Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Ροδέλα συμπλέκτη
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Νοε 14, 2019 7:00 pm από Giorgos V

» ΖΟΝΤΕΣ Τ310 ΠΩΛΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Νοε 14, 2019 12:31 pm από CHILIS

» Απορία για zontes!
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΤετ Νοε 13, 2019 11:17 pm από Topgun

» Ερωτήσεις τ310
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΤρι Νοε 12, 2019 9:48 am από Giorgos V

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΚυρ Νοε 10, 2019 9:06 pm από Cretan

» Σελώσου...
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 5:37 pm από Konstantinos

» Περίεργος ήχος με ανοιχτό σταντ
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:32 pm από windshear

» Σβήνει ο κινητήρας
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:05 pm από windshear

» Εxtra Προβολακια
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Νοε 08, 2019 4:17 pm από Valedis

Μοιραστείτε

Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : Ρεθυμνο

Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Αυγ 01, 2019 1:51 pm

Καλησπέρα παίδες.. Θέλω να σας αναφέρω ένα πρόβλημα που δημιουργήθηκε στη μηχανή μετά από 2 μήνες χρήσης.. Ξαφνικά την ώρα που έφευγα από την δουλειά για το σπίτι και σε απόσταση περίπου 5 χλμ, κάποια στιγμή μου μύρισε κάτι σαν λιωμένο πλαστικό, σβήνω την μηχανή, ψάχνω γενικά μήπως κόλλησε κάτι στον καταλύτη ή στο λαιμό της εξάτμισης  αλλά τίποτα, η αλήθεια είναι πως παραξενευτηκα, περνάνε 3 μέρες και αντιλαμβάνομαι την ώρα που το έπλενα πως κάτω από τον ανεμοθωρακα έχει κάνει ένα βαθουλωμα σαν να έβαλε κάποιος ένα αντικείμενο και να το έκαψε (θα σας ανεβάσω φώτο) .. Και τότε μου ήρθε φλασια για το καμένο που μου μύριζε.. Το πηγαίνω στο κατάστημα όπου την αγόρασα, αγχωμένος και λογικό γιατί θα μπορουσε να γίνει κάποιο βραχικυκλωμα, δε μπορώ να ξέρω.. Η πρώτη ανταπόκριση από τον καταστηματαρχη βλέποντας με έτσι και κάπως απαιτητικό ήταν ( μην έχεις επιθετικοτητα φίλε μου, εδώ θα τα λύσουμε όλα), μη σας τα πολυλογώ, το μόνο που έκανε πήρε τηλ. Στον Γκοργκολη και του είπαν να μη το πειράξει, απλά να το βγάλει φώτο και να τις στείλει σε αυτόν, όπως και έκανε... Η άλλη μου ερώτηση και πολύ λογική ήταν, πως εμένα ποιος μου εγγυάται πως δε θα πάθει κάποιο βραχυκύκλωμα την ώρα που δουλεύει και γίνει τίποτα χειρότερο??? Η απάντηση του.. Δε μπορώ να στο εγγυηθώ αυτό φίλε μου...

Μάλιστα πολύ ωραία μέχρι εδώ και εγώ μέχρι στιγμής κυκλοφορώ από τότε μέχρι και τώρα 1 Αυγούστου σημερα, δόξα το Θεό χωρι να έχει γίνει κάτι χειρότερο πάνω σε αυτό το θέμα... Αυτό που με εκνευριζει είναι η πλήρης αδιαφορία τους και από το κατάστημα που την αγόρασα αλλά και από τον ίδιο τον Γκοργκολη.. Είναι δυνατόν ρε παίδες, μιλάμε για ένα σοβαρό θέμα και ο ίδιος ο αποκλειστικος εισαγωγέας δεν έχει ενδιαφερθεί καν... Τι να κάνω?? Να μιλήσω κατευθείαν με αυτόν και να αρχίσω να τα χώνω???
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Αυγ 01, 2019 1:54 pm

Θα ανεβάσω και πιο καθαρή φώτο

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Leuteris88 στις Παρ Αυγ 02, 2019 12:43 am, 2 φορές συνολικά
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Αυγ 01, 2019 2:16 pm

Επίσης κάτι που ξέχασα και μου είπε ο καταστηματαρχης, είναι πως μπορεί λέει να έγινε από τον ήλιο, και καλά πως έκανε συγκέντρωση των ακτίνων και έλιωσε.. Αυτό αποκλείεται του είπα γιατί 1ον ήταν σε σκιερό μέρος και 2ον αν ήταν έτσι με το παραμικρό, ή σε στάθμευση που δε μπορείς να αποφύγεις τον ήλιο ή είσαι σε πορεία, τότε θα ήταν σαν λιωμένο παγωτό..
Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2019
Τόπος : Ατλαντίδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Αυγ 01, 2019 5:43 pm

Όχι μια χαρά φαίνεται η φωτό, και πες στον ΕΞΥΠΝΟ που σου είπε για τον ήλιο,
να μασάει καλύτερα, παρά να λέει αρλούμπες!

Τηλέφωνα στα κεντρικά, αδερφέ μην περιμένεις να ενδιαφερθεί κανείς ΑΛΛΟΣ εκτός απο σένα.
Μίλα με τον Λεόντιο στη Θησέως, να δεις αν ξέρει και στείλε του εσύ κατευθείαν φωτό.
Πας στο εξουσιωδοτημένο και τους ζητάς να στείλουν το ανταλλακτικό να σου το αλλάξουν.

Έχεις το 1ης γενιάς; Ρωτάω μήπως είναι κάποιο θέμα που τους προέκειψε με την μπαταρία και τα ηλεκτρονικά και γι' αυτό πλέον έχουν άλλη πλεξούδα, μπαταρία και έχουν αφαιρέσει το sleep mode.

Πιθανολογώ ...δεν έχω ιδέα....
https://imgur.com/user/WorldIsNotEnough
Rabbit
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Αυγ 01, 2019 5:53 pm

Φίλε μου μια από τα ίδια μυριζε πλαστικό και δεν ήξερα από που μετά από κανένα 2μηνο το είδα και εγώ αλλά νόμιζα ότι μου το έκαψε κανένας επίτηδες η έπεσε κανένα χημικό από κανένα μπαλκόνι!
Rabbit
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Αυγ 01, 2019 5:56 pm

Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠεμ Αυγ 01, 2019 8:39 pm

Άτλαντας έγραψε:
Όχι μια χαρά φαίνεται η φωτό, και πες στον ΕΞΥΠΝΟ που σου είπε για τον ήλιο,
να μασάει καλύτερα, παρά να λέει αρλούμπες!

Τηλέφωνα στα κεντρικά, αδερφέ μην περιμένεις να ενδιαφερθεί κανείς ΑΛΛΟΣ εκτός απο σένα.
Μίλα με τον Λεόντιο στη Θησέως, να δεις αν ξέρει και στείλε του εσύ κατευθείαν φωτό.
Πας στο εξουσιωδοτημένο και τους ζητάς να στείλουν το ανταλλακτικό να σου το αλλάξουν.

Έχεις το 1ης γενιάς; Ρωτάω μήπως είναι κάποιο θέμα που τους προέκειψε με την μπαταρία και τα ηλεκτρονικά και γι' αυτό πλέον έχουν άλλη πλεξούδα, μπαταρία και έχουν αφαιρέσει το sleep mode.

Πιθανολογώ ...δεν έχω ιδέα....

Ναι φίλε μου είναι το 1ης γενιάς T310.. Ο Λεόντιος που μου λες στη Θησέως τι είναι ακριβώς? Και που μπορώ να βρω το τηλέφωνο του??
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 12:22 am

Απο την φωτο φαίνεται ξεκαθαρα οτι κατι εχει υπερθερμανει το πλαστικο ακουμπωντας το και εχει προκαλεσει αυτο το πραγμα.

Δεν ειναι απο τον ηλιο 1000%
Αρχικα πρεπει να βγει το πλαστικο και να δουν απο κατω  εαν εχει προκληθει απο καλωδιωση η κατι αλλο.
Εαν ΔΕΝ υπαρχει τετοια ενδειξη μετα τον ελεγχο τοτε κατι μπηκε ενδιαμεσα στο παρωπριζ και το πλαστικο και το ελιωσε δυστυχως

Σαν αρχικη εκτιμηση και μονο θεωρω οτι ειναι κατι απο μεσα διοτι βλέπω το εξογκωμα προς τα εξω

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 7:45 am

Λευτέρη,
είναι ο υπεύθυνος της αντιπροσωπείας στην Αθήνα. Τηλ.:2109521108
Πάρε επίσης στα κεντρικά Τηλ.:2431056101

Αυτά δεν πρέπει να στα λέω εγώ.
Ενεργοποιήσου άμεσα και ζήτα να λυθεί άμεσα.
Αυτό είναι η ΕΓΓΥΗΣΗ 2 χρόνων που μας προσφέρουν....

Ράμπιτ, εσύ τι έκανες;
Παιδιά αυτό δείχνει να είναι βραχυκύκλωμα, ίσως όταν το πλύθηκε να μην στέγνωσε καλά και να έγινε.
Κάτι ύποπτο παίζει με την καλωδίωση!
Τι χημικά απο μπαλκόνια...χαχαχ
θα είχε πέσει απ' έξω στον ανεμοθώρακα, όχι να κάνει προσποίηση! χαχαχ

Ξαναρωτάω, η μηχανή σας ειναι 1ης ή δευτερης γενιάς;
Πως το καταλαβαίνουμε: έχει κουμπάκι που ξυπνάει την μπαταρία;
έχει μικρότερα δισκόφρενα; (αυτό είναι πιο δύσκολο να το αναγνωρίσει κανείς.)

Ελπίζω να κάνετε κάτι άμεσα για να δούμε και οι υπόλοιποι, αν χρειάζεται να κάνουμε κάποια ενέργεια.
Καλημέρες
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 8:53 am

Καλημέρα Άτλαντας.. Θα τοθς πάρω τηλ άμεσα σήμερα μόλις σχολασω.. Η δικιά μου είναι της πρώτης γενιάς, έχει του κουμπί αφύπνισης που λες.. Σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες..
Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 9:23 am

Ki αφού πάρεις τηλ....ΣΤΕΙΛΕ εμεηλ να έχεις αλληλογραφία, γιατί ο γραπτός λόγος μένει.
Τα υπόλοιπα είναι λόγια στον αέρα και σε ενδεχόμενη εμπλοκή με δικηγόρους και δικαστήρια (μακρία απο μάς)
ο γραπτός λόγος και άμεση ή όχι απάντησή της αντιπροσωπείας είναι που θα μετρήσει.

Εκεί είναι που κολλώνουν κι όλας, όταν τα έχεις γραπτώς!
Γι αυτό μην χρονοτριβείς.
Ελπίζω να έχεις ΚΑΛΑ ΜΑΝΤΑΤΑ!
Rabbit
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 1:23 pm

Και εγώ πρώτης γενιάς... Προσποίηση λέει χαχαχα... Θα το πάω όσο μπορώ πιο σύντομα έχει καιρό που μου έχει γίνει αυτό αλλά έχω κουραστεί πολύ με τον δαβανοπουλο στη Θεσσαλονίκη από αυτόν το πήρα  και φαίνεται πολύ οργανωμένο το κατάστημα... Ίσως φταίω και εγώ γιατί έχω πλήρη άγνοια
Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 4:46 pm

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Πρωτα να πας στο εξουσιοδοτημένο κατα τη γνώμη μου και μετά στέλνεις και την φόρμα...

Άγνοια δεν συγχωρείται φίλε μου...χαχαχ
Κάλλιστα θα μπορούσε να σου γίνει ΧΤΕΣ το περιστατικό...
δεν νομίζω είναι κάτι που παίζει ρόλο.
Το θέμα είναι ότι κάπου έχεις βραχυκύκλωμα και μάλλον γι' αυτό αλλάχτηκαν η πλεξούδα και η μπαταρία στα Τ2.
Οι περισσότερες εταιρείες, αν μπορούν να αποφύγουν να κάνουν ΕΠΙΣΗΜΗ ανάκλυση σε κάτι,
το κάνουν γαργάρα και το αντικαθιστούν ΜΟΝΟ σε όσους τους παραπονεθούν.

Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 5:04 pm

Αυτό ακριβώς φίλος.. Θα σας ενημερώσω όταν καταφέρω και επικοινωνήσω μαζί τους γιατί έπαιρνα και δεν το σηκωναν.. Έχω πάει σε εξουσιοδοτημενο κατάστημα, είναι από εκεί που το πήρα στο Ρέθυμνο.. Αντε να δούμε
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

Ημερομηνία εγγραφής : 25/06/2019

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 5:58 pm

Καλησπέρα... μετά τα μηνύματα σας έλεγξα και την δική μου..... και μαντέψτε! Το ίδιο αλλά (προς το παρόν) σε μικρότερο βαθμό!
Σημειώνω α) ότι η δική μου είναι 6ος 2019 με τα μεγαλύτερα δισκόφρενα αλλά με το κουμπί αφύπνισης, β) δεν την έχει δει ήλιος πάνω από 30 λεπτά, γ) δεν έχει πέσει σταγόνα νερού πάνω της δ) μόλις της έκανα το πρώτο σέρβις (1100km)
Θα πάω πρώτα στα κεντρικά που την αγόρασα να δω τι θα μου πουν (Λεόντιος).
Θεωρώ το θέμα πολύ σοβαρό!

Έχει επεξεργασθεί από τον/την petertonia στις Παρ Αυγ 02, 2019 11:45 pm, 1 φορά
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΠαρ Αυγ 02, 2019 11:38 pm

Λοιπόν ... πήγα στον πωλητή  (Λεόντιος) ... μου είπε Δευτέρα πρωί να πάω στο 'απέναντι' μαγαζί τους που είναι ο τεχνικός και τα ανταλλακτικά και να τους αναφέρω επίσης και για τις άλλες δύο περιπτώσεις.
Βγαίνοντας βλέπω την μηχανή για το test drive (αυτή που έδιναν και στους δημοσιογράφους)....πλησιάζω στην μάσκα και.....

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Το ίδιο μοτίβο αλλά σε μικρότερο βαθμό....
Την Δευτέρα που θα πάω στα ανταλλακτικά του Γκοργκόλη θα σας έχω νέα... μέχρι τότε καλές βόλτες.....
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Αυγ 03, 2019 4:41 am

Να είσαι καλά φίλος, περιμένουμε νέα..
Rabbit
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Αυγ 03, 2019 12:56 pm

Ωραίος φίλε περιμένουμε
windshear
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 26/06/2019
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Αυγ 03, 2019 2:18 pm

Πολύ περίεργο. Η ζελατίνα ίσως κάνει τη ζημιά γιατί σε εκείνο το σημείο αν παρατηρήσετε είναι καμπυλωτή. Σα φακός που συσσωρεύει τις ακτίνες του ηλίου. Όσοι έχετε το πρόβλημα οδηγείτε κυρίως με τη ζελατίνα στη πάνω θέση ή στη κάτω;
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Αυγ 03, 2019 2:58 pm

Εμένα είναι πάντα στην πάνω θέση αλλά το θέμα είναι ότι έχει μείνει ελάχιστα σε ήλιο.....
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΣαβ Αυγ 03, 2019 3:13 pm

Παίδες δεν είναι από τον ήλιο σε καμία περίπτωση, και το λέω γιατί εγώ το έπαθα ενώ δούλευε η μηχανή και μου μύρισε καμένη καλωδίωση σε απόσταση μόνο 5 χλμ.. Η μηχανή έχει μείνει πάρα πολύ ελάχιστα στον ήλιο, αν ήταν έτσι και σε πορεία μέσα σε αστικό κέντρο που οι θερμοκρασίες είναι αρκετά ψηλές θα είχε διαλυθεί τελείως
Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 10:26 am

Δεν είναι ήλιος, θα έπρεπε να κάνει σαν κάτοπτρο και σε εκείνο το σημείο να είναι εμφανέστατη η συγκέντρωση
του ηλιακού φωτός....ΚΑΜΙΑ σχέση!

Χτές την έπλυνα και καθώς την σκούπιζα, παρατηρώ μια διαφορά στο πλαστικά μαύρο κάλυμμα.
Κοιτάω καλύτερα....
ΒΟΥΑΛΑ!
Ελάχιστα, σε σχέση με εσάς, παίδες, αλλά το λιωμένο πλαστικό είναι στα γεννητούρια του!

Πιάνω και λύνω τον ανεμοθώρακα και τις πλαϊνές μεγάλες βίδες.
Κουνάω τα επάνω μπράτσα και βλέπω ότι το αριστερό έχει ένα ελαφρύ τζόγο, ενώ το δεξί,
ασάλεφτο!
..........

Πάω να ξεκουμπώσω τα πλαστικά κουμπιά που έχει αυτό το κεντρικό κάλυμμα, τα πατάω προς τα μέσα
αλλά είναι τόσο σφιχτά που δεν βγαίνουν...σπάω το ένα, οπότε λέω χέστο για την ώρα,
να πάρω μερικά να έχω έξτρα και θα το κάνω αργότερα.
Προσπάθησα να λύσω καί αυτά που έίναι στα μαύρα καλύμματα πάνω απο τα φώτα...
επίσης πολύ δύσκολο, δεν πατιούνται καν μέσα!

Πιθανολογώ, παιδιά, ότι κάτι παίζει με το μοτέρ του ανεμοθώρακα, ΕΑΝ είναι σε αυτό το σημείο.
Μπορεί να τραβάει ζόρι με το πάνω-κάτω, και ίσως αυτό να βραχυκυκλώνει διότι το κουμπί
είναι ένα και δεν πατιέτε μέσα-έξω, όπως αυτό των αλάρμ, αλλά κάθε φορά δίνει και άλλη εντολή.
(υποθέτω, έτσι....)
οπότε,
όταν π.χ. πατάμε κουμπί να ανέβει, βλέπει ότι είναι στην κάτω θέση και
δίνει την εντολή να δουλέψει ΑΛΛΙΩΣ το μοτέρ, απ' όταν το πατάμε για να κατέβει!
Ίσως κάπου εκεί, να μην δίνεται σωστά η εντολή στο πότε να σταματήσει,
κι αυτό για κάποιο διάστημα ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να δουλεύει, με τα γνωστά αποτελέσματα!

Εάν μπορείτε να θυμηθείτε, όταν σας μύριζε καμένο πλαστικό, είχατε πριν λίγο δουλέψει τον ανεμοθώρακα...ή μηπως όχι;  

Προτείνω, όλοι όσοι έχουμε διαπιστώσει αυτό το περιστατικό,
να ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ όλοι ΓΡΑΠΤΩΣ το συμβάν, στην φόρμα επικοινωνίας της Γκοργκόλης,
απαιτώντας ενημέρωση και αντικατάσταση των όποιων ανταλλακτικών, χωρίς την παραμικρή χρέωση, βεβαίως-βεβαίως.
Όσοι έχουν έντονο το φαινόμενο, επιβάλλεται να πάνε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο και να ζητήσουν να γίνει έλεγχος,
και αντικατάσταση ανταλλακτικών

Επίσης θα ήθελα να διαβάσω και την άποψη του Γιώργου,
επάνω σε ένα τέτοιο ζήτημα με την αντιπροσωπεία και τα θέματα εγγύησης,
εφόσον έχει κάποια πείρα παραπάνω.

Γιώργο, φαντάζομαι εσένα δεν σου έχει τύχει ακόμη...ε;
Άκουσα τη συμβουλή σου, προσπάθησα να το ανοίξω,
αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο με τα πλαϊνά πλαστικά που ξεκουμπώνουν για πλάκα.

υ.γ.
Κοιτάζοντας καλύτερα όλες τις φωτό, βλέπω ότι το λιώσιμο, είναι απο ΚΑΛΩΔΙΟ διότι είναι σε γραμμές.
Οπότε μπορεί να δουλεύει το μοτέρ και να βράζουν τα καλώδια.

Ειδικά του Λευτέρη και του Κούνελου,
η μικρή αριστερή γραμμή είναι ολόιδια.
Η τεράστια δεξιά είναι μοναδική, αλλά μοιάζει πολύ με εκείνη του τεστ ride, στην δεξιά μεριά και οι 2!

Θεωρώ, ότι είναι κάτι διορθώνεται, αλλά μάγκες, χρειάζεται και η δική μας επιμονή.
Ίσως σε δεύτερη φάση, να σταλεί μέηλ στην ίδια την Ζοντες.

Καλά Μαντάτα όπως και να έχει!
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 10:37 am

Εννοειται οτι οταν διαπιστωνεις οποιοδηποτε προβλημα φευγεις βουρ για εξουσιοδοτημενο και το αναφερεις ωστε να επισκευαστει σε εγγυηση!
Τον Γκοργκολη και την ΤΑΥΟ ΜΗ ΤΟΥΣ ΖΑΛΙΖΕΤΕ ΤΑ ΚΑΚΑΛΑ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΉΠΟΤΕ.
Για αυτο το λογο υπαρχει το δικτυο για να λύνει οποιοδηποτε προβλημα.
Εαν με το δικτυο δε βγαζεις ακρη τοτε απευθυνεσαι στον εισαγωγεα.
Εαν ειχες πχ μια Bmw που σου έβγαζε προβλημα θα επικοινωνουσες με τη bmw hellas και το εργοστασιο?
Φυσικα και οχι!
Πας σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο.
Οταν ενα προβλημα παρουσιαζεται μαζικα σε κατι το εργοστασιο το βλεπει απο τα claim των εγγυησεων σε παγκόσμιο επιπεδο, το ιδιο και ο εισαγωγεας (σε τοπικο επιπεδο)

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 10:49 am

Αν και καθιστός, ορθά μίλησες!
Θένξ Χόρχε!

Δεν θα είμαι συνάντηση, τυχερούληδες....χαχαχχα
Καλά να περάσετε
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 11:45 am

Καλημέρα.. Φίλε μου Ατλαντα, εγώ όταν το έπαθα δεν είχα πειράξει καν τη  λειτουργία της ζελατινας,γενικα από τότε που το έχω πάρει δεν την λειτουργώ, την έχω μόνιμα απάνω, μόνο ελάχιστες φορες την δουλεύω για να λειτουργεί το μοτέρ.. Επίσης φίλε μου Giorgos v, αυτό που λες να μη τους ζαλίζουμε, συμφωνώ απόλυτα, όταν όμως έχεις πάει στο εξουσιοδοτημενο συνεργείο έχεις αναφέρει το πρόβλημα, έχει περάσει τόσος καιρος, δε θα ανταποκριθείς και στα κεντρικά για να διασταυρωσεις το (ποιος δουλεύει ποιον??? ) γιατί από την αδιαφορία τους εκεί καταλήγω..

Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 3Μετάβαση στη σελίδα : 1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Προβλήματα στo T310-
Μετάβαση σε: