Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Προβληματα με ΝΕΑ κλειδια!
Λαδια Valvoline EmptyΧθες στις 11:12 pm από Giorgos V

» Zontes x1 310
Λαδια Valvoline EmptyΧθες στις 2:58 pm από vasilis2010gr

» Τιμόνι & Τζόγος, συμπλέκτης, sleep mode, εργαλεία
Λαδια Valvoline EmptyΚυρ Οκτ 18, 2020 8:02 pm από dmemtsas

» TFT οθόνη και GPS
Λαδια Valvoline EmptyΚυρ Οκτ 18, 2020 1:31 pm από Andreas.k

» Νέα έκδοση zontes. Version 2021
Λαδια Valvoline EmptyΣαβ Οκτ 17, 2020 4:41 pm από Giorgos V

» Αγορα G155
Λαδια Valvoline EmptyΠαρ Οκτ 16, 2020 10:39 pm από IliasAm

» Διαρροή λαδιού κινητήρα
Λαδια Valvoline EmptyΠαρ Οκτ 16, 2020 3:06 pm από xasomerh

» Ποια είναι η σωστή θερμοκρασια
Λαδια Valvoline EmptyΠεμ Οκτ 15, 2020 10:27 pm από Christopher

» Ανεμοθωρακες για τα ZONTES Τ-310
Λαδια Valvoline EmptyΠεμ Οκτ 15, 2020 6:55 pm από Andreas.k

Λαδια Valvoline

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Λαδια Valvoline Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Λαδια Valvoline   Λαδια Valvoline EmptyΠεμ Ιουλ 02, 2020 12:02 am

Kαποτε ανεφερα οτι το θεμα των λαδιων valvoline στα zontes ηταν καθαρα θεμα συνεργασιας του εισαγωγεα με τη valvoline και οχι για καποιο σοβαρο η πραγματικο λογο...(υπαρχει ακομα το ποστ στο fb με ημερομηνια που εγινε τοτε)

Στη συνεχεια καποιοι προσπαθησαν να μας μεταφερουν οτι υπηρχε αιτια χρηση τους δηθεν για το ρουλεμαν του συμπλεκτη....και καλοπροαιρετα το αποδεχθηκαμε προσωρινα!

Μετα απο αρκετο διαστημα απο εκεινο το ποστ μου στο fb,  βγαινει ενα αρθρο-διαφημιση σε ηλεκτρονικο περιοδικο για τη συμφωνια valvoline-Γκοργκολη........(ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΣΗ 1 για το ζητημα)

Κατα δευτερον αναφερω οτι....

Το εχω αναφερει απο πολυ νωρις οτι με τα valvoline (που εστειλαν και ενημερωση στο δικτυο για αποκλειστικη χρηση στα zontes), ο κινητηρας κανει ΠΟΛΥ περισσοτερο θορυβο ιδιαιτερα μετα τις 6000σαλ.

Οταν μαλιστα το λαδι ζεσταθει οχι μονο γινεται πιο εντονος, αλλα και ολος ο κινητηρας αποκτα εναν σχεδον ανυποφορα ενοχλητικο ηχο λειτουργιας, που εμενα προσωπικα με κουραζει αφανταστα  να τον ακουω τοσο εντονα συνεχως στα αυτια μου και προδιαθετει για "κακη" λιπανση συγκριτικα ακομα και με τα DAYTONA που ειχαν βαλει στην πρωτη αλλαγη.

Για να ειμαι σιγουρος οτι δεν ειναι η ιδεα μου ανετρεξα στα video που ειχα κανει παλαιοτερα με τα daytona και τα συγκρινα με τα βιντεο που εχω κανει με τα valvoline.

To μικροφωνο της καμερας στα βιντεο με τα valvoline καταγραφει ΠΟΛΥ πιο εντονα τον ηχο  του κινητηρα και ειναι εμφανεστατο το ποσο περισσοτερο ακουγεται

Ο ηχος προδιδει καποια συγκεκριμενα πραγματα που μας οδηγουν σε καποια συμπερασματα...

Τριτον
Οι αλλαγες στο κιβωτιο ελαφρώς (τονιζω ελαφρως) ειναι πιο σκληρες, ειναι πιο αισθητη η αλλαγη τους και αυτο ειναι ακομα ενα στοιχειο.

Το valvoline σα λαδι μπορει να ειναι πολυ καλο...δεν ειναι το καλυτερο για αυτο τον κινητηρα.
Ενα πολυ καλο λαδι δε σημαινει οτι ειναι καταλληλο η το "καλυτερο" για ολους τους κινητηρες ανεξαρτητα

Το υποτιθεμενο παραμυθι λοιπον περι "απαραιτητης" χρησης τους καταρρεει παντελως....

Προσωπικα συμπληρωσα 3000κμ για να βγαλω τα συμπερασματα μου για τα συγκεκριμενα λαδια...
Τα εβγαλα λοιπον και σας αναφερω ολη την ιστορια απο την αρχη (για αυτο διεγραψα και ολο το ποστ επι του θεματος και το ξεκιναω απο την αρχη...φρεσκο με επιβεβαιωμενες πληροφοριες και στοιχεια)

Μαζι με τα συμπερασματα θα βγαλω και τα λαδια..

Αυτη τη φορα θα χρησιμοποιησω για πρωτη φορα τα liqui molli μαζι με το αντιτριβικο της ιδιας εταιριας και θα σας ενημερωσω παλι οταν εχω αποψη και για αυτα.

Μουφα ιστορια VALVOLINE ...TEΛΟΣ

Δεν υπαρχει ΚΑΝΕΝΑ θεμα ρουλεμαν...θεμα "αυτα θελω να πουλαω για κερδος" υπαρχει
Σε ΚΑΜΙΑ αλλη χωρα του εξωτερικου που επικοινωνησα δε χρησιμοποιουν valvoline!

Κάποιος μου ανέφερε ότι τα βάζουν για γλιστριματα (πατιναρισμα) συμπλέκτη και σκληρές αλλαγές ταχυτήτων που συνεβαινε με τα Daytona...
Aυτο δεν ισχύει.
Καθαρά ρύθμιση ντιζας συμπλέκτη είναι το θέμα (το οποίο έχει αποδειχθεί περίτρανα ότι δε ξέρουν να ρυθμίζουν)

Ακομα και τα DAYTONA λειτουργουσαν καλυτερα σε αυτο το μοτερ στα 5000km που τα ειχα.

Μη ξεχνατε το εργοστασιο επισημα δινει λαδι shell σε κουτι ZONTES ως το "γνησιο" λιπαντικο

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Giorgos V στις Πεμ Ιουλ 02, 2020 9:45 am, 1 φορά

Αρέσει στον χρήστη chris130

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
quotsopuerno
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 31/05/2020
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΙΛΙΟΝ

Λαδια Valvoline Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια Valvoline   Λαδια Valvoline EmptyΠεμ Ιουλ 02, 2020 2:03 am

Σε λίγα χιλιόμετρα είναι να το πάω να πετάξουμε τα πρώτα λάδια, θα του πάω 2 λίτρα 7100 , τα είχες βάλει σε κάποια αλλαγή;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Λαδια Valvoline Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια Valvoline   Λαδια Valvoline EmptyΠεμ Ιουλ 02, 2020 7:29 am

Όχι.
Τα αρχικά λάδια είχα μέχρι τα 1000κμ.
Αλλαγή στα daytona μέχρι τα 6000κμ και μέχρι τα 9000 τα valvoline.
Mε τα daytona δούλευε πολύ πιο στρωτά.

Golden Member
Golden Member
Nik

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019
Τόπος : Αθήνα

Λαδια Valvoline Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια Valvoline   Λαδια Valvoline EmptyΠεμ Ιουλ 02, 2020 11:53 pm

Γιατί δεν βάζετε motul?
quotsopuerno
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 31/05/2020
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΙΛΙΟΝ

Λαδια Valvoline Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Λαδια Valvoline   Λαδια Valvoline EmptyΠαρ Ιουλ 03, 2020 2:14 am

Αυτά έγραψα απο πάνω, 7100, motul .

Λαδια Valvoline
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Γενικά Θέματα. :: Θέματα Γενικής Φύσης για τα Zontes-
Μετάβαση σε: