Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Κλειδωμα τιμονιου σε r310
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΧθες στις 4:08 pm από Giorgos V

» Κατανάλωση βενζίνης
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΤρι Δεκ 10, 2019 7:58 am από Argyrious

» Σβήνει ο κινητήρας
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΚυρ Δεκ 08, 2019 12:31 am από Vlas76

» Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΣαβ Δεκ 07, 2019 8:25 pm από chris130

» Αγορά από Πετροσιαν
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΣαβ Δεκ 07, 2019 2:31 pm από Vlas76

» Πόσα Χιλιόμετρα Έχετε Διανύσει ??
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΠεμ Δεκ 05, 2019 8:29 pm από ioannis.k

» T 310 Καινούργιο υπέροχο άσπρο χρώμα , με την νέα οθόνη.
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΠεμ Δεκ 05, 2019 2:12 pm από CHILIS

» Διαρροή λαδιού
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΤετ Δεκ 04, 2019 12:24 am από petertonia

» Μετρητής κατανάλωσης
Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΤρι Δεκ 03, 2019 2:07 pm από Spyros F

Μοιραστείτε

Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες.

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Big B Bansky
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 30/11/2019
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες.   Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΚυρ Δεκ 01, 2019 6:12 pm

Καλησπέρα στα παιδιά του φόρουμ.

Ονομάζομαι Βαγγέλης και είμαι εν εν δυνάμει νέος μοτοσυκλετιστής, στη Θεσσαλονίκη. Το φόρουμ το βρήκα από το κανάλι του "Giorgos V", καθώς έψαχνα για τις μηχανές Zontes. Δεν είμαι κάτοχος (ακόμη, θέλω να πιστεύω), αλλά εκεί βασίζεται και οι γενικές απορίες που θα ακολουθήσουν. Έχοντας κάνει, από πριν το καλοκαίρι έρευνα για μοτοσυκλέτα, κατέληξα ότι η Ζontes είναι στο #1 στη λίστα μου, για οικονομικούς λόγους αλλά κυρίως για το επίπεδο εξοπλισμού που διαθέτει κάθε μοντέλο της και κυρίως για αυτά που προσφέρει σε αναλογία τιμής, εξοπλισμού και εμφάνισης. Όμως εδώ έρχεται η απορία μου. Όντας 33 χρόνων κι οδηγώντας αυτοκίνητο από τα 18 μου χρόνια (με το παλιό ροζ βιβλιαράκι διπλώματος) και σύντομα κάτοχος του διπλώματος Α2. Έχοντας καβαλήσει μηχανή(Harley Davidson Sportster 94' και Honda Hornet 600), παπάκι (Honda Cub 50) και σκούτερ (Typhoon 50), για ούτε πάνω από 5 λεπτά έκαστος, σε αλάνες, σε διάφορες χρονικές στιγμές της ζωής μου, αναρωτιέμαι αν θα υπάρχει θέμα ίσως εξοικείωσης και λάθος εκτίμησης στην οδική συμπεριφορά μου, λόγω μη εμπειρίας σε μοτοσυκλέτες. Καλώς ή κακώς, έχω μιλήσει με αρκετούς φίλους και γνωστούς (κοινός το παρεάκι του "καφενείου" που λέμε), και οι περισσότεροι μου προτείνουν να ξεκινήσω από 125cc και σιγά σιγά να ανέβω προς τα 300cc (όπου το ενδιαφέρων μου για τις Zontes έρχεται εκεί), μέχρι να αποκτήσω εμπειρία, γνώση και να "διώξω" τον αυτοκινητιστικό τρόπο οδήγησής μου, από το μυαλό μου. Όπου κάποια θέματα με τρόμαξαν, του τύπου "με μεγάλες ταχύτητες, στρίβεις αντίθετα από εκεί που θες να πας, για να κόψει μέσα η μηχανή" ή "σταδιακό άνοιγμα γκαζιού μέσα στη στροφή, αλλιώς φεύγεις" ή "όχι πίεση στα φρένα πανικού γιατί θα φας φέτα" κι άλλα τέτοια, το οποία πάνε κόντρα σε όλα αυτά που πλέον κάνω ασυναίσθητα στο αυτοκίνητο, κυρίως μετά από καθημερινή χρήση στα τόσα χρόνια. Από την μία σκέφτομαι πως έχουν βάση λογικής όλα αυτά που μου είπαν, από την άλλη όμως αν μάθω και συνηθίσω σε μια Zontes 310 εξ αρχής, θα "δεθώ" με την μηχανή και επίσης έτσι γλιτώνω αγοροπωλησίες κτλπ. Ποιες είναι οι δικές σας απόψεις και τι προτείνετε, από την δικιά σας (ίσως) ανάλογη εμπειρία; Να σημειώσω πως το 80-90% των διαδρομών μου πλέον, είναι εντός πόλης, με μικρά ταξιδάκια εκτός (της τάξεως των 200χλμ περίπου) να συμπληρώνει το υπόλοιπο 10-20%.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Υ.Γ. Συγγνώμη για το "σεντόνι" λέξεων ως πρώτο post.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες.   Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΔευ Δεκ 02, 2019 9:56 pm

Ξεκινησα να οδηγω μηχανη λιγο μεγαλυτερος απο εσενα.
Εαν ξεκινησεις με το ζοντες δε νομιζω οτι θα αντιμετωπίσεις απολυτως κανενα προβλημα.

Ειναι απιστευτα ευκολοδηγητο μηχανακι, δε εχει εκλπήξεις η συμπεριφορές που απαιτουν να εχεις κάποια ιδιαιτερη εμπειριία, ειναι απολυτα προβλέψιμο και με πολυ καλο στησιμο και φρενα.

Εαν μου ελεγες να ξεκινησεις κατι σε στυλ YAMAHA R3 , KTM RC 390 η αλλου αντιστοιχου μικρου ss θα σου ελεγα πως σε αυτη την περιπτωση ισως θα επρεπε να ξεκινησεις με κατι μικροτερο γιατι ειναι εντελως αλλη φιλοσοφια οδηγησης απο αυτα που συζηταμε.

Ομως εξ εμπειρίας σου λεω οτι δε θα αντιμετωπίσεις απολυτως κανενα προβλημα, μαλλον ακριβως το αντιθετο....ειναι μια παρα πολυ καλη μηχανη να ξεκινησεις και να μπεις στο χωρο της μοτο

New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 19/10/2019
Τόπος : Σαλαμίνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες.   Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΤρι Δεκ 03, 2019 6:41 am

Κανενα προβλημα. Ειναι λες και οδηγεις ενα μεγαλο παπι, που μοιαζει με μεγαλη μηχανη και καιει λιγοτερο απο ποδηλατο.
CHILIS
Silver Member
Silver Member
CHILIS

Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2019
Τόπος : ATHINA

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες.   Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες. EmptyΤρι Δεκ 03, 2019 9:37 am

Συμφωνώ με τον Γιώργο και να προσθέσω οτι αν αντιμετώπισης κάποιο θέμα δεν θα είναι η μοτοσικλέτα αυτή σιγουρα κάνει…..Όμως για καθημερινή χρήση θέλει μεγάλη προσοχή από εσένα γιατί σίγουρα οι αλλοι δεν θα σε προσέχουν.....και να θυμασε οσο πιο προσεκτικα πας στην αρχη τοσο περισσοτερα χρονια θα την απολαμβανεις..

Νέος μοτοσυκλετιστής με γενικές απορίες.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Γενικά Θέματα. :: Θέματα Γενικής Φύσης για τα Zontes-
Μετάβαση σε: