Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Ροδέλα συμπλέκτη
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠεμ Νοε 14, 2019 7:00 pm από Giorgos V

» ΖΟΝΤΕΣ Τ310 ΠΩΛΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠεμ Νοε 14, 2019 12:31 pm από CHILIS

» Απορία για zontes!
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΤετ Νοε 13, 2019 11:17 pm από Topgun

» Ερωτήσεις τ310
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΤρι Νοε 12, 2019 9:48 am από Giorgos V

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΚυρ Νοε 10, 2019 9:06 pm από Cretan

» Σελώσου...
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 5:37 pm από Konstantinos

» Περίεργος ήχος με ανοιχτό σταντ
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:32 pm από windshear

» Σβήνει ο κινητήρας
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:05 pm από windshear

» Εxtra Προβολακια
Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠαρ Νοε 08, 2019 4:17 pm από Valedis

Μοιραστείτε

Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : Ρεθυμνο

Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή    Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠαρ Σεπ 06, 2019 1:08 pm

Καλημέρα παίδες και χαίρομαι που σας μιλάω μια και είμαι μια χαρά από υγεία.. Διστυχως πριν από λίγο φεύγοντας από το σπίτι μου για να κάνω κάτι δουλειες στο Ρέθυμνο, στο κατέβα από την περιοχή Πρινές και χωρις ταχύτητα μεγάλη, γύρω στα 40 περίπου χλμ σε μια μεγάλη στροφη και πάντα με προσοχή χωρίς να έχω πάρει μεγάλη κλίση, ξαφνικά ξαπλωθηκα και συρθηκα στο οδόστρωμα, ευτυχώς μόνο με μερικές γρατζουνιές στο σώμα μου, ευτυχώς φορούσα το κράνος μου που πολύ σπάνια δε το φοράω και ακόμα πιο ευτυχώς και λέω δόξα το Θεό που δεν έρχονταν αυτοκίνητο ή φορτηγο από την άλλη μεριά, κατάφερα και σηκώθηκα μόνος μου.. Όλο αυτό διστυχως έγινε γιατί από κάποιο παλιοχημα για να μη πω τίποτα χειρότερο έτρεχε πετρέλαιο κάτω αλλά αυτό δε φαίνονταν στο δρόμο. Η μηχανή αυτά που έπαθε είναι γδαρσιμο στην αριστερή μεριά των καγκελων, νομίζω στράβωσε και λίγο το τιμόνι αν έχω καταλάβει καλά και λίγο η μανετα ποδιού των ταχυτήτων, θα ανεβάσω φώτο.. Το καλό είναι πως είμαι καλά και δεν έπαθα τίποτα χειρότερο αλλά με πονάει και αυτό που έπαθε η μηχανή γιατί ένα σημείο ήταν γεμάτο πετρέλαια.. Ξέρει κανείς που μπορώ να απευθυνθώ για αυτό που έγινε, μήπως αποζιμιωνεται κάτι? Από κάποια υπηρεσία?ή δε φαιρνουν ευθύνη επειδή δεν είναι δικιά τους ευθύνη?? Εγώ αυτό που έκανα, επικοινώνησα με την πυροσβεστική η οποία μου είπε πως είναι δουλειά της τροχαία και θα την ενημέρωναν, εγώ πάντως μέχρι να φύγω από το σημείο δεν είχε έρθει κανείς, αλλά ούτε το τηλέφωνο σηκωναν η τροχαία Ρεθύμνου.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Dennis
Silver Member
Silver Member
Dennis

Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2019
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή    Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠαρ Σεπ 06, 2019 1:37 pm

Δυστυχώς με τα δίτροχα έτσι είναι. Μπορεί να γίνει γλίστρημα για πλάκα και δεν έχεις 4 ροδες να σε κρατάνε αλλά 2. Αφού είσαι εσύ καλά θα φτιάξουν όλα. Εγώ είχα χαζή πτώση μπαίνοντας στο σπίτι από την αντιπροσωπεία. Μηχανή μισή ώρα πριν αγορασμένη. Δεν πειράζει όμως όλα καλά. Αυτά φτιάχνουν. Για την ασφάλεια δεν ξέρω τι γίνεται. Μάλλον με μεικτή θα καλυπτόταν κάτι τέτοιο ίσως. Ίσως γνωρίζει κάποιος από τους άλλους στο φόρουμ εδώ.
Πάντα όρθιος
petertonia
Golden Member
Golden Member
petertonia

Ημερομηνία εγγραφής : 25/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή    Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠαρ Σεπ 06, 2019 3:29 pm

Περαστικά! Πάνω από όλα η υγεία. Δεν γνωρίζω αν μπορείς να βγάλεις άκρη με το δημόσιο και αν για τις συγκεκριμένες ζημιές αξίζει τον κόπο να το παλέψεις. Εγώ είχα στον πρώτο μήνα μια ακόμα πιο "χαζή" -κλασσική θα έλεγα- πτώση (2η ίδια στα 30 χρόνια). Χάζευα κάτι στον πίνακα οργάνων και ξέχασα να κατεβάσω το σταντ.... αποτέλεσμα γρατζουνιά στα κάγκελα και στράβωμα στο λεβιέ (μανέτα) των ταχυτήτων τον οποίο δεν ίσιωσα γιατί είναι κράμα και φοβάμαι μην σπάσει.
(Υ.Γ. Αν έχει κάποιος να προτείνει κάποια λύση για την γρατζουνιά στα κάγκελα για να αποφύγω την οξείδωση με χαρά να την ακούσω)
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή    Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠαρ Σεπ 06, 2019 6:55 pm

Εσυ να εισαι καλα πανω απο ολα....
Τα σιδερα φτιαχνονται και εαν δε φτιαχνονται αλλαζονται.

Golden Member
Golden Member
Elendar

Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2019
Τόπος : Θεσσαλονίκη

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή    Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΠαρ Σεπ 06, 2019 11:18 pm

Πρώτα από όλα φίλε μου είναι η υγεία. Όλα τα άλλα γίνονται.
Πριν 5 χρόνια είχα πάθει κάτι παρόμοιο εδώ στη Θεσσαλονίκη με το σκούτερ μου (τότε).
Πήγαινα το πρωί στη δουλειά μου κατά τις 7:30 το πρωί και στον κεντρικότερο ίσως δρόμο της πόλης -Ερμού- είχαν τρέξει λάδια από κάπου (ποτέ δεν έμαθα). Το μόνο που έμαθα ήταν πως αυτό είχε γίνει από τις 3 τα ξημερώματα. Και όλο το βράδυ μέχρι τις 10 το πρωί που ήρθαν και ρίξανε πριονίδι για να μη γλιστράει δεν ασχολήθηκε κανείς. Έτσι λοιπόν ενώ πήγαινα βαριά βαριά με 30χλμ ΣΕ ΕΥΘΕΙΑ το σκούτερ άρχισε να πηγαίνει μόνο του όπου ήθελε, δεν υπήρχε κανένας έλεγχος και φυσικά ξάπλωσα κάτω. Εγώ δεν έπαθα τίποτα αλλά έσπασε ο ανεμοθώρακας και ο δεξιός καθρέφτης. Και η πλάκα είναι ότι μετά από μένα μέσα σε διάστημα 10 λεπτών το ίδιο πάθανε άλλα δύο παλικάρια μπροστά μου. Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι πως επειδή κινηθήκαμε όλοι όσοι την πατήσαμε, γύρω στα 6 άτομα εκείνη την ημέρα, να βρούμε κάποιον υπεύθυνο, δεν καταφέραμε τίποτα και φυσικά τα βάλαμε όλα από την τσέπη μας. Μακάρι στη δική σου περίπτωση να έχεις καλύτερη εξέλιξη...
Leuteris88
Rising star
Rising star
Leuteris88

Ημερομηνία εγγραφής : 21/07/2019
Τόπος : Ρεθυμνο

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή    Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΣαβ Σεπ 07, 2019 1:03 pm

Ενοειται πάνω απ όλα η υγεία μας, όλα τ άλλα φτιάχνονται..
CHILIS
Silver Member
Silver Member
CHILIS

Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2019
Τόπος : ATHINA

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή    Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή  EmptyΔευ Σεπ 09, 2019 9:43 am

καλημερα και απο μενα...υγεια πανω απο ολα..
τωρα για το γδαρσιμο στα καγκελα δες αν μπορεις να βαλεις ενα αυτοκολητο που να ταιριαζει στο χρωμα μεχρι να δεις τι θα κανεις βαψιμο κ.λ.π.
οσον αφορα το τιμονι μπορει να μην εχει στραβωσει αλλα να εχει ξεριθμυστει αν ειναι απο την αριστερη μερια  στριψε το τερμα δεξια και με λιγη πιεση προσπαθησε να το ισιωσεις.
τωρα για τον λεβιε θα σου προτεινα οτι κανεις να το κανεις πολυ σιγα γιατι ειναι το κραμα τετοιο και μπορει να σπασει....

Διστυχως έγινε η πρώτη πτώση με τη μηχανή
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Ερωτήσεις για το T310-
Μετάβαση σε: