Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Ροδέλα συμπλέκτη
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΧθες στις 7:00 pm από Giorgos V

» ΖΟΝΤΕΣ Τ310 ΠΩΛΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΧθες στις 12:31 pm από CHILIS

» Απορία για zontes!
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤετ Νοε 13, 2019 11:17 pm από Topgun

» Ερωτήσεις τ310
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Νοε 12, 2019 9:48 am από Giorgos V

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΚυρ Νοε 10, 2019 9:06 pm από Cretan

» Σελώσου...
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 5:37 pm από Konstantinos

» Περίεργος ήχος με ανοιχτό σταντ
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:32 pm από windshear

» Σβήνει ο κινητήρας
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:05 pm από windshear

» Εxtra Προβολακια
Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΠαρ Νοε 08, 2019 4:17 pm από Valedis

Μοιραστείτε

Πρόβλημα στο μοτέρ

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Papjim
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 28/06/2019
Τόπος : Αθηνα

Πρόβλημα στο μοτέρ  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 2:31 pm

Καλησπέρα στην ομάδα.
Ας γράψω την πρωτιά που κατάφερα!!!

Λοιπόν αγορά μηχανής μέσα Μαΐου και παράδοση της στις 12 Ιουλίου.

Το στρώσιμο ευλαβικά μέχρι 5000-5500 μονοκάβαλο , μόνο στα 750χλμ πήγα ένα δικαβαλο για 15χλμ.
Σέρβις έγινε κανονικά στα 980χλμ και απο εκεί και πέρα ανέβασα λίγο στροφές μέχρι 6500.
Και εκεί πού πήγαινα αμέριμνος με 80χλμ πατάω να ανέβω στα 100 και ξαφνικά κάνει ένα κόψιμο και χάνω γκάζι.
Σταματάω άκρη του δρόμου στο ρελαντί όλα καλά, δίνω να ξεκινήσω και όλα καλά...Αλλα!! σε κάθε άσε του γκάζιου ακουγόταν αμυδρα διαφορετικά το μοτέρ....

Φτάνω στον προορισμό μου (10χλμ αποσταση) και μετά απο κανα δίωρο ξεκινάω την επιστροφή.
Ο ήχος στο άσε παρέμενε , βρίσκω μια ευθεια και λεω κάτσε να δω τι παίζει....Και είδα!!

Με το που επιταχύνω και φτάνω 90 -100 πάλι κόψιμο βαρβατο και στο άσε πλέον βαράει το μοτέρ δυνατά  όπως και στο ρελαντί ..
Στα 1300χλμ περίπου και 25 μέρες απο την αγορά του.
Οδική στο γκαράζ μου μιας και τα συνεργεία όλα κλειστά λόγω Αυγούστου.

Οπότε η μηχανή πήγε την Πέμπτη στο συνεργείο του Μαργαριτη στο Γαλάτσι και σήμερα ενημερώθηκα ότι πράγματι το μοτέρ μας άφησε χρόνους και θα περάσει φορτηγό του Γκοργκολη να την παραλάβει για να την πάει  (αν κατάλαβα καλά στα κεντρικά) γιατί δεν τούς έχει ξανασυμβει και θέλουν να δουν τι έγινε..
Θα ενημερωθώ μου είπαν εντός ημερών για λεπτομέρειες.

Δεν ήξερε να μου απαντησει όμως αν θα αλλαχτεί όλο το μοτέρ ή θα γίνει επισκευή σε ότι έχει γίνει ζημιά.
Θα περάσω και σήμερα ή αύριο από εκεί για να τον ρωτήσω και λίγες περισσότερες λεπτομέρειες..

Αυτά, δυστυχώς έπεσα σε ελαττωματικό και το μόνο που ελπίζω είναι να γίνει τουλάχιστον αλλαγή του μοτέρ και όχι επισκευή..
Θα προσπαθήσω να σάς κρατήσω και ενήμερους όσο μαθαίνω νεότερα.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
CHILIS
Silver Member
Silver Member
CHILIS

Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2019
Τόπος : ATHINA

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 3:59 pm

Οκ...τραβηξες την προσοχη μας...κρατα μας ενημερους οχι τοσο για την βλαβη που αν και σπανιο μπορει να συμβει σε ολες τις μηχανες και μαρκες οσο για το πως θα το χειριστει η αντιπροσωπια...(και εγω δεν θα ηθελα επισκευη)
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 4:00 pm

Ετσι οπως το περιγραφεις δε ξερω τι θορυβο ακουγες στο αφημα, αλλα εαν ηταν μεταλλικος ηχος (σα να ακους μπρικια να χτυπανε μεταξυ τους) για μπιελα μαλλον μιλαμε.
Περαν απο το αποτομο κοψιμο ρεταρε,ειχε μειωνενη αποδοση γενικοτερα?

Δεν ειναι ουτε η πρωτη ουτε τελευταια μηχανη που αυτο γινεται παροτι καινουργια και χωρις πολλα χιλιομετρα.Εχει συμβει και σε Ηonda και σε Υamaha

Μη σε στεναχωρει  αυτο.
Θα επισκευαστει η αλλαχθει στην εγγυηση.
Καλο ειναι φυσικα να μαθουμε οχι μονο τι χτυπησε αλλα γιατι.
Hταν απο αστοχια υλικου στο εργοστασιο η προεκυψε απο αλλο λογο.
Εαν ηταν αστοχια οκ αυτο μπορει να συμβει....εαν ομως προσκυψε απο αλλου απο τι προεκυψε.
Αυτο μας ενδιαφερει περισσοτερο

Προσωπικα ειναι το πρωτο που ακουω να χτυπαει εντος και εκτος Ελλαδος οποτε πιθανολογω οτι προκειται περι μεμονωμενης περιπτωσης και ατυχιας.

Κρατα μας ενημερους μολις εχεις νεα

Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 4:23 pm

99% πρέπει να είναι μπιέλα. Μετά το πρώτο κόψιμο η μηχανή δεν είχε την παραμικρή διαφορά εκτός της ελάχιστα διαφορετικής χροιάς του κινητήρα. Στο δεύτερο κόψιμο ,που ναι σαν κατσαρόλες να βαρανε έκανε , στο ρελαντί δεν ρεταρε αλλά δεν ξέρω από απόδοση αφού το έσβησα και φορτώθηκε σε οδική.
Λάδια είχε πάντως κανονικά το μοτέρ, το είχα ελέγξει μία μέρα πρίν και μετά το πρόβλημα και είχε κανονικά όσο έπρεπε.
Από όσον μου είπε και το συνεργείο , ο Γκοργκολης τούς είπε είναι το πρώτο οπότε θέλει να το πάρει για έλεγχο.
Η αλήθεια είναι ότι δεν στεναχωρήθηκα λόγω και της εγγύησης αλλά λίγο αγχώνομαι αν πάει για επισκευή και όχι αντικατάσταση.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 4:52 pm

Εαν ειναι μπιελα πιθανοτατα παει για επισκευη.
Για να σου αλλαξουν το μοτερ πρεπει να εχει ζημια που το κοστος επισκευης της να ξεπερνα την αξια νεου κινητηρα.
Δυστυχως δεν εχω εικονα τιμων αλλα μονο ανταλλακτικων.
Συμφωνα με τα ανταλλακτικα απο οτι βλεπω επισκευη ειναι το πιθανοτερο ομως.....
Τα παντα εξαρτουνται απο τι πολιτικη εχει ο κατασκευαστης.

Silver Member
Silver Member
CHILIS

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 4:58 pm

Giorgos V έγραψε:
Εαν ειναι μπιελα πιθανοτατα παει για επισκευη.
Για να σου αλλαξουν το μοτερ πρεπει να εχει ζημια που το κοστος επισκευης της να ξεπερνα την αξια νεου κινητηρα.
Δυστυχως δεν εχω εικονα τιμων αλλα μονο ανταλλακτικων.
Συμφωνα με τα ανταλλακτικα απο οτι βλεπω επισκευη ειναι το πιθανοτερο ομως.....
Τα παντα εξαρτουνται απο τι πολιτικη εχει ο κατασκευαστης.
Εχουμε την τεχνογνωσια να λυσουμε (ΑΥΤΟΝ )τον κινητηρα εδω στην ελλαδα? η μπιελα για να αλλαχτει θελει λυσιμο και ο στροφαλος? πιος θα το λυσει? και θα δωσει εκ νεου την εγγυηση? και η ταλαιπωρια αν ξανα μεινει? ΠΡΟΣΟΧΗ.
Papjim
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 5:39 pm

Πέρασα μόλις από τον Μαργαριτη για να μάθω κάτι παραπάνω. Ακριβώς τι έχει δεν ήξερε να μου πει γιατί σε θέματα κινητήρα που δεν έχουν ξανασυμβει πάνε στον Γκοργκολη απευθείας. Το μόνο που μου είπε είναι ότι έφυγε σήμερα το μεσημέρι για Τρίκαλα και αύριο θα ξεκινήσουν τον έλεγχο για το τι έπαθε και πώς.Του ζήτησα όταν μιλήσει μαζί τους να τους ρωτήσει λεπτομέρειες.Και ο ίδιος πάντως μου είπε αντικατάσταση παίζει μόνο αν δεν συμφέρει η επισκευή. Αυτά προς το παρόν και βλέπουμε.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 5:50 pm

CHILIS ενα απλουστατο μονοκυλινδρο μοτερακι απο SUZUKI ειναι.
Ουτε καμια φοβερη τεχνολογια απο διαστημοπλοιο εχει ουτε τιποτα.
Ο οποιοσδηποτε ακομα και χωρις τα τεχνικα εγχειριδια (που ο εισαγωγεας εχει στη διαθεση του) μπορει να το ανοιξει και να το επισκευασει.
Οσον αφορα την εγγυηση αποκτα εκ νεου 2 ετη τοσο στην εργασια που εγινε οσο και στα ανταλλακτικα που θα μπουν (και εαν το αρνουνται το συζηταμε τοτε- εκτος εαν αυτοι εχουν τιποτα επισημα χαρτια οτι δεν ισχυει αυτο που λεω ...γιατι εγω εχω που το λενε)

Το λεω και για τον φιλο που του επαθε τη ζημια...
Μη σε αγχωνει το θεμα επισκευη η αντικατασταση...
Αυτα που επαθαν ζημια θα αλλαχθουν ολα ισως και ακομα περισσοτερα.Δε σημαινει οτι επειδη χτυπιεσαι μπιελα πχ απο αστοχια ολα τα υπολοιπα ειναι σκαρτα.

Silver Member
Silver Member
CHILIS

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 6:34 pm

Πήρα ένα sym Daytona service και τι μου είπαν λες? Να πάρω άλλου γιατί λέει ότι δεν κάνουν όλα τα εξουσιοδοτημένα τα zontes....δλδ δεν έχουν όλοι την πιστοποίηση...και σκέφτομαι..δεν έχουν όλοι την γνώση..το μοτερακι δεν πλέει στο λάδι όπως όλα έχει άλλη τεχνολογια.και εγώ γιατί να ταλαιπορηθω λυσε δέσε το μηχανάκι που πήρα...Ντάγκα νταγκα καινούργιο....(το λέω για τον φίλο που έχει το θέμα....εγώ Πάντος θα ξενερώνα αν μου έδειναν επισκευασμένο μηχανάκι)..

Έχει επεξεργασθεί από τον/την CHILIS στις Τρι Σεπ 03, 2019 7:14 pm, 1 φορά
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Σεπ 03, 2019 6:39 pm

Οχι δεν ειναι εκει το ζητημα.
Αλλη μαρκα η SYM αλλη η Daytona (Zontes)

Αλλη η εξουσιοδοτηση για τη μια μαρκα αλλη για την αλλη.

Ορισμενοι ειναι εξουσιοδοτημενο service μονο στη μια μαρκα οχι και στις δυο αρα δε μπορουν να καλυψουν εγγυηση εκει που δεν εχουν εξουσιοδοτηση.

Δεν ειναι θεμα τεχνογνωσιας, ειναι θεμα διαδικαστικο που δε μπορουν να το καλυψουν.

Το μοτερακι ειναι απλο και δεν εχει τιποτα ιδιαιτερο

Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΠεμ Σεπ 12, 2019 5:29 pm

Λοιπόν μόλις παρέλαβα το μηχανάκι.
Τελικά τσάμπα όλες οι ανησυχίες μου, το πρόβλημα ήταν ότι απλά έσπασε το ρουλεμαν του συμπλεκτη και για αυτό ακουγόταν μεταλλικός ήχος στον κινητήρα.
Και να πω επίσης οτι το συνεργείο του Μαργαρίτη είναι πολύ σωστοί!!Μου έφτιαξαν το τιμόνι που ήταν χαρχαλο και μέχρι μου έβαλαν μια βίδα στην πινακίδα (είχε φύγει η μια απο τις δυο, οχι την κοντρα απο μεσα) χωρίς καν να τους πω κάτι.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΠεμ Σεπ 12, 2019 6:11 pm

ΤΕΛΕΙΑ!!!!!!

Χαιρομαι ιδιαιτερα φιλε που ηταν κατι τοσο απλο τελικα και τιποτα σοβαρο!!!!

Απο την αλλη χαιρομαι ακομα περισσοτερο που αρχιζουμε και βλεπουμε καποιες αλλαγές στα συνεργεια ...(εστω και μικρες) αλλα ειναι πολυ θετικες και προς τη σωστη κατευθυνση!

Τελος χαιρομαι τα μεγιστα που μεσα απο το zontesclub.gr επιρρεάσαμε θετικα ορισμενα πραγματα!
Αυτος ειναι ο σκοπος μας εξ αρχης!

Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 29/08/2019
Τόπος : Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΘέμα: Πρόβλημα στο μοτέρ   Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΔευ Σεπ 30, 2019 2:05 pm

Μετά το πρώτο σερβίς και έχοντας κανει1300χλμ είπα να ξεκινήσω για Χαλκίδα για καφέ.Στο δρόμο λοιπόν πήγαινα με 8000 στροφές κάπου 125χλμ και αισθάνομαι ξαφνικά απώλεια δύναμης του κινητήρα και των χιλιομέτρων , έδινα γκάζι αλλά τίποτα έκανε σαν να μπερδευε η σαν να ήταν μπουκωμενο σταματάω αμέσως στην άκρη και σβήνει μόνο του.Δοκιμαζω να ξανά βάλω μπροστά πήρε αμέσως πάω να ξεκινήσω και με πρώτη μέσα δεν έδινε καθόλου δύναμη ο κινητήρας σταματάω και με νεκρά αρχίζω να δίνω γκάζι, ακούω έναν περίεργο μεταλλικό ήχο και τότε σβήνω αμέσως.Ηθελα να πιστεύω ότι μπορεί να είχε θέμα η αντλία βενζίνης η ακόμα και το καύσιμο.ερχεται οδική πάω στο μάστορα εξουσιοδοτημένο φυσικά.Τον είδα πολύ προβληματισμένο όταν την άκουσε να δουλεύει και έτσι έμεινε μέσα για να ελεγχθεί.
plesia
Bronze Member
Bronze Member
plesia

Ημερομηνία εγγραφής : 26/06/2019

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΔευ Σεπ 30, 2019 2:10 pm

Εχει βαλει και αλλο παιδι ποστ για προβλημα στο μοτερ.. Για κοιτα και κει μηπως ειναι το ιδιο θεμα να μην ανησυχεις αδικα..
Papjim
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΔευ Σεπ 30, 2019 8:03 pm

Είχα ακριβώς το ίδιο θέμα και μάλιστα στην ίδια διαδρομή. Η μόνη διαφορά ήταν ότι σε εμένα δεν έσβησε η μηχανή και μετά το μπέρδεμα που έκανε και έκοψα δεν έχασε σε δύναμη, αλλά ακουγόταν ο μεταλλικός ήχος. Στην περίπτωση μου ήταν σχετικά απλή ζημιά, έσπασε το ρουλεμαν του συμπλεκτη.
Στο ρελαντί ακούγεται κάτι μεταλλικό αν δεν δώσεις γκαζι, παρατήρησες;
LOU601
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΔευ Σεπ 30, 2019 10:02 pm

Με συγχωρείτε που δεν είδα ότι υπάρχει γραμμένο ακριβώς ίδιο θέμα με το δικό μου από εδώ και πέρα θα το κοιτάζω.σε εμένα δεν ακούγονται τόσο στο ρελαντί,το άκουγα μόνο όταν έδινα λίγο γκάζι.ελπιζω μόνο να μην έχει χτυπήσει μπιέλα.
Papjim
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΔευ Σεπ 30, 2019 11:01 pm

Και σε εμένα πάντως στο ρελαντί δεν ακουγόταν τίποτα και ούτε μπερδευε. Εύχομαι να είναι το ίδιο απλό και σε εσένα. Επίσης έγινε στα ίδια ακριβώς χλμ με το δικο μου
LOU601
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΤρι Οκτ 01, 2019 12:48 pm

Τελικά και εμένα το έστειλαν στα Τρίκαλα για έλεγχο περιμένω να δω τι θα μου πουν.
LOU601
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΠαρ Οκτ 04, 2019 7:12 pm

Σήμερα την παρέλαβα από τα Τρίκαλα .Το πρόβλημα ήταν στο ρουλεμάν του συμπλέκτη τελικά.Η μηχανή φαίνεται να δουλεύει πολύ πιο σωστά τώρα και οι ταχύτητες αλλάζουν πολύ πιο γλυκά.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Πρόβλημα στο μοτέρ    Πρόβλημα στο μοτέρ  EmptyΠαρ Οκτ 04, 2019 7:20 pm

Πολύ πιθανό αυτό και στους δύο σας να προέκυψε από κακή ρύθμιση συμπλέκτη εξ αρχής.....καθώς όλα παραδόθηκαν χύμα από τους εμπορουςαπό ότι ξέρουμε πολύ καλα

Πρόβλημα στο μοτέρ
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Προβλήματα στo T310-
Μετάβαση σε: