Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Πόσα Χιλιόμετρα Έχετε Διανύσει ??
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΣήμερα στις 4:27 pm από Leo1978

» Χωρητικότητα καυσίμου
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΣήμερα στις 11:27 am από Spyros F

» Σχετικά με αγορά ([προσφορές)
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΣήμερα στις 12:29 am από Nik

» Της Γης τα Τέρατα, στης Γης τα πέρατα! (ΒΙΝΤΕΟ)
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΠαρ Ιουλ 10, 2020 10:39 pm από Άτλαντας

» Φορτιστής πωλείται
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΠεμ Ιουλ 09, 2020 1:15 pm από windshear

» Διαρροή παραφλου
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 1:12 pm από sakist310

» Σφυρίγματα και αλάρμ μετά το ξεκίνημα
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΤετ Ιουλ 08, 2020 12:51 pm από Ts1979

» Αρχάριος!
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΤρι Ιουλ 07, 2020 7:09 pm από Spyros F

» Ακούγονται χτύποι στην μηχανή
Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΚυρ Ιουλ 05, 2020 2:39 pm από Cretan

Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Elendar
Golden Member
Golden Member
Elendar

Ημερομηνία εγγραφής : 23/06/2019
Τόπος : Θεσσαλονίκη

Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΣαβ Μαρ 14, 2020 8:19 pm

Καλησπέρα στους επιzontes από τον κοροναϊό!
Έχω δύο ερωτησούλες και όποιος γνωρίζει απαντάει!

1. Την μηχανάρα μου (Χ310) την πλένω μόνος μου από τότε που την πήρα (Ιανουάριο 2019).
Γουστάρω που το κάνω πάνω από όλα αλλά θεωρώ πως την προσέχω και πιο πολύ από κάποιον ξένο που θα κάνει το κλασσικό καθαρισμό. Τέλος πάντων.
Ενώ ολόκληρη λάμπει και γυαλίζει, η πίσω ρόδα, πάνω στη ζάντα, έχει πιάσει γράσα (μάλλον από το γρασάρισμα της αλυσίδας ή οτιδήποτε άλλο) τα οποία δε φεύγουν με τίποτα όσο και να τα τρίβω. Ξέρει κάποιος κάποιο υγρό ή κάποιο τρόπο που μπορώ να βγάλω αυτά τα λάδια-γράσα? (Δυστυχώς δεν έχω εύκαιρη φώτο).

2. Μπήκα στη διαδικασία (γιατί είμαι και λίγο ψείρας και ποζεράς) να την φαντάζομαι με μπλέ ζάντες όπως είναι το R. Θεωρείτε, ότι εάν βαφτεί η ζάντα, θα κρατήσει? Και υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος που γίνεται?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΣαβ Μαρ 14, 2020 11:10 pm

Οπως σου ειπα με ηλεκτροστατικη δεν εχεις κανενα θεμα
Καθαρισμος με καθαριστικο κινητηρα η φρενων.Οχι επιθετικα χημικα στις ζαντες γιατι ειναι βαμμενες με απλη βαφη

Silver Member
Silver Member
Argyrious

Ημερομηνία εγγραφής : 11/11/2019
Τόπος : Καλλιθέα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΚυρ Μαρ 15, 2020 5:49 pm

Καλή δουλειά κάνει το wd40.Βαλε λίγο σέ ένα πανί και καθάρισε όπου έχει βρωμιά και γρασσα και μετά σκουπίστε με ένα καθαρό πανί.. Επίσης έχω πάρει και μια βούρτσα μαλακη για ζάντες για τα νεύρα της ζάντας..Στα λέω επειδή είμαι και εγώ ψείρας..Καλό καθάρισμα!!
Elendar
Golden Member
Golden Member
Elendar

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΚυρ Μαρ 15, 2020 5:54 pm

Ωραίος. Σε ευχαριστώ πολύ! Τώρα με έβαλες σε σκέψεις. Πάω να βρω βούρτσα για ζάντα 😂😂
Argyrious
Silver Member
Silver Member
Argyrious

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΚυρ Μαρ 15, 2020 6:13 pm

Καλά μην τρελαίνεσαι,αν δεν βρεις πάρε πινέλο χοντρό..Επίσης καλή δουλειά κάνει και το παραφινέλαιο..
Elendar
Golden Member
Golden Member
Elendar

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΚυρ Μαρ 15, 2020 6:16 pm

Θα τα δοκιμάσω και τα δύο και θα δω πιο κάνει καλύτερη δουλειά.
D-Mosh
New Member
New Member
D-Mosh

Ημερομηνία εγγραφής : 05/02/2020
Τόπος : Athens

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΔευ Μαρ 16, 2020 4:46 pm

οπως είπαν, wd40 ή παραφινελαιο. Γενικά με ότι καθαρίζεις την αλυσίδα σου αφου τα γράσα απο εκεί προέρχονται. Και με ενα πανάκι τρίβε τρίβε, είναι της υπομονής. Εγώ αναρωτιέμαι αν υπάρχει κατι σαν κερί για μετα το καθάρισμα να δημιουργεί μια στρώση απο πανω προστατευτική ετσι ωστε στο επόμενο πλύσιμο να μήν ειναι τοσο χρονοβόρος ο καθαρισμός της ζάντας μιας και είναι κατι που δεν θα γλιτώσεις... scratch
GeorgeZ81
Rising star
Rising star
GeorgeZ81

Ημερομηνία εγγραφής : 27/12/2019
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΔευ Μαρ 16, 2020 8:15 pm

Παίδες, για τον καθαρισμό της ζάντας μπορείτε επίσης να δοκιμάσετε το Swaz ή Σουάζ ελληνιστί..
Αλλα θέλει λίγο προσοχή στην χρήση. Με δική σας υπευθυνότητα. Αυστηρά αραιωμένο με νερό! Ψεκάζουμε, αφήνουμε λίγα λεπτά, σφουγγίζουμε και ξεπλένουμε.
babisdr
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Χαλκίδα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΤρι Μαρ 17, 2020 9:10 am

Καλημέρα χθες τις καθάρισα με παραφινέλαιο ή lamp oil (πωλείται στα sm). Άψογη δουλειά σε ελάχιστο χρόνο. Όπως είπε και ο Γιώργος η ποιότητα της βαφής δεν είναι και η καλύτερη όπως επίσης χρειάζεται προσοχή κατά το καθάρισμα γιατί η ζάντα έχει αιχμηρές γωνίες.
Elendar
Golden Member
Golden Member
Elendar

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΤρι Απρ 07, 2020 10:47 am

Λοιπόν η δοκιμή πέτυχε.
Έπλυνα εχθές το μωρό ως συνήθως και τις ζάντες τις έκανα με WD40. Τα ξερά λάδια και οποιαδήποτε άλλη βρωμιά, έφυγαν αμέσως, χωρίς καν να τρίψω. Έριξα λίγο λάδι επάνω στη ζάντα και στη συνέχεια το πέρασα με ένα στεγνό καθαρό πανάκι. Οι ζάντες ειδικά η πίσω που είχε και την περισσότερη βρωμιά λόγω αλυσίδας, έγιναν σαν να βγήκε η μηχανή από την αντιπροσωπία!
Erecozi
Rising star
Rising star
Erecozi

Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2020

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΣαβ Απρ 11, 2020 5:10 am

Καλημέρα στην παρεα. Προσοχη με το wd 40 γιατι ειναι λαδι και μπορει να παει σε λαστιχα φρενα και αλλου και να υπάρξει προβλημα, χρονια καθαριζω τις ζαντες μου με παραφυνελαιο και δεν εχω κανενα προβλημα νομιζω καλυτερο και πιο φιλικο απο αλλα υγρα. Για όσους ομως το εχουν σαν μωρο θα πρότεινα μωρομαντηλα!!! Ναι κανουν φοβερη δουλεια και αν κανουν για το δερμα του μωρού σιγουρα κανουν και για την καλη μας. Δεν ειναι τοσο δραστικα οσο τα υγρα που αναφέραμε ποιο πανω αλλα σιγουρα ειναι αποτελεσματικά. Tip για δυσκολες καταστάσεις αφήστε το μωρομαντηλο λιγα λεπτα πανω στο σημειο που θελετε να καθαρίσει και μετα τρίψτε το. Κανει δουλειά και για τα μυγάκια πανω στο κράνος.
Elendar
Golden Member
Golden Member
Elendar

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΔευ Απρ 13, 2020 9:21 am

Έχεις δίκιο, πάντα με προσοχή. Απλά το χρησιμοποιώ πλέον γιατί μόνο με αυτό είδα αποτέλεσμα. Δοκίμασα μωρομάντηλα όπως είπες, δεν είδα προκοπή, δοκίμασα το υγρό καθαρισμού που πλένω τη μηχανή, πετάχτηκαν οι φλέβες στα χέρια μου από το τρίψιμο, τίποτα. Το WD40 με το που το περνούσα πάνω από τα ξεραμένα λάδια, τα εξαφάνιζε.
Φυσικά ψεκάζεις μόνο το πανάκι που χρησιμοποιείς ώστε να καθαρίζεις τοπικά εκεί που χρειάζεσαι.

Edit: Παραφινέλαιο δεν έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια. Θα το έχω στα υπόψιν μου.
Argyrious
Silver Member
Silver Member
Argyrious

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΔευ Απρ 13, 2020 9:09 pm

Καλησπέρα και από μένα.. Επίσης το wd40 βγάζει και κόλλες από αυτοκόλλητα..Αλλά πάντα με προσοχή και όχι υπερβολές..
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΔευ Απρ 13, 2020 10:05 pm

Μακρια απο ασετον η αλλα σκληρα χημικα....Οι ζαντες ειναι με απλη βαφη ....το διαπιστωσα ο ιδιος  Very Happy Smile Very Happy Smile

Rising star
Rising star
Erecozi

Ημερομηνία εγγραφής : 11/04/2020

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας   Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας EmptyΤρι Απρ 14, 2020 2:12 am

Elendar έγραψε:
Έχεις δίκιο, πάντα με προσοχή. Απλά το χρησιμοποιώ πλέον γιατί μόνο με αυτό είδα αποτέλεσμα. Δοκίμασα μωρομάντηλα όπως είπες, δεν είδα προκοπή, δοκίμασα το υγρό καθαρισμού που πλένω τη μηχανή, πετάχτηκαν οι φλέβες στα χέρια μου από το τρίψιμο, τίποτα. Το WD40 με το που το περνούσα πάνω από τα ξεραμένα λάδια, τα εξαφάνιζε.
Φυσικά ψεκάζεις μόνο το πανάκι που χρησιμοποιείς ώστε να καθαρίζεις τοπικά εκεί που χρειάζεσαι.

Edit: Παραφινέλαιο δεν έχω δοκιμάσει είναι η αλήθεια. Θα το έχω στα υπόψιν μου.
Οποτε θες εχωn να σου δωσω παραφυνελαιο για δοκιμη στειλε πμ βλεπω εισαι Θεσσαλονίκη το θεωρώ ποιο ακίνδυνο (και φθηνο) απο το 40 με ιδια αποτελεσματα. Για τα μαντηλάκια θελει καλο μαντηλάκι (να ειναι υγρο οχι κατι φτηνα που ειναι θεοστεγνα) και βεβαια οπως ειπα να το αφήσεις πανω να κάτσει και μετα να το τριψεις σιγουρα ποιο δυσκολο απο τα υγρα αλλα πολυ μα πολυ ποιο φιλικο(μπορεις ακομα και σε ευαίσθητα πλαστικά)

Καθαρισμός και βάψιμο ζάντας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: X 310 :: Ερωτήσεις για το X310-
Μετάβαση σε: