Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Ροδέλα συμπλέκτη
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΧθες στις 7:00 pm από Giorgos V

» ΖΟΝΤΕΣ Τ310 ΠΩΛΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΧθες στις 12:31 pm από CHILIS

» Απορία για zontes!
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΤετ Νοε 13, 2019 11:17 pm από Topgun

» Ερωτήσεις τ310
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΤρι Νοε 12, 2019 9:48 am από Giorgos V

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Νοε 10, 2019 9:06 pm από Cretan

» Σελώσου...
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 5:37 pm από Konstantinos

» Περίεργος ήχος με ανοιχτό σταντ
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:32 pm από windshear

» Σβήνει ο κινητήρας
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:05 pm από windshear

» Εxtra Προβολακια
Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Νοε 08, 2019 4:17 pm από Valedis

Μοιραστείτε

Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2019
Τόπος : Ατλαντίδα

Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 12:14 pm

Λευτέρη, σίγουρα μιλάει για το τι κάνεις σε πρώτη φάση.
Όταν εσύ το έχεις κάνει...προχωράς στο πλάν Β και ούτω καθ' εξής !
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://imgur.com/user/WorldIsNotEnough
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 6:01 pm

Leuteris88 έγραψε:
Καλημέρα.. Φίλε μου Ατλαντα, εγώ όταν το έπαθα δεν είχα πειράξει καν τη  λειτουργία της ζελατινας,γενικα από τότε που το έχω πάρει δεν την λειτουργώ, την έχω μόνιμα απάνω, μόνο ελάχιστες φορες την δουλεύω για να λειτουργεί το μοτέρ.. Επίσης φίλε μου Giorgos v, αυτό που λες να μη τους ζαλίζουμε, συμφωνώ απόλυτα, όταν όμως έχεις πάει στο εξουσιοδοτημενο συνεργείο έχεις αναφέρει το πρόβλημα, έχει περάσει τόσος καιρος, δε θα ανταποκριθείς και στα κεντρικά για να διασταυρωσεις το (ποιος δουλεύει ποιον??? ) γιατί από την αδιαφορία τους εκεί καταλήγω..

Εαν δε σου απαντησουν συντομα ξαναεπικοινωνεις και το υπενθυμιζεις αλλιως εαν δεις οτι σε γραφουν η απεθυνεσαι αλλου η κανεις αυτο που λες.
Δυστυχως η κατασταση ειναι χαλι στις μοτοσυκλετες γενικα.
Ειχα αντιστοιχες περιπτωσεις με τη cbr πχ οπου ειχε ανακληση στροφαλου και το συνεργειο που την ειχα παει για το πρωτο σερβις ολο εβρισκε δικαιολογιες καθυστεροντας με 3 βδομαδες ..(και με τη Υamaha τα ιδια)
Δε βιαζομουν γιατι και δεν ειχα χρονο να την παω και ο δευτερος πλησιεστερος ηταν αρκετα μακρια....

Με τα πολλα την 3 εβδομαδα που πηρα μου ειπε τη δικαιολογια οτι δεν υπαρχει ανταλλακτικο.....ε εκει πλεον καταλαβα οτι με δουλευει.
Α ναι του λεω οκ.......
Κλεινω τηλεφωνο και καπακι παιρνω το Σαρακακη και ρωταω εαν υπαρχουν στροφαλοι για την ανακληση στις αποθηκες!

-Μα φυσικα και υπαρχουν!...μου απανταει το αντιστοιχο τμημα!
-Α τελεια του λεω...μπορειτε να με συνδεσετε με το τμημα εξυπηρετησης πελατων?
-Βεβαιως μου λεει....

Μολις με συνδεσε εξιστορησα στον υπεθυνο το δουλεμα απο τον συγκεκριμενο επισκευαστη...
-Θα σας καλεσουμε αμεσα πισω μου απανταει....

Σε 15 λεπτα με πηρε πισω, αφου πρωτα μιλησε με το συνεργειο το οποιο του ειπε οτι ΕΓΩ δεν πηγαινα και οτι ΕΓΩ καθυστερουσα...

Αφου μου ανέφερε αυτο και αφου καταλαβε οτι το συνεργειο μας δουλευε και τους δυο και του ειπα οτι θα υποβαλω αμεσα εγγραφο παραπονο για απαραδεκτη εξυπηρετηση απο το δικτυο (και το εκανα) μου εκλεισε ο ιδιος ραντεβου στο αμεσως πλησιεστερο (Παπαγεωργιου στη Μιχαλακοπουλου) οπου και με εξυπηρετησαν μια χαρα..

Εχω και με τη yamaha αλλο αντιστοιχο αλλα θα γράψω σελιδες

Golden Member
Golden Member
petertonia

Ημερομηνία εγγραφής : 25/06/2019

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 6:15 pm

Φίλοι λίγη υπομονή να δούμε τι θα μου πουν αύριο στην αντιπροσωπία. Επειδή χθες έκανα την μεγαλύτερη διαδρομή από όταν την αγόρασα (1:20) στο τέλος ακούμπησα το σημείο του πλαστικού που έχει το πρόβλημα και δεν ένιωσα κάποια διαφορά στην θερμοκρασία. Στην συνέχεια επιστρέφοντας έκανα την ίδια διαδρομή (με μόνη διαφορά ότι είχα ανοίξει πλέον τα φώτα) και πάλι το ίδιο...καμία διαφορά στην θερμοκρασία στο σημείο του πλαστικού. Επομένως δεν φαίνεται να σχετίζεται με κάποια μόνιμη άνοδο της θερμοκρασίας από κάποιο καλώδιο ή εξάρτημα αλλά από κάτι που γίνεται περιστασιακά.
Τα λέμε και αύριο....

Υ.Γ. Πήγα αρχικά στον Λεόντιο γιατί είναι φίλος φίλου αλλά και γιατί όταν αγόρασα την μηχανή μου είχε πει να πάω από εκεί αν είχα κάποιο πρόβλημα. Ο ίδιος μου είπε να πάω είτε σε εξουσιοδοτημένο είτε στους συναδέλφους του στα ανταλλακτικά.
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : Ρεθυμνο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Αυγ 04, 2019 6:21 pm

Αυτό που λες ακριβώς PeterTonia, το έχω δοκιμάσει και εγώ μετά από βόλτες και δεν είχε καμία αύξηση της θερμοκρασίας στο σημείο.. Περιμένουμε αύριο τα νέα.
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 11:05 am

Λοιπόν… τα νεότερα από το ‘μέτωπο’. 9:15 πήγα στο κεντρικό υποκατάστημα στην Αθήνα στην Λ. Θησέως στην Καλλιθέα (σημειώνω -όπως θα ξέρετε οι περισσότεροι-ότι τα κεντρικά της Γκοργκόλης Α.Ε. είναι στα Τρίκαλα).

Ο υπεύθυνος αρχικά έχει ένα ύφος τύπου ‘τι θες ρε άνθρωπε ακόμα δεν έχουμε πιει καφέ’. Του εξηγώ με ευγένεια το πρόβλημα και αρχικά στην αναφορά μου για το club και τις αντίστοιχες περιπτώσεις του  Leuteris88 του Rabbit αλλά και του Άτλαντα η απάντηση ήταν «δεν μας ενδιαφέρουν οι άλλες περιπτώσεις». Πάλι με την ευγένεια που πιστεύω με χαρακτηρίζει, του απαντώ ότι μας ενδιαφέρουν γιατί βοηθάνε στον εντοπισμό του προβλήματος για να δοθεί η σωστή λύση. Τελικά για να μην τα πολυλογώ (και αφού του εξήγησα ότι και το ‘δικό τους’ μηχανάκι έχει παρόμοιο πρόβλημα σε μικρότερη έκταση) άρχισε να δείχνει ενδιαφέρον και να ρωτάει βλέποντας τις φωτογραφίες (ίσως άρχισε και η επίδραση του καφέ).

Το βλέπει από κοντά και η αρχική του εκτίμηση είναι ότι φταίει ο ήλιος… του απαντώ ότι αν είναι ο ήλιος τότε είναι μεγάλη αστοχία γιατί την μηχανή μου στους 2 μήνες δεν την έχει δει ήλιος πάνω από μια ώρα συνεχόμενα και αυτό 3-4 φορές.
Τελικά, έβγαλε φωτογραφίες και μια φωτοτυπία την άδεια για να προωθήσει το αίτημα στα κεντρικά (Τρίκαλα).  Κάπου εκεί τον ρωτάω πως μπορώ να έχω ένα αποδεικτικό για το ότι έγινε το αίτημα και ‘φουντώνει’ και μου λέει ότι είναι εσωτερική τους διαδικασία. Απαντώ-πάντα με ηρεμία- ότι δυστυχώς στο ανάλογο αίτημα ο Leuteris88 δεν έχει πάρει ακόμα απάντηση. Καλμάρει, και με ρωτάει αν η περίπτωση που δεν έχει πάρει απάντηση είναι από την Θεσσαλονίκη ή από το Ρέθυμνο (δεν κατάλαβα γιατί ρώτησε). Τελικά μου είπε ότι θα με πάρουν τηλέφωνο όταν έχουν νέα και έφυγε για την έκθεση τους (είναι σχεδόν απέναντι) και θα έβλεπε όπως μου είπε και από κοντά το πρόβλημα στο ‘δικό τους’.

Αυτά προς το παρόν!

Υ.Γ. Την Παρασκευή κλείνει το υποκατάστημα στην Αθήνα……..για καλοκαίρι.
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 1:42 pm

Άτλαντας έγραψε:
Δεν είναι ήλιος, θα έπρεπε να κάνει σαν κάτοπτρο και σε εκείνο το σημείο να είναι εμφανέστατη η συγκέντρωση
του ηλιακού φωτός....ΚΑΜΙΑ σχέση!

Χτές την έπλυνα και καθώς την σκούπιζα, παρατηρώ μια διαφορά στο πλαστικά μαύρο κάλυμμα.
Κοιτάω καλύτερα....
ΒΟΥΑΛΑ!
Ελάχιστα, σε σχέση με εσάς, παίδες, αλλά το λιωμένο πλαστικό είναι στα γεννητούρια του!
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτή την εικόνα.]

Πιάνω και λύνω τον ανεμοθώρακα και τις πλαϊνές μεγάλες βίδες.
Κουνάω τα επάνω μπράτσα και βλέπω ότι το αριστερό έχει ένα ελαφρύ τζόγο, ενώ το δεξί,
ασάλεφτο!
..........

Πάω να ξεκουμπώσω τα πλαστικά κουμπιά που έχει αυτό το κεντρικό κάλυμμα, τα πατάω προς τα μέσα
αλλά είναι τόσο σφιχτά που δεν βγαίνουν...σπάω το ένα, οπότε λέω χέστο για την ώρα,
να πάρω μερικά να έχω έξτρα και θα το κάνω αργότερα.
Προσπάθησα να λύσω καί αυτά που έίναι στα μαύρα καλύμματα πάνω απο τα φώτα...
επίσης πολύ δύσκολο, δεν πατιούνται καν μέσα!

Πιθανολογώ, παιδιά, ότι κάτι παίζει με το μοτέρ του ανεμοθώρακα, ΕΑΝ είναι σε αυτό το σημείο.
Μπορεί να τραβάει ζόρι με το πάνω-κάτω, και ίσως αυτό να βραχυκυκλώνει διότι το κουμπί
είναι ένα και δεν πατιέτε μέσα-έξω, όπως αυτό των αλάρμ, αλλά κάθε φορά δίνει και άλλη εντολή.
(υποθέτω, έτσι....)
οπότε,
όταν π.χ. πατάμε κουμπί να ανέβει, βλέπει ότι είναι στην κάτω θέση και
δίνει την εντολή να δουλέψει ΑΛΛΙΩΣ το μοτέρ, απ' όταν το πατάμε για να κατέβει!
Ίσως κάπου εκεί, να μην δίνεται σωστά η εντολή στο πότε να σταματήσει,
κι αυτό για κάποιο διάστημα ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ να δουλεύει, με τα γνωστά αποτελέσματα!

Εάν μπορείτε να θυμηθείτε, όταν σας μύριζε καμένο πλαστικό, είχατε πριν λίγο δουλέψει τον ανεμοθώρακα...ή μηπως όχι;  

Προτείνω, όλοι όσοι έχουμε διαπιστώσει αυτό το περιστατικό,
να ΣΤΕΙΛΟΥΜΕ όλοι ΓΡΑΠΤΩΣ το συμβάν, στην φόρμα επικοινωνίας της Γκοργκόλης,
απαιτώντας ενημέρωση και αντικατάσταση των όποιων ανταλλακτικών, χωρίς την παραμικρή χρέωση, βεβαίως-βεβαίως.
Όσοι έχουν έντονο το φαινόμενο, επιβάλλεται να πάνε σε κάποιο εξουσιοδοτημένο και να ζητήσουν να γίνει έλεγχος,
και αντικατάσταση ανταλλακτικών

Επίσης θα ήθελα να διαβάσω και την άποψη του Γιώργου,
επάνω σε ένα τέτοιο ζήτημα με την αντιπροσωπεία και τα θέματα εγγύησης,
εφόσον έχει κάποια πείρα παραπάνω.

Γιώργο, φαντάζομαι εσένα δεν σου έχει τύχει ακόμη...ε;
Άκουσα τη συμβουλή σου, προσπάθησα να το ανοίξω,
αλλά δεν είναι το ίδιο εύκολο με τα πλαϊνά πλαστικά που ξεκουμπώνουν για πλάκα.

υ.γ.
Κοιτάζοντας καλύτερα όλες τις φωτό, βλέπω ότι το λιώσιμο, είναι απο ΚΑΛΩΔΙΟ διότι είναι σε γραμμές.
Οπότε μπορεί να δουλεύει το μοτέρ και να βράζουν τα καλώδια.

Ειδικά του Λευτέρη και του Κούνελου,
η μικρή αριστερή γραμμή είναι ολόιδια.
Η τεράστια δεξιά είναι μοναδική, αλλά μοιάζει πολύ με εκείνη του τεστ ride, στην δεξιά μεριά και οι 2!

Θεωρώ, ότι είναι κάτι διορθώνεται, αλλά μάγκες, χρειάζεται και η δική μας επιμονή.
Ίσως σε δεύτερη φάση, να σταλεί μέηλ στην ίδια την Ζοντες.

Καλά Μαντάτα όπως και να έχει!

Άτλαντα υποθέτω ότι έχεις υπόψη σου το βίντεο Disassembly and installation of ZT310-T ticket clamping box.
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Πάντως σε αυτό το βίντεο δείχνει κάτι που μοιάζει με ρελέ το οποίο θα μπορούσε δυνητικά να είναι η αιτία του προβλήματος.

Αν κάποιος ξέρει τι είναι ας μας το πει....
[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 2:11 pm

Τελικά στο βίντεο Disassembly and installation of ZT310-T wind screen mechanism το δείχνει καλύτερα... και το αναφέρει ως controller(λογικά του μηχανισμού ανύψωσης του ανεμοθώρακα).
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 2:20 pm

Αυτη η απαραδεκτη αντιμετωπιση πρεπει καποια στιγμη να τελειωσει...
Ειναι μεχρι να μου ξανατυχει...για να εχουμε πανυγηρια με τους ουγκανους που εχουν μερικοι

Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 8:46 pm

Καλησπέρα φίλοι μου.. Καλώς κακός, εγώ θα έλεγα καλώς, θα αναθεωρήσω και θα λύσω σε όλους μας το θέμα με το λιώσιμο του πλαστικού.. Τελικά οφείλεται στη ζελατίνα και στη συγκέντρωση των ακτίνων, ναι έτσι είναι όσο και αν ακούγονταν ηλιθιο.. Το απόγευμα μπήκα στη διαδικασία και το άνοιξα προσεκτικά όπως δείχνει και στο βίντεο, χωρίς καμία δυσκολια, βγάζοντας το πλαστικό κάτω από τη ζελατίνα κοιτάω έκπληκτος πως όλα τα συστήματα από καλώδια μέχρι και το μοτέρ δεν έχει ίχνος λιώσιμου σε κανένα σημείο.. Επίσης το πλαστικό όπως θα δείτε και στη φώτο από την κάτω μεριά δεν έχει επιρεαστει καθόλου.. Το μόνο που θέλω είναι, όποιος πάει σε κάποιο συνεργείο να μη τους αναφέρει ότι έκατσα και το άνοιξα για να δω τι παίζεται,εχω την απορία να δω τι θα πούνε και αυτοί..
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 8:50 pm

Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 9:00 pm

Ειναι πραγματικα πολυ κουφο γιατι οντως συμφωνα με τις φωτο δε φαινεται τιποτα απο κατω στα καλωδια....και στο δικο σου φαίνεται ξεκάθαρα οτι ειναι απ εξω συγκριτικα με αλλη που φαινοταν φουσκωμα σα να ειναι απο μεσα.
Στο Επανω μερος ομως στην πρωτη φωτο παρατηρω στην αριστερη απο τις δυο βάσεις οθονης κατι σα λιωσιμο...η απλα δε φαινεται καλα στη φωτο?....απο τι ειναι αυτο?

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Giorgos V στις Δευ Αυγ 05, 2019 9:29 pm, 2 φορές συνολικά
Zont19
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2019
Τόπος : Ροδος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 9:25 pm

Εγω φανταζομαι οτι με τη θερμοκρασια του ηλιου θερμενεται κατι απο μεσα και καιει το πλαστικο,στο δικο σου ειδικα κανει μπαμ οτι ειναι απο μεσα,αν ειναι ετσι υπαρχει θεμα μονωσης και δεν ειναι καθολου αμελητεο.
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 9:32 pm

Η αλήθεια είναι πως ούτε εγώ που το έλυσα, δε πιστεύω πως είναι από τη ζελατίνα, γιατί αν ήταν έτσι, θα με τις θερμοκρασίες που έχει εδώ δε έμενε τίποτε.. Τι να πω πάντως δεν έχει Ιχνος από κάτι λιωμενο στα ηλεκτρικά του
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 9:36 pm

Λευτερη ξαναδες τη φωτο την πρωτη απο τις 3
Υπαρχει λιωσιμο και εκει περισσοτερο στο αριστερό στρογγυλο και λιγο λιγοτερο στο δεξι!!!!!

Rising star
Rising star
Leuteris88

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 10:12 pm

Όχι έτσι σου φαίνεται δεν έχει κάτι το ξαναείδα μόλις
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 10:59 pm

Πάντως στην περίπτωση που όντως είναι από το ήλιο (και για μένα πολύ παράξενο για την χρήση που της έχω κάνει) τότε το συγκεκριμένο πλαστικό μάλλον δεν είναι για Ελλάδα.... Σε αυτή την περίπτωση ακόμα και όταν αντικατασταθεί θα πρέπει να πάμε σε φιμέ ζελατίνα...

Σκέφτομαι επίσης ότι αν σε μερικούς μήνες όσοι έχουν βάλει την φιμέ ζελατίνα δεν έχουν πρόβλημα θα είναι όντως από τον ήλιο. (Γιώργο νομίζω κάπου διάβαζα να έχεις γράψει ότι μπορούμε την original να την κάνουμε φιμέ ή κάνω λάθος?- Έχω διαβάσει τόσα που έχω μπερδευτεί....)
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 11:06 pm

Ναι εγω εχω παραγγειλει 50% πιο φιμε...
Αυτες που στειλαμε ειναι ηδη 25% πιο φιμε απο το εργοστασιακο

Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 11:09 pm

Αυτήν που έχει από 'μαμά' η μηχανή μπορούμε να την 'βάψουμε' αλλά να είναι έχουμε ορατότητα?
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΔευ Αυγ 05, 2019 11:10 pm

Εχει κανει ηδη καποιος ποστ με μεμβρανη για αυτο στο φορουμ του Χ νομιζω

Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΤρι Αυγ 06, 2019 2:00 am

Γίνε κι εσύ μέλος του κλάμπ λιωμένες ΖΟΝΤΕΣ!
Λοιπόν, μάγκες το μυστήριο έλαβε τέλος!

Είναι ολοκάθαρο ότι το λιώσιμο οφείλεται στον ΑΝΙΔΙΟΤΕΛΉ ΈΡΩΤΑ που έχουμε για τις μηχανές μας!
Επίσης, είναι ο τρόπος του μηχανήματος να μας πει:
ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΜΕ ΚΟΙΤΆΣ, ΛΙΩΝΩ...ΣΚΕΨΟΥ ΝΑ Μ' ΑΓΑΠΑΣ!

Μόλις σήμερα, πάρκαρα....κόντρα στον ήλιο για λιγότερο απο 2 ώρες.
Το πουλάκι μου, έλιωσε που δεν βολτάραμε!

Είπα να κάνω το πείραμα και νομίζω πέτυχε!
Δεν μπορώ να καταλάβω πως έχει γίνει, αλλά είναι πολύ, μα πολύ κουλό!

Με την πρώτη ευκαιρία, θα δοκιμάσω κι εγώ να βάψω την ζελατίνα με αυτό:

Μπορείς να την κάνεις όσο σκούρα θες, προσθέτοντας κι άλλα στρώματα χρώματος.
Σιγουρα μπορείς να βλέπεις, εφόσον δεν είναι πολύ σκούρα.

Επίσης κάτω-κάτω λέει:
Δεν ενδείκνυται για την επεξεργασία επιφανειών από πολυκαρβονικό υλικό.
Ο ανεμοθώρακας είναι απο τέτοιο υλικό φτιαγμένος; γνωρίζει κανείς;

-----------------------------------------

και στην επόμενη επίσκεψη σε εξουσιοδοτημένο, παραγγελία το πλαστικό κάλυμμα και αντικατάσταση χωρίς χρέωση.
Αποζημίωση για ψυχική οδύνη, με 3 φουλαρίσματα 100άρας με τις ευλογίες της αντιπροσωπείας!
-------------------------------------
Πάντως, χαίρομαι πολύ που δεν είναι κάποιο βραχυκύκλωμα....

ελπίζω να μην χάρηκα απότομα, Λευτέρη! χαχαχαχ
Ωραίος ρε φίλε....τα κουμπάκια αυτά, τα έβγαλες εύκολα;
στο δικό μου, λες και είναι με λοκ ταιτ....μπετό!
mosses
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 22/07/2019
Τόπος : Αλιμος

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΤρι Αυγ 06, 2019 9:56 am

αν ισχυει αυτο με τον ηλιο, τοτε υπαρχει σοβαρο θεμα. Καπου αλλου ειχα διαβασει οτι ,καλο ειναι, να μην μενει ωρα στον ηλιο γιατι ειναι ευαλωτα και τα υπολοιπα πλαστικα. επειδη ζουμε στην ελλαδα και εχουμε 8 τονους ηλιο καθε μερα ομως, αυτο ειναι κομματι δυσκολο.
Stelios stylianos
Founding Team Member
Founding Team Member
Stelios stylianos

Ημερομηνία εγγραφής : 16/06/2019
Τόπος : Αθηνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΤρι Αυγ 06, 2019 9:14 pm

Απλή ενημέρωση.Όσοι βαψανε σε ιχ άχρηστα τα φανάρια.
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΤετ Αυγ 07, 2019 1:42 pm

Η προσωρινή λύση.... μέχρι να αντικατασταθεί το καπάκι (ελπίζω) γιατί φυσικά ακόμα τηλεφώνημα δεν έχω δεχτεί.......
Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΤετ Αυγ 07, 2019 7:43 pm

Πέτρε, αν δεν το έχεις στείλει στην φόρμα επικοινωνίας, πρέπει να το κάνεις.

Στο θέμα που άνοιξα το πως τσεκάρουμε λάδια, τους ρώτησα στις 2/8 και στις 6/8 είχαν απαντήσει και μάλιστα
αναθεώρησαν κι όλας!

Ζητανε τον αριθμό πλαισίου της μηχανής, οπότε και γνωρίζουν ότι δεν είναι κανα τρόλ...χαχαχαχ
Θα τους στείλω κι εγώ αλλά τώρα είμαι καράβι και σε λίγο δεν έχω σήμα...όβερ
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα    Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα  - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 05, 2019 1:05 pm

Καλημέρα στην ομάδα...
Leuteris88 & Rabbit είχατε κάνα νέο?
Εμένα (φυσικά) δεν με πήραν κάποιο τηλέφωνο όπως είχαν πει. Καθώς έλειπα για διακοπές δεν τους ενόχλησα ξανά αλλά σκοπεύω να πάω ξανά και αναλόγως τι θα μου πουν να πράξω....

Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 3Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2, 3  Επόμενο

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Προβλήματα στo T310-
Μετάβαση σε: