Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Σφυρίγματα και αλάρμ μετά το ξεκίνημα
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΣήμερα στις 8:07 pm από Cretan

» Πόσα Χιλιόμετρα Έχετε Διανύσει ??
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΧθες στις 7:21 pm από soundgarden

»  πλύσιμο και Τι να προσέξω
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΣαβ Μάης 30, 2020 8:57 pm από Giorgos V

» Αναβάθμιση γκριπ τιμονιού...
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΣαβ Μάης 30, 2020 4:51 pm από Dennis

» Πρόβλημα στα φρένα μετά από πλύσιμο
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΣαβ Μάης 30, 2020 1:12 am από Giorgos V

» Προστασία πιρουνιού.
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΠεμ Μάης 28, 2020 6:31 am από Argyrious

» Και ετσι ξαφνικά άκουσα ένα κρακ!!!
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤετ Μάης 27, 2020 11:55 pm από Nik

» Αγορά Τ310
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤετ Μάης 27, 2020 11:46 pm από Nik

» 3D Printed Parts for Zontes T310
Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤετ Μάης 27, 2020 1:49 am από Dermatis

Ρεζερβουάρ - κατανάλωση

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
GeorgeZ81
New Member
New Member
GeorgeZ81

Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2019
Τόπος : Αθήνα

Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ρεζερβουάρ - κατανάλωση    Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤρι Φεβ 04, 2020 11:05 pm

Καλησπέρα!
Ξέρω ότι έχει ήδη συζητηθεί κάπως εκτενώς αλλά μου φαίνεται παράξενο το όλο θέμα με τις ενδείξεις της κατανάλωσης αλλά και με την πραγματική κατανάλωση.

Προσπάθησα να ανεβάσω φωτογραφίες αλλά δεν τα καταφέρνω..

Οπότε πάμε περιγραφικά:
Από το τελευταίο φουλαρισμα με 100αρα, έφτασα στην τελευταία γραμμούλα στον δείκτη βενζίνης με 254 χλμ.
Μέση κατανάλωση μου λέει 3,5 L/100KM.
Fuel level: 107 χλμ.
Το ντεπόζιτο σχεδόν άδειο, μόνο τα πλαϊνα κρατάνε κάποια ποσότητα. Βέβαια δεν ξέρω ποιο είναι το ακριβές σχήμα του.

Παμε παρακάτω..
1. Αν ισχύει το fuel level των 107 χλμ, 254 + 107= 361 χλμ. Οπότε η μέση κατανάλωση που προκύπτει με 15.5  λίτρα είναι 4.29 L/100KM. Πολύ μακριά από το 3.5L/100KM.
2. Το λαμπάκι της ρεζέρβας πότε ανάβει; Και τι περιθώρια έχω; Εννοώ αν δεν ανάβει στην μια και τελευταία μπάρα, πότε θα ανάψει; Το έχει δει κανείς να ανάβει και στα πόσα χλμ;
3. Σε συνέχεια του 2, προφανώς το ντεπόζιτο έχει περίεργο σχήμα και το φλοτερ διαβάζει άλλα ντ'άλλων, αλλά 100 χλμ στην τελευταία μπάρα και ούτε 400 με φουλ δείκτη βενζίνης; Θέλω να πω, θα μπορούσε να υπάρχει μια αναλογικότητα μεταξύ δείκτη και πραγματικότητας για να ξέρουμε που βρισκόμαστε περίπου.

Το μεγαλύτερο μου παράπονο είναι σχετικά με την ονομαστική κατανάλωση.. Αν κάποιος έχει δει διαφορετικα και ειδικά πιο χαμηλά νούμερα θα ήθελα να το ξέρω..

Καθε άποψη και γνώμη δεκτή!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρεζερβουάρ - κατανάλωση    Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤρι Φεβ 04, 2020 11:41 pm

Να διευκρινησω κατι που ισχυει ΠΑΝΤΟΥ σε ολα τα οχηματα οσον αφορα την καταναλωση που ΔΗΛΩΝΕΙ καθε εργοστασιο.

Η καταναλωση μετριεται σε συγκεκριμενες συνθηκες και οχι οπως το φανταζεστε....(θερμοκρασιας, πιεσης, φορτιου και μερικες αλλες παραμετρους που ποτε δεν ισχυουν στην πραγματικοτητα καθε μερα και καθε στιγμη)
Ετσι ειναι τα στανταρντ μετρησεως καταναλωσης που εχουν θεσπιστει απο ολες τις βιομηχανιες.
Δε παιρνουν μια μηχανη η ενα αμαξι κανουν βολτες και μετρανε την καταναλωση.

Παντα και σχεδον σε ολα τα οχηματα η δηλωμενη καταναλωση που δινει ο κατασκευαστης ειναι παντα χαμηλοτερη απο την πραγματικη.

Κατα μεσο ορο στις μοτο θα υπολογιζεις τουλαχιστο 0,5λτ περισσοτερο και στα αυτοκινητα τουλαχιστο 1λτ για να εχεις μια πιο αντικειμενικη αποψη του τι πραγματικα καταναλωνει.

Βαση λοιπον αυτων, η πραγματικη καταναλωση που αναφερεις σε σχεση με τη δηλωμενη απο το εργοστασιο ανταπροκρινεται απολυτα στην πραγματικοτητα και ειναι απολυτως αναμενομενη και φυσιολογικη

Επιπλεον ο μετρητης στο ζοντες δειχνει στιγμιαια καταναλωση...οχι μεση

Τελος απο τελειως αδειο το ρεζερβουαρ εαν γεμισεις δεν ειναι 15λτ , ειναι  λιγοτερο

New Member
New Member
GeorgeZ81

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρεζερβουάρ - κατανάλωση    Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤετ Φεβ 05, 2020 12:16 am

Συνονόματε, καλησπέρα.
Συμφωνώ μαζί σου μέσα σε άκρες, αλλά εγω στέκομαι πιο πολύ σε μια ονομαστική κατανάλωση που χρησιμοποιείται ως ένα πολύ θετικό χαρακτηριστικό για την προώθηση της μοτοσυκλέτας που ήδη αγοράσαμε. Τα 3.5 lt/100km που είναι η ονομαστική κατανάλωση τυγχάνει να είναι και αυτή που βλέπω στο καντράν μου. Η σχεδόν πραγματική όμως, με νορμάλ οδήγηση για να μην παρεξηγούμαι, είναι όπως ανέφερα 4.29 lt/100km. Μιλάμε για μια απόκλιση της τάξεως του +22%, διόλου αμελητέα.
Το σημαντικότερο και περίεργο συγχρόνως είναι ότι τα 3.5 lt/100km είναι -θεωρητικά- ένα νούμερο απολύτως εφικτό για αυτά τα κυβικά μοτοσυκλέτας. Το 4.29 θα το διασταυρώσω αύριο μεθαύριο που θα φουλαρω, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να αφορά περισσότερα κυβικά και ιπποδύναμη.
Τεσπα.. Το μηχανάκι το γουστάρω πολύ, απλά απογοητεύτηκα λίγο..

Όσον αφορά το λαμπάκι τελικά τι παίζει;
GeorgeZ81
New Member
New Member
GeorgeZ81

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρεζερβουάρ - κατανάλωση    Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤετ Φεβ 05, 2020 12:23 am

Giorgos V έγραψε:

Επιπλεον ο μετρητης στο ζοντες δειχνει στιγμιαια καταναλωση...οχι μεση

Τελος απο τελειως αδειο το ρεζερβουαρ εαν γεμισεις δεν ειναι 15λτ , ειναι  λιγοτερο

Σόρρυ δεν διάβασα τα παραπάνω..
Ο μετρητής πως δείχνει στιγμιαία κατανάλωση;
Το 3.5 μου το δείχνει με σβηστή μηχανή..

Για την χωρητικότητα του ρεζερβουαρ η Zontes λεει 15 λίτρα και ο Γκοργκολης 15.5 λίτρα. Και παρολαυτα είναι τελικά λιγότερο;
Περίεργα πράγματα..
Οπότε μιλάμε για ακόμα μεγαλύτερη κατανάλωση.. Crying or Very sad
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρεζερβουάρ - κατανάλωση    Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤετ Φεβ 05, 2020 8:58 am

GeorgeZ81 έγραψε:
Συνονόματε, καλησπέρα.
Συμφωνώ μαζί σου μέσα σε άκρες, αλλά εγω στέκομαι πιο πολύ σε μια ονομαστική κατανάλωση που χρησιμοποιείται ως ένα πολύ θετικό χαρακτηριστικό για την προώθηση της μοτοσυκλέτας που ήδη αγοράσαμε. Τα 3.5 lt/100km που είναι η ονομαστική κατανάλωση τυγχάνει να είναι και αυτή που βλέπω στο καντράν μου. Η σχεδόν πραγματική όμως, με νορμάλ οδήγηση για να μην παρεξηγούμαι, είναι όπως ανέφερα 4.29 lt/100km. Μιλάμε για μια απόκλιση της τάξεως του +22%, διόλου αμελητέα.
Το σημαντικότερο και περίεργο συγχρόνως είναι ότι τα 3.5 lt/100km είναι -θεωρητικά- ένα νούμερο απολύτως εφικτό για αυτά τα κυβικά μοτοσυκλέτας. Το 4.29 θα το διασταυρώσω αύριο μεθαύριο που θα φουλαρω, αλλά η αλήθεια είναι ότι θα μπορούσε να αφορά περισσότερα κυβικά και ιπποδύναμη.
Τεσπα.. Το μηχανάκι το γουστάρω πολύ, απλά απογοητεύτηκα λίγο..

Όσον αφορά το λαμπάκι τελικά τι παίζει;

Όπως σου ανέφερα και πριν ποτέ και σε κανένα όχημα η ονομαστική κατανάλωση δεν αντιστοιχεί στην πραγματικη,άρα αυτό δε θα πρέπει να σε παραξενευει ούτε να σε απογοητεύει.

3.5 είναι επιτευχταιο φυσικά όταν οδηγείς με συγκεκριμένες συνθήκες.
Είναι αδύνατο να κινείσαι με αυτές τις συνθήκες σε καθημερινή βάση εκ φύσεως μέσα σε μια πόλη πχ.

Τέλος το 4- 4,5 θα σου πω είναι απόλυτα λογική κατανάλωση για 310 κυβικα και μια μότο αυτών των επιδοσεων

Silver Member
Silver Member
CHILIS

Ημερομηνία εγγραφής : 12/08/2019
Τόπος : ATHINA

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ρεζερβουάρ - κατανάλωση    Ρεζερβουάρ - κατανάλωση  EmptyΤετ Φεβ 05, 2020 10:20 am

Τ310... Να προσθεσω και εγω οτι σε πραγματικες συνθηκες (ΦΟΡΤΩΜΕΝΟ)1/2/20...γεματο φουλ και με 120-130 στο κοντερ εθνικη αναψε λαμπακι στα 280 χιλιομετρα.και δοκιμασμενο το λαμπακι βγαζει 30-35 χιλιομετρα...αυτα..
Μεσα στην πολη τα ιδια..γκαζωνε φρεναρε κ.λ.π
Πιστευω οτι ΟΤΙ ΜΕ ΟΙΚΟΝΟΜΙΚΗ χρηση ΠΧ μεχρι 6.5 χιλ στροφες και οχι καγκουριες με το γκαζι θα βγαλει ακομα 50+.

Αυτό που παρατηρήσα είναι ότι Παρόλο που κλέβει το κοντέρ περίπου 8-9 χιλιόμετρα δ.λ.δ πας με 100 GPS και δείχνει το κοντέρ 109.. στο οδόμετρο είναι πολύ ακρίβειας…δείχνει την κανονική απόσταση…περίεργο…αλλά Καλό..

Ρεζερβουάρ - κατανάλωση
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Ερωτήσεις για το T310-
Μετάβαση σε: