Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Ροδέλα συμπλέκτη
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΧθες στις 7:00 pm από Giorgos V

» ΖΟΝΤΕΣ Τ310 ΠΩΛΗΣΗ ΑΝΤΑΛΛΑΓΗ
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΧθες στις 12:31 pm από CHILIS

» Απορία για zontes!
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΤετ Νοε 13, 2019 11:17 pm από Topgun

» Ερωτήσεις τ310
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΤρι Νοε 12, 2019 9:48 am από Giorgos V

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΚυρ Νοε 10, 2019 9:06 pm από Cretan

» Σελώσου...
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 5:37 pm από Konstantinos

» Περίεργος ήχος με ανοιχτό σταντ
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:32 pm από windshear

» Σβήνει ο κινητήρας
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΣαβ Νοε 09, 2019 1:05 pm από windshear

» Εxtra Προβολακια
ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΠαρ Νοε 08, 2019 4:17 pm από Valedis

Μοιραστείτε

ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
akistrat
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 03/09/2019
Τόπος : Αθήνα

ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία   ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΤετ Σεπ 25, 2019 8:44 pm

Καλησπέρα και από εμένα!

Από τις 10 Σεπτεμβρίου είμαι ένας περήφανος κάτοχος ενός μαύρου Τ310, το οποίο απέκτησα κι εγώ μετά από παροτρύνσεις φίλων, κανονικών και online, από το ΜΟΤΟΜ. Θα ήθελα λοιπόν να καταθέσω κι εγώ τη δική μου εμπειρία για το πώς κατέληξα στην επιλογή της συγκεκριμένης επιχείρησης για να με «εισάγει» στον χώρο της μηχανής, καθότι η νέα Κινέζα φίλη μας είναι και η πρώτη μου, τώρα στα γεράματα (36 years young που λέμε και στην ορεινή Αιτωλοακαρνανία)!

Μετά από μια ταλαιπωρία / κοροϊδία περίπου 45 ημερών από τον κ. Κώστα Βύνιο στη Μιχαλακοπούλου -η οποία θα παρουσιαστεί στη σχετική κατηγορία στο forum- έφτασα λοιπόν στην Ιφιγενείας 38 στο Νέο Ηράκλειο. Σημείωση, όντας φρικαρισμένος από όσα είχα ήδη ακούσει, η πρώτη μου επαφή με τον Κώστα στο ΜΟΤΟΜ ήταν μέσω ενός e-mail που έστειλα στο mail της επιχείρησης Σάββατο βράδυ, με την ελπίδα να έχω μια απάντηση Δευτέρα πρωί για το αν έχει διαθέσιμο το Τ310. Όχι. Απάντηση είχα μέσα σε λιγότερες από δύο ώρες ενώ ο άνθρωπος ήταν εκτός Αθήνας για αγώνα: «Αν δεν προχωρήσει η αγορά σου από τον συνάδελφό, κάνε μια βόλτα Δευτέρα πρωί να τα πούμε από κοντά. Το Τ310 είναι διαθέσιμο και ετοιμοπαράδοτο σε όλα τα χρώματα». Έτσι, πήρα το δρόμο μου κι εγώ προς τα εκεί...

Στις επόμενες 15 μέρες που ακολούθησαν μέχρι και σήμερα, αισθάνομαι ότι δεν θα μπορούσα να είχα κάνει καλύτερη επιλογή, ειδικά ως εντελώς νέος και άβγαλτος στον χώρο. Ο Κώστας και τα υπόλοιπα παιδιά με άκουσαν με υπομονή, απάντησαν αναλυτικότητα σε κάθε βλακεία, κάθε χαζομάρα που είχα σημειώσει να τους ρωτήσω, τόσο πριν, όσο και μετά την αγορά της μηχανής. Με αντιμετώπισαν με χαμόγελο, σαν άνθρωπο, σαν νέο φίλο και στο τέλος σαν πελάτη. Και σε καμία περίπτωση, δεν αισθάνθηκα ότι με αντιμετώπισαν σαν πορτοφόλι ή ότι προσπάθησαν έστω να βγάλουν ένα ευρώ παραπάνω από ότι θα έβγαζαν, εκμεταλλευόμενοι την ασχετοσύνη μου.

Αντιθέτως, επειδή ήδη σε αυτές τις πρώτες 15 μέρες έχω ήδη περάσει 3-4 φορές από τον Κώστα για άλλα θέματα / αγορές, όχι μόνο δεν «έβγαλε» περισσότερα με την κακή έννοια, αλλά αντιθέτως σε 2-3 περιπτώσεις μου είπε ότι δεν χρειάζεται να δώσω τα λεφτά που αρχικά είχα σκοπό να δώσω για να αγοράσω κάτι που ούτε θα κάλυπτε τις ανάγκες μου (σ.σ. η ασχετοσύνη που λέγαμε...) ούτε θα ήταν καλύτερο από κάποιο πιο οικονομικό προϊόν με το οποίο θα έκανα μια χαρά τη δουλειά μου. Και ακριβώς επειδή όλα τα παραπάνω -πιστέψτε με- τα νιώθεις από την πρώτη στιγμή που θα μπεις στον συγκεκριμένο χώρο, γι αυτό επιστρέφεις και ξανά. Εγώ προσωπικά, κάνω 15 χλμ, από Βύρωνα...

Τώρα, από εκεί και πέρα, για όσους αναρωτιούνται για όλα τα «ζητήματα» που ακολουθούν το Zontes από το εργοστάσιο, ο Κώστας ήταν νομίζω από τους πρώτους που είχαν «ακούσει» το κοινό και τα έλυνε μόνος του, όπως δηλαδή οφείλει να κάνει κάποιος που σου πουλάει μηχανή και όχι πατάτες. Προφανώς λοιπόν δεν υπάρχει περίπτωση να πάει κάποιος εκεί για να πάρει Zontes και να παραλάβει τιμόνι τσόπερ, πινακίδα που τη σέρνεις από πίσω σα νεόνυμφος, ή να πρέπει να έχει το αριστερό πόδι του Μαραντόνα για να αλλάξει ταχύτητα, επειδή ο «έμπορος» που του πούλησε τη μηχανή δεν μπήκε καν στον κόπο να τεστάρει αν η @#$%%μένη δουλεύει όπως πρέπει. Από το ΜΟΤΟΜ θα παραλάβεις το μηχανάκι σου, όπως ακριβώς πρέπει να είναι.

Επιπλέον, επειδή έκανα ήδη και την πρώτη μου μαλακία με το Zontes σαν καλό noubάδι που είμαι, ο Κώστας έδωσε και πάλι τη λύση. Ξεκινώντας λοιπόν να φύγω από στάση με το disc lock πάνω στο δισκόφρενο ακόμη, προφανώς ο τροχός λόκαρε, γλίστρησε γιατί ήταν και ψιλοκατηφορικό έδαφος, η μηχανή μου έγειρε δεξιά και παρότι την κράτησα όσο μπορούσα, τελικά την πέταξα χάμω, έτσι για το... τεστ και για να φύγει το κακό το «μάτι»! Πέρα από κάτι χαζογρατσουνιές στο crash bar δεξιά, το μόνο χτύπημα -πέρα από αυτό στην περηφάνια μου- ήταν ένας στραβός ποδολεβιές φρένου...

Ο Κώστας μου παρήγγειλε λοιπόν το ανταλλακτικό, μου είπε ως όφειλε ότι θα πρέπει να πάω σε ένα εξουσιοδοτημένο συνεργείο για την αλλαγή, όμως τον παρακάλεσα αν μπορεί να γίνει η δουλειά στο ΜΟΤΟΜ, με δική μου οποιαδήποτε ευθύνη προφανώς. Φυσικά και το δέχθηκε, ειδικά από τη στιγμή που με είδε άσπρο από το άγχος μου. Σαν... εξτραδούρα, τη μέρα που πήγα για να βάλω και έναν συναγερμό, για να μου φύγει τελείως το άγχος, οι άνθρωποι που είπαν επίσης ότι υπάρχει τρόπος να φτιάξουμε εύκολα και τις γρατσουνιές στις μπάρες, όταν πια με το καλό φτάσει σε λίγες μέρες και το ανταλλακτικό. Οπότε τέλος καλό όλα καλά και με αυτό...

Είμαι απλός άνθρωπος και πλάσμα της συνήθειας. Αν μείνω ικανοποιημένος από κάτι, από κάποιον, θα συνεχίσω εκεί. Ο Κώστας και το υπόλοιπο τιμ του ΜΟΤΟΜ ξέρουν καλά τη δουλειά τους και σε αντιμετωπίζουν σαν άνθρωπο. Νομίζω όλα τα υπόλοιπα, είναι περιττά...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία   ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία EmptyΤετ Σεπ 25, 2019 11:21 pm

Φιλε μου Ακη (τα ειπαμε και απο κοντα)

Περαν του γεγονοτος οτι πραγματικα χαιρομαι που εισαι απο τους πρωτους του καταθετεις ανοιχτα τις εμπειριες σου και τις μοιραζεσαι με ολους, χαιρομαι επιπλεον οταν  δικαιωνομαι για οσα προσωπικα εχω προτεινει και αναφέρει...ειτε θετικα ειτε αρνητικα.

Στη συγκεκεριμενη περιπτωση και εδω αλλα και στην κατηγορια "κραξιμο" νομιζω οτι η ταυτιση ειναι 100% στις αποψεις μας.

ΜΟΤΟΜ - Η δική μου (εξαιρετική) εμπειρία
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Πωλήσεις & Aftersales (service & ανταλλακτικά) :: Προτεινόμενα σημεία εξυπηρέτησης-
Μετάβαση σε: