Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» After market led φώτα (μεσαία-μεγάλη σκάλα)
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΣήμερα στις 1:46 am από GeorgeZ81

» STAND ΚΥΛΙΣΗΣ ΠΙΣΩ ΤΡΟΧΟΥ E4010
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΧθες στις 9:12 pm από Di.angelo

» Νέα έκδοση zontes. Version 2021
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΧθες στις 8:56 pm από Giorgos V

» Αλλαγη ελαστικων
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΧθες στις 8:42 pm από Giorgos V

» Τιμόνι & Τζόγος, συμπλέκτης, sleep mode, εργαλεία
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΧθες στις 5:46 pm από Andreas.k

» TFT οθόνη και GPS
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΧθες στις 2:41 pm από sheep

» Προβληματα με ΝΕΑ κλειδια!
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΔευ Οκτ 19, 2020 11:12 pm από Giorgos V

» Zontes x1 310
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΔευ Οκτ 19, 2020 2:58 pm από vasilis2010gr

» Αγορα G155
Ερωτήματα για Τ1 EmptyΠαρ Οκτ 16, 2020 10:39 pm από IliasAm

Ερωτήματα για Τ1

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Pilf_Biffin
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 25/09/2020
Τόπος : Nea Makri

Ερωτήματα για Τ1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Ερωτήματα για Τ1   Ερωτήματα για Τ1 EmptyΚυρ Σεπ 27, 2020 9:21 pm

Καλησπέρα στο υπέροχο club! Παίρνω το θάρρος να γράψω εδώ γιατί μετά από 11 χρόνια και περίπου 150.000 χλμ στη ράχη ενός Ninja 250 ήρθε η ώρα αναζήτησης νέας μηχανής. Και έχω αρχίσει να φλερτάρω με το T1 σε υπερβολικό βαθμό. Ως είναι φυσικό έχω ερωτήματα.

Κατά μέσο όρο κάνω περίπου 100 χλμ ημερησίως τα μισά από αυτά σε κίνηση. Πόσο κουραστικό και πόσο ευέλικτο είναι το T1 σε φάση κολλημένος στην κίνηση; Θεωρείτε ότι είναι μια καλή επιλογή για τέτοιου είδους χρήση;

Με αγχώνει λίγο η μετάβαση από το Ninjάκι σε τέτοιου είδους μηχανή. Οδηγικά πόσο εύκολη είναι και τι θα έπρεπε να προσέχω μέχρι να την μάθω καλά; Εννοείται θα κοιτάξω για test drive, αλλά αυτή τη στιγμή και πατίνι να μου δώσουν, ενθουσιασμένος θα είμαι. Για αυτό και ρωτώ τους εμπειρότερους.

Τα βασικά service (6000 & 12000 χλμ) περίπου σε τί κοστολόγια παίζουν;

Ελπίζω να μήν κούρασα και ευχαριστώ προκαταβολικά για κάθε απάντηση.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Ερωτήματα για Τ1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήματα για Τ1   Ερωτήματα για Τ1 EmptyΚυρ Σεπ 27, 2020 10:00 pm

Εχοντας 2 ninja στο παρελθον θα σου πω οτι οταν το καβαλησεις πρωτη φορα θα πεις "μα καλα τοσο καιρο πως οδηγουσα το νιντζα" και δε θα θες το ξανακαβαλησεις ποτε σου...εαν αυτο σου λυνει την απορια.
Κοστος στα 6000 ειναι περιπου 60ε... στα 12000 εαν κανεις ελεγχο και ρυθμιση βαλβιδων (που ειναι αχρειαστο σε αυτα τα χιλιομετρα και μπορεις να το αφησεις για αργοτερα) εχει περιπου 150-180.....

Αρέσει στους χρήστες chris130 και Pilf_Biffin

windshear
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 26/06/2019
Τόπος : Αθήνα

Ερωτήματα για Τ1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήματα για Τ1   Ερωτήματα για Τ1 EmptyΔευ Σεπ 28, 2020 11:47 am

Παρομοίως πρώην κάτοχος ninjaκίου 11 χρόνια. Πλέον κάτοχος Τ τους τελευταίους 16 μήνες...
Ότι λέει και ο Γιώργος...δε θα θες να το ξανακαβαλήσεις ποτέ σου...
Καλύτερα φρένα, δε σε κουράζει λόγο όρθιας στάσης όσο το ninja, καλύτερες αναρτήσεις, το δεύτερο άτομο κάθεται και αυτό πιο άνετα, δυνατότητα τοποθέτησης μπαγκαζιέρας...αυτά έχω κρατήσει σα 5 favorites από προσωπική εμπειρία

Αρέσει στον χρήστη Pilf_Biffin

Άτλαντας
Golden Member
Golden Member
Άτλαντας

Ημερομηνία εγγραφής : 15/07/2019
Τόπος : Ατλαντίδα

Ερωτήματα για Τ1 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Ερωτήματα για Τ1   Ερωτήματα για Τ1 EmptyΔευ Σεπ 28, 2020 11:11 pm

Το Νίντζα, είναι πολύ διαφορετική, σε στήσιμο, μοτοσυκλέτα απότι είναι το Τ.
Προσωπικά είναι η 14η (αν θυμάμαι καλά) προσωπική μηχανή που περνάει απο τα σκέλια μου και είναι ΜΑΚΡΑΝ απο τις κορυφαίες που έχω οδηγήσει γενικότερα!

Έχει συνδυάσει πολλά καλά χαρακτηριστικά σε ένα πολύ αρμονικό και ΕΥΚΟΛΟ σύνολο είτε για αρχάριους είτε για έμπειρους χειριστές.
Αν έχεις οποιονδήποτε ενδοιασμό, ΠΡΙΝ πάρεις την απόφαση, κάνε ένα τεστ.
Οδήγησέ την 15' μισή ώρα και θα καταλάβεις αν σου ταιριάζει και πόσο εύκολη είναι ή όχι η αλλαγή απο το Νίντζα.

Προσωπικά νομίζω θα ενθουσιαστείς και ναι....ΔΕΝ θα θες να κατέβεις.
Διάβασε το πρώτο πόστ που έκανα εδώ....πήρα τη μηχανή και έκανα την ίδια μέρα.. το γύρο της Αργολίδας!
Μετά απλώς την έλιωσα στα ταξίιδια!

Άν δεν την έχεις οδηγήσει να το κάνεις.
Κόστος μέχρι τώρα έχω δώσει απο 25-30Ε σε κάθε σέρβις με κοντά τις 17.000χλμ

Αρέσει στον χρήστη Pilf_Biffin

https://imgur.com/user/WorldIsNotEnough

Ερωτήματα για Τ1
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Ερωτήσεις για το T310-
Μετάβαση σε: