδι, γιατί η πόλη με κουράζει και ρουφάει 3λ/100 σταθερά!

Επίσης θεωρώ ότι το λαμπάκι μπαίνει πολύ νωρίς, με 3-4 λίτρα στη ρεζέρβα ακόμη (δεν έχω βάλει ποτέ πάνω απο 12λίτρα σε γέμισμα) οπότε και θέλω να το στεγνώσω κάποια στιγμή για να έχω ακριβή εικόνα
και να μην αγχώνομαι χωρίς λόγο, μιλάω για όταν είσαι στο δρόμο και δεν γνωρίζεις που ακριβώς θα είναι
ο επόμενος ανεφοδιασμός.
αφτιά

Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Ιουλ 29, 2019 4:00 pm

Αγορι η κατανάλωση εφ οσον εξακολουθεις να οδηγεις με τον ιδιο τροπο ειναι ΔΕΔΟΜΈΝΟ οτι θα ειναι χαμηλοτερη διοτι στα ιδια χιλιομετρα (ταχυτητα)εισαι περιπου 1000σαλ κατω😉😉😉

Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2019
Τόπος : Ροδος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Ιουλ 29, 2019 7:59 pm

Να ρωτησω κατι ασχετο οταν ειμαι σε κλειστο ανηφορικο κομματι με μια σχεση πανω ακουγεται απο το μοτερ ενας μεταλικος θορυβος αυτα ειναι τα πυρακια που αναφερεται πιο πανω;Αν ναι τι ειναι ακριβως;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Ιουλ 29, 2019 8:08 pm

Tα πυρακια ειναι αυταναφλεξεις του καισιμου ειτε κακης ποιοτητας καυσιμο, ειτε απο λαθος αβανς ειτε απο πολυ χαμηλες στροφες και απαιτηση αρκετης ροπης πχ να εχεις μια ταχυτητα επανω απο οτι πρεπει.
Αρχικα δοκιμασε να χρησιμοποιεις 100αρα...Στο συγκεκριμενο κινητηρα βλεπεις διαφορα

Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Ιουλ 29, 2019 9:07 pm

Το λαδι δεν ειναι λεπτο (γιατι ακουσα καποιον που ελεγε σε βιντεο του anton26 οτι εβαλε πιο χοντρο, γιατι υποτιθεται βαραγαν οι βαλβιδες- πραγμα το οποιο ειναι εντελως λαθος, ) και δε παιζει κανενα ρολο σε αυτο το πραγμα.
Κανε αλλο ποστ εαν θες να μιλησουμε για αυτα τα πραγματα

Silver Member
Silver Member
Ziovanni Oliveira

Ημερομηνία εγγραφής : 30/06/2019
Τόπος : Nea Moudania

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Ιουλ 30, 2019 2:15 pm

Παρακαλώ εσείς που έχετε πάνω το 15αρι απαντήστε μου σε κάτι. Αν πηγαίνεις με 6η και 145 χιλιόμετρα σε δρόμο που ας πούμε είναι ελαφρά ανηφορικός, έχει να δώσει ακόμη αν τερματίσεις το γκάζι; Ή έχει χάσει τη ροπή του και δίνει μόνο σε κατηφοριτσες η 6η;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤρι Ιουλ 30, 2019 3:08 pm

Γινεται οτι ακριβως και με το 14αρι απλα δεν εχεις την ιδια ροπη οταν δινεις γκαζι.
Με απλα λογια εχεις λιγο λιγοτερη δυναμη.
Εαν πας να ανεβεις ανηφορα με κλιση 15% ακομα και με το 14αρι θα αναγκαστεις να κατεβασεις

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΤετ Ιουλ 31, 2019 10:43 am

Ζιοβάνι,
ότι όχημα και να οδηγήσεις με τελική σχέση σε ανηφορικό κομμάτι, θα λαχανιάσει,
θα κρεμάσει γλώσσα και πολύ απλά θα κατεβάσεις ταχύτητα χωρίς δεύτερη σκέψη κάποια στιγμή.

Και με το 14άρι, όπως λέει ο Γιώργος, γινόταν το ΑΚΡΙΒΩΣ ΟΛΟΪΔΙΟ!

Σίγουρα είναι περισσότερο εμφανές, ότι δεν έχει την ίδια δύναμη στη τελική σχέση,
όμως όσο το οδηγώ, τόσο κουρδίζεται το μυαλό στα νέα δεδομένα του 15ριού οπότε και έπαψαν να με εκπλήσσουν οι διαφορές.
Όλα μια συνήθεια είναι και χαίρομαι που δεν καταφεύγω ΤΟΣΟ συχνά στο κιβώτιο.
Πρίν το δούλευα υπερωρίες.

Γενικά είναι μια αλλαγή που δεν κοστίζει τόσο και είναι ΑΝΤΙΣΤΡΈΨΙΜΗ ανα πάσα ώρα και στιγμή!
Αυτό με έκανε και το δοκίμασα αμέσως μετά τα πρώτα χίλια χλμ.

Δοκίμασέ το, δες αν σου ταιριάζει κι άν όχι, επέστρεψε στο 14άρι και πούλα το άλλο....πάλι καιρδισμένος θα βγείς μιας και θα έχεις πρωτογενή άποψη για το θέμα, με τα δικά σου μέτρα και σταθμά!
όβερ
Zont19
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΣαβ Αυγ 03, 2019 11:45 am

Και εγω με τη σειρα μου το αλλαξα,η κυρια χρηση της μοτο ειναι καθημερινα 40 χιλ σε επαρχιακο δρομο,για χρηση σε ανοιχτο δρομο το θεωρω απαραιτητο,χανεις λιγο σε ρεπριζ και κερδιζεις σε ποιοτητα κυλισης και φυσικα καυσιμο.Ο βασικος λογος που το αλλαξα ειναι οτι το μοτερ σε πιεζε να σαι στη τσιτα συνεχεια δουλευε σαν πενταμασο.Σιγουρα μια καλη και οικονομικη μετατροπη που αξιζει.
Ziovanni Oliveira
Silver Member
Silver Member
Ziovanni Oliveira

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 1:36 pm

Λοιπόν μόλις το έβαλα και έκανα την πρώτη βόλτα. Εντάξει, θεωρώ πλέον δεδομένο ότι η εργοστασιακή επιλογή των 14 αντί για 15 είναι λάθος. Το μηχανάκι γλύκανε, έγινε πιο βολικό, μουγκριζει λιγότερο + το ότι δεδομένα θα κάνεις και οικονομία. Μέσα στα Μουδανια, στα στενά, πήγαινα με 27-28 και έπρεπε να βάζω τριτη γιατί άρχιζε το μουγκρισμα. Το χάσιμο στην επιτάχυνση το θεωρώ ανούσιο. Άνοιξε λίγο παραπάνω το γκάζι αν χρειαστεί κι είσαι εντάξει.

Κάτι άλλο σχετικά με το γρανάζι. Ο μηχανικός στο συνεργείο μου είπε (παραθέτω τα λόγια του, εγω ειμαι άσχετος με αυτά και δεν έχω άποψη) ότι το γρανάζι αυτό δεν είναι για αυτό το μηχανάκι. Μπήκε λέει δύσκολα και αν χρειαστεί να βγει θα είναι ακόμη πιο δύσκολο. Επίσης μου έδειξε το παλιό και όντως και εμένα μου φάνηκε πολύ διαφορετικό. Το μαμά είναι πιο παχύ. Αυτά..
Stelios stylianos
Founding Team Member
Founding Team Member
Stelios stylianos

Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2019
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 1:47 pm

Πρεπει να μπαίνει σφιχτά .
Το μαμα ειναι φαρδύ γιατι στο κεντρο εχει λάστιχο αμφιβόλου ποιότητας.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 2:27 pm

Το γραναζι αυτο ειναι για τον συγκεκριμενο κινητηρα! Ειναι βελτιωτικο,ελαφρωμενο και αυτολιπαινομενο.
Πολυ καλυτερης ποιοτητας απο το εργοστασιακο
Το μαμα ειναι πολυ πιο βαρυ ,χοντρο και με λαστιχο οπως λεει ο Στελιος το οποιο δεν ειναι και οτι φανταστικοτερο μπορει να εχεις

Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 8:11 pm

Και ο δικος μου μαστορας δισκολευτηκε πολυ να το τοποθετησει αλλα μου ειπε ετσι ειναι γιατι ειναι καινουριο,και η αληθεια ειναι οτι εχει πολλα χρονια εμπειρια.
Stelios stylianos
Founding Team Member
Founding Team Member
Stelios stylianos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 8:22 pm

Οπότε εχω κάποιο δίκιο
Ziovanni Oliveira
Silver Member
Silver Member
Ziovanni Oliveira

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 9:43 pm

Αύριο πάω να δοκιμάσω το γρανάζι σε ανάβαση βουνού. Για το τεστ το κάνω, όχι για μένα Very Happy
Nik
Bronze Member
Bronze Member
Nik

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΠεμ Αυγ 15, 2019 11:07 am

Ένα 15αρι γρανάζι οποτε ξανακάνετε παραγγελία θέλω κ εγώ.
Zont19
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΚυρ Αυγ 18, 2019 2:19 pm

Καλησπερα σημερα διαπιστωσα οτι με το 15 αρι φαγωθηκε ειδικα στη κατω μερια το προστατευτικο καπακι,ετσι πρεπει να ειναι;
Stelios stylianos
Founding Team Member
Founding Team Member
Stelios stylianos

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι   Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι EmptyΚυρ Αυγ 18, 2019 8:18 pm

Κατι εχουν βάλει λαθος.

Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 2Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Βελτιώσεις & αξεσουάρ στο T310-
Μετάβαση σε: