Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Κλειδωμα τιμονιου σε r310
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΤετ Δεκ 11, 2019 4:08 pm από Giorgos V

» Κατανάλωση βενζίνης
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΤρι Δεκ 10, 2019 7:58 am από Argyrious

» Σβήνει ο κινητήρας
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΚυρ Δεκ 08, 2019 12:31 am από Vlas76

» Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΣαβ Δεκ 07, 2019 8:25 pm από chris130

» Αγορά από Πετροσιαν
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΣαβ Δεκ 07, 2019 2:31 pm από Vlas76

» Πόσα Χιλιόμετρα Έχετε Διανύσει ??
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΠεμ Δεκ 05, 2019 8:29 pm από ioannis.k

» T 310 Καινούργιο υπέροχο άσπρο χρώμα , με την νέα οθόνη.
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΠεμ Δεκ 05, 2019 2:12 pm από CHILIS

» Διαρροή λαδιού
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΤετ Δεκ 04, 2019 12:24 am από petertonia

» Μετρητής κατανάλωσης
Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΤρι Δεκ 03, 2019 2:07 pm από Spyros F

Μοιραστείτε

Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις.

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
ZTS Driver
Golden Member
Golden Member
ZTS Driver

Ημερομηνία εγγραφής : 22/06/2019
Τόπος : Αρτεμιδα

Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις.   Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις. EmptyΠαρ Οκτ 11, 2019 1:28 am

Καλησπερα φιλοι μου,Υστερα απο την περιπετεια που ειχα με το τροχαιο και με τοση αναμονη για να εχω πισω το οχημα μου επιτελους τα καταφερα.Περα λοιπον απο τις επισκευες που εγιναν ηταν μια καλη αφορμη να βαλω και το γραναζι.Χωρις να ειμαι απολυτα σιγουρος πρεπει να ειναι το πρωτο τετοιο γραναζι σε R250 που βαζουμε απο το φορουμ αρα ισως να βοηθησω να αποφασισουν οσους σκεφτονται να το αλλαξουν.
Καταρχην να τονισω οτι ειμαι 120 κιλα  elephant και φανταζομαι οτι παιζει και αυτο τον ρολο του στην αποδοση της μηχανης.Εγω ποτε δεν ειδα τις ταχυτητες που ελεγαν τα reviews.Με παραδειγμα αυτο:
  [Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]
Ειναι απο τα πρωτα reviews που υπηρχαν οταν πηρα εγω την μηχανη,και για να μην ψαχνετε θα αντιγραψω ακριβως το τι αναφερουν για τις ταχυτητες και τα ποσα βγαζουν.

"Οι έξι ταχύτητες του κιβωτίου στο κόκκινο αποδίδουν κατά σειρά: 40 km/h, 65, 85, 105, 130 και μια τελική με έκτη ταχύτητα άνω των 140 km/h"

Εντάξει δεν εβγαζα τετοια χλμ και τι εννοω,για εμενα κοκκινα ειναι 9,500 με βαρια 10,000 και κατι ψιλα.Παραπανω απλα το βασανιζεις,αρα τα δικα μου νουμερα ειναι 1η-40, 2η-60, 3η-80, 4η-100, 5η-120,6η-130 μεχρι το απειρο,και βεβαια σε ολα αυτα μετρουσε αν φυσουσε,αν ειχε κλιση ο δρομος.Το γραναζι λοιπον το εχω 1.5 ημερα και υπαρχει ηδη μεγαλη διαφορα και θα σας δωσω νουμερα μεχρι την 5η γιατι 6η ακομα δεν εχω ανοιξει αλλα σιγουρα θα εχει διαφορα.Αρα τωρα παει ως εξης: 1η-45, 2η-65, 3η-95, 4η-115, 5η-135,6η-145 Question .Το πιο σημαντικο για μενα ομως δεν ειναι η τελικη αλλα η συνολικη αποδοση που εχει.Οσοι εχουν το R250 πιστευω οτι εχουν το θεμα οτι 2η και 3η ειναι σχεδον ιδιες ταχυτητες και την 3η να χωλενει χαμηλα συν το εντονο μηχανικο φρεναρισμα στις 3 πρωτες ταχυτητες,Τουλαχιστον εμενα ετσι ηταν,τωρα η 2η και 3η ταχυτητα ξεχωρισαν πολυ μεταξυ τους, η τριτη κουμπωνει και με 30 χλμ και την κρατας ανετα μεχρι και 70-75 χλμ χωρις να πιεζεις την μηχανη και μετα ερχεται η 4η που κουμπωνει απο 50 χλμ και παει μεχρι 105 χωρις ιδιαιτερη πιεση.Η 5η δουλευει ανετα κοντα στα 120 που πριν υπηρχαν φορες που εβαζα 6η και γκαζι για να κρατιεμαι σε αυτες τις ταχυτητες.Εμενα προσωπικα λοιπον με ευχαριστει περισσοτερο σε αυτο το setup γιατι μεχρι την 4η εχω ακομα αρκετη ροπη και νευρο και μετα εχω 2 ταχυτητες με γλυκια γραμμικη επιταχυνση.Οταν θα εχω ακομη πιο ολοκληρωμενη αποψη θα επανελθω.Ελπιζω να βοηθησα!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.youtube.com/channel/UC4xeQqqpkKoulU-MkOc0JwQ?view_as

Αλλαγη γραναζιου και πρωτες εντυπωσεις.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: R 250 :: Βελτιώσεις & αξεσουάρ στο R250-
Μετάβαση σε: