Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Σβήνει ο κινητήρας
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΣήμερα στις 1:45 am από Lacto

» Εντυπώσεις απο 15άρι γρανάζι
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΧθες στις 5:09 pm από Giorgos V

» Βροχή - νερά
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΧθες στις 5:08 pm από Giorgos V

» Εργοστασιακά ελαστικά
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΧθες στις 3:40 pm από Starletmani

» Και ετσι ξαφνικά άκουσα ένα κρακ!!!
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤρι Σεπ 22, 2020 8:43 pm από Lacto

» Λιώσιμο πλαστικού κάτω από τον ανεμοθωρακα
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤρι Σεπ 22, 2020 6:41 pm από MONTELOS T310

» Βελτιωσεις σε zontes R250
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΠαρ Σεπ 18, 2020 11:17 pm από teka1975

» Νέος κάτοχος τ1 310
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΠαρ Σεπ 18, 2020 9:21 am από Nikolaef

» TFT οθόνη και GPS
Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΠαρ Σεπ 11, 2020 5:50 pm από Lacto

Σε λίγο πάω να το κλείσω ...

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
quotsopuerno
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 31/05/2020
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΙΛΙΟΝ

Σε λίγο πάω να το κλείσω ... Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤρι Ιουν 02, 2020 5:19 am

όχι το μαγαζί ...
έκανα μια βόλτα απο μια αντιπροσωπία που έχουμε εδώ κοντά μιας και ο φίλος μου πήγε να πάρει ένα παπί που είχε παραγγείλει ο αδερφός του, και μου λέει έχει φέρει και ένα t310.
Ε κλασικά μόλις πήγα οι φόβοι που επιβεβαιώθηκαν και το θέλω, βασικά άρεσε ακόμα και στην γυναίκα μου που την πήρα μαζί που δεν την έχω δει να έχει ξανακοιτάξει έτσι μηχανή.
Δεν γνωρίζει τεχνικά αλλά το περιτύλιγμα της άρεσε και αυτό κάτι είναι.
Και έχω κάποιες βασικές ερωτήσεις που ίσως να μην τις κάνει πολύς κόσμος οπότε με προλαβαίνετε δεν με προλαβαίνετε πριν πάω... καλά βασικά εγώ θα πάω μιας και ακόμα θυμάμαι το πίσω ελαστικό της που μόνο στο zxr το είχα.

1. Τι γίνεται με την μπαταρία του. zt250 , υπάρχει αντίστοιχη σε yasa, yasou maria, bosch η οτιδήποτε άλλο σε περίπτση που θέλουμε να την αλλάξουμε στα μπάμ;Νομίζω για ένα yamaha έβγαζε μια λιθίου με τέτοιο κωδικό .
Η βρίσκουμε μια μολύβδου gell να μπορεί να μπει πλαγιασμένη; Ή μας βλέπω για κατασκευή με 18650 λιθίου με έναν περιοριστή για 12v?
Στο site υπάρχει και αυτή ZT310 colloid battery (6-FM-10/10Ah) , γνωρίζουμε κάτι;

2. Τι γίνεται με τις λάμπες; Τις μπροστινές με έναν γρήγορο έλεγχο που έκανα στο site της zontes που έχει όλους του κωδικούς, μόνο όλη τη μάσκα κομπλέ, τα φλάς τα πίσω και τα μπροστινά τα χαμηλά τα βρήκα, αλλά βλέπω να ζητάνε κανα 30άευρο για το κομμάτι, φώτα led μπροστά και φώτα φρένων και πορείας πίσω τι γίνεται; με τα ηλεκτρονικά γενικά το έχω αλλά δεν θα ήθελα να κολλάω και να ξεκολλάω led.

3. Προγραμματισμό ecu γνωρίζουμε αν έχει κάνει κάποιος στο εξωτερικό έστω; γιατί τους είδα απρόθυμους ακόμα και συναγερμό να βάλουν πόσο μάλλον για εγγέφαλο.

4.Εξάτμιση δεν με ενδιαφέρει ( απλά ήθελα να εμπλουτίσω τους αριθμούς )

5. Ανάρτηση πίσω: είναι κλασικές οι διαστάσεις και τα βιδώματα και βρίσκουμε απο άλλες μηχανές σε περίπτωση που θέλουμε πιο σκληρή πιο μαλακή κτλ;

Νομίζω δεν μου ήρθε άλλος αντικειμενικός προβληματισμός εκείνη την ώρα που το κοίταγα ,απλά ο πωλητής δεν ήξερε να μου πει και πολλά πιο πολλά εγώ του έλεγα, είναι καινούρια μηχανή στο εμπόριο και κατανοώ οτι ίσως και γι αυτά που ρωτάω να μην υπάρχουν σίγουρες απαντήσεις.
Επίσης ζητάω συγνώμη αν έχει απαντηθεί κάτι κάπου δεν θέλω να γίνομαι κουραστικός αλλά δεν είδα κάτι, μπορεί να μην έψαξα σωστά ή καλά.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤρι Ιουν 02, 2020 2:24 pm

1)Απλή μπαταρια μπαταρία συμφωνα με το εργοστάσιο δε μπαίνει. Θέλει άλλο σύστημα φορτισης
2)Πάει κομπλέ φανάρι όπως σε όλα όσα είναι led
3)To ψάχνουμε για να μπει η εξάτμιση γιατί δουλεύει πολύ φτωχό μειγμα
4)Δε θα βάλεις μην ασχολείσαι.Εαν ασχοληθείς μη βάλεις αυτα που βάζουν όλοι.
5) Με ρύθμιση ύψους αλλάζει η σκληροτητα.
Δε θα χρειαστεί να αλλάξεις.

Εάν είναι να δώσεις 4500 και άλλα 2000 για μετατροπες πας κατά ευθείαν σε κάτι άλλο.
Η μηχανή στην ουσία δε χρειάζεται το παραμικρο

Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤρι Ιουν 02, 2020 7:44 pm

Απλά έπεσαν πολλοί οι αριθμοί στο μάτι και φαίνονται πολλά τα έξοδα, ουσιαστικά ο προγραμματισμός είναι το μόνο έξοδο, εξάτμιση δεν με ενδιαφέρει να αλλάξω, μπορεί να το έγραψα και εγώ λίγο μπερδεμένα.
Η ανάρτηση εφόσον μπορεί ναι σκληρήνει κτλ δεν βλέπω λόγω αλλαγή κατ'εμέ.
Γενικά στο μυαλό μου οι βελτιώσεις για την μηχανή αυτή είναι, πρόγραμμα (εφόσον το αναλαμβάνει κάποιος) το πολύ ωραίο φιλτράκι dna και ένα πιο μακρύ γραναζάκι.
Στην ουσία βελτιωσούλα για να πάρεις πίσω οτι θα χάσεις απο το γρανάζι.
Οπότε αν εξαιρέσουμε την ανάρτηση μιλάμε για μια βελτίωση των 275 έως 400 ευρώ μαξ αναλόγως πόσα θα ζητάνε για το πρόγραμμα.
Για + 2-4 άλογα σε αυτή τη μηχανή προσωπικά μου κάνει.
Πάντα ήμουν φαν των λίγων κυβικών για κάποιο λόγο που δεν μπορώ να καταλάβω.
Τα φώτα αν εδώ πουλάνε στο διπλάσιο απ'ότι δίνει το εργοστάσιο με την μετατροπή που έκανα μιλάμε για 260 ευρώ για να αλλάξεις τα λαμπιόνια;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤρι Ιουν 02, 2020 9:48 pm

Mολις βαλεις προγραμμα καταννοεις οτι χανεις την εγγυηση στον κινητηρα φανταζομαι.....

Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤρι Ιουν 02, 2020 10:18 pm

Ναι ναι, ούτος ή άλλος δεν θα κάνω άμεσες αλλαγές.
Ας περάσει κανας χρόνος να βγάλει τις πρώτες βλάβες του. Συνήθως ούτε συνεργείο δεν τις πήγαινα τις μηχανές μου, αλλά εντάξει απο ένα σημείο και μετά κουράζεσαι και θες την ευκολία του μηχανικού.
Αλλά και το αστείο είναι οτι ο έλληνας φοβάται τόσο πολύ τα ηλεκτρονικά να τα αγγίξει που και πρόγραμμα απο το 7ημέρες tv να του έβαζες αμφιβάλω αν θα το καταλάβαιναν.
Dennis
Golden Member
Golden Member
Dennis

Ημερομηνία εγγραφής : 08/07/2019
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤετ Ιουν 03, 2020 6:04 pm

Δεν ξέρω πόσο δύσκολο είναι να κάνεις κάποια αλλαγή στα LED, αυτά των φώτων τουλάχιστον θα είναι και μεγάλα οπότε θα είναι κάπως πιο εύκολο να τα αλλάξεις εάν υπάρχει κάποια ελάχιστη εξοικείωση με το κολλητήρι. Το μεγαλύτερο θέμα θα είναι να ξανακλείσεις το φανάρι υδατοστεγώς παρά να τα αλλάξεις. Στην χειρότερη το ανοίγεις το πας σε έναν ηλεκτρονικό και στο φτιάχνει αυτός. Το θέμα στα LED στην αυτοκινητοβιομηχανία είναι η ψύξη τους. Εάν υπάρχει σωστή ψύξη το προσδόκιμο ζωής των λυχνιών είναι περίπου 50.000 ώρες. Εάν λες ότι οδηγείς 10 ώρες την ημέρα με τα φώτα αναμμένα θα ζήσουν κοντά στα 10 χρόνια. Δεν τίθεται θέμα εκεί. Τώρα λογικά θα έχει γίνει κάποια περικοπή στην ψύξη των λυχνιών και στην ποιότητα τους λόγω τιμής αλλά δεν θεωρώ πως αξίζει να το σκέφτεσαι καθόλου αυτό, γιατί στην χειρότερη τα αλλάζεις και ξέρουμε ότι γενικά τα led είναι ακριβά τύπου 1-2 ευρώ το λαμπάκι ίσως και πιο κάτω και θα το έχεις τουλάχιστον 7 χρόνια δεν τίθεται θέμα.

EDIT:Τα LED επίσης δεν καίγονται μια και έξω όπως οι τυπικές λάμπες, αλλά ρίχνουν την απόδοσή τους σταδιακά. Εάν καούν μια και έξω τότε σημαίνει πως υπάρχει κάποια άλλη βλάβη στο κύκλωμα που τα έκαψε και το πιο πιθανό είναι κάποια υπέρταση που σημαίνει ότι κάτι άλλο χάλασε και χάλασε και το LED και όχι το ίδιο το LED.
quotsopuerno
Rising star
Rising star

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΤετ Ιουν 03, 2020 6:31 pm

Μωρέ 50.000 μαζί σου, αλλά δεν ισχύει πάντα,απλά μη σου κάτσει είναι, καλά δεν κολλάμε εκεί κατασκεύαζα λαμπτήρες led πριν κάμποσα χρόνια.
Απο περιέργια ρώτησα πόσο έχει η αντικατάσταση, 230 μου είπε αγορά.
Οπότε θεωρώ πολύ χοντρικά οτι οι τιμές των ανταλακτικών είναι λίγο λιγότερο απο το διπλάσιο όσο λέει το site της zontes.
Τέλος πάντων ας μην το πολυψυρίζω,οι πιθανότητες είναι οτι δεν θα καεί όπως λες και εσύ. Του άφησα προκαταβολή, θα το έπαιρνα και τώρα αλλά θα λέιπω το ΣΚ και δεν έχει νόημα, λογικά αύριο μεθαύριο θα μου βγάλει πινακίδες τρίτη τετάρτη το παίρνω.
Είναι έρωτας το καταραμένο. Και μετά απο 7 χρόνια χωρίς μηχανή νομίζω βάρεσα κόφτες!
Αν βγάλει ο κινέζος και κανένα κιτάκι υπερκυβισμού κερνάω κοντοσούβλι.
Το αστείο είναι που που πήρα στο insurancemarket να ρωτήσω ποιές ασφάλιστικές κάνουν ασφάλεια κλοπής και πόσο θα βγεί και δεν μπορούσαν να μου πουν αν δεν έχω αριθμό πινακίδας.
Κατ'εμέ απαράδεχτο. Ε πάρτο μωρέ και θα δούμε πόσο πάει, εν έτη 2020.
Αν εμένα το κριτήριο της αγοράς ήταν τα ασφάλιστρα της μηχανής με τις καλύψεις που θέλω και ήθελα να διαλέξω ανάμεσα απο 4-5 διαφορετικές μηχανές με βάση το ασφάλιστρο (όσο κουλό και αν ακούγεται το να αγοράζεις μηχανή μόνο με βάση το ασφάλιστρο) θα μου λέγανε, ε διάλεξε ένα εσύ και θα δούμε τι θα σου τύχει, έχει περισσότερο σασπένς έτσι.
Ο ζόνγκ μη μου τύχει μόνο στην κουρτίνα 3.
Πάντως πέρα της πλάκας η μηχανή εμφανησιακά και με τα γκατζετάκια που έχει, παρόλο που δεν είμαι πολύ γκατζετάκιας είναι έρωτας.
Κοίταξα και πόσες άλλες μηχανές πάλι στο t310 ξαναγύριζα.
Λοιπόν την καινούρια οθόνη την συνδέεις με bluetooth με το κινητό σου, και βλέπεις στο κοντέρ σου στην ουσία οτι σε καλούν (δεν ξέρω αν γράφει και ποιός) και μπορείς να απαντήσεις ή να απορίψεις την κλήση απο τα χειρηστήρια της μηχανής.
Δεν είναι λόγος προφανώς για να πάρεις μηχανή αυτός και ίσως και να μην το χρησημοποιήσεις ποτέ, αλλά δείχνει το πόσο έχει ξεφύγει το πράγμα!
Χρήστος Κ.
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 27/01/2020
Τόπος : Χανιά

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σε λίγο πάω να το κλείσω ...   Σε λίγο πάω να το κλείσω ... EmptyΠεμ Ιουν 04, 2020 8:44 pm

Αναφορικά με τη κλήση του κινητού. Σ' εμένα δείχνει την κλήση αλλά όχι ποιος καλεί. Ναι μπορείς από τα χειριστήρια να δεχτείς ή να απόρριψεις κλήση. Αν δεν κάνω λάθος στο youtube στο εξωτερικό υπάρχει video που έδειχνε και το νούμερο του καλούντος. Αυτό όμως είναι χαρακτηριστικό που λέει το manual ότι δεν δουλεύει παντού το ίδιο, όπως και το navigator.

Σε λίγο πάω να το κλείσω ...
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Ερωτήσεις για το T310-
Μετάβαση σε: