Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΣυχνές ΕρωτήσειςEventsΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Εργοστασιακά ελαστικά
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΣήμερα στις 11:09 am από Elendar

» Πρόβλημα με ταχύτητες
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΧθες στις 9:50 am από Giorgos V

»  Κουμπι abs-απενεργοποιηση
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Σεπ 18, 2019 6:24 pm από Valedis

» Σετ Βαλίτσες ταξιδιού και βασεις σε Τ-310
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 11:40 pm από Alexkar

» Διπλη θυρα usb 2.1A 5V με βολτομετρο.
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 6:43 pm από plesia

» Καθαρισμός T310
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 3:17 pm από Giorgos V

» ΦΩΤΑ LED Μπροστά.
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 2:24 pm από Άτλαντας

» ΜΟΤΟΜ η προσωπική μου άποψη για κατάστημα αγοράς ...
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 1:39 pm από MorbidGeorge

» Βαλίτσα πίσω
Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤρι Σεπ 17, 2019 12:06 pm από Stelios stylianos

Μοιραστείτε

Σβήνει ο κινητήρας

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
windshear
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 26/06/2019
Τόπος : Αθήνα

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΠαρ Ιουλ 05, 2019 6:47 pm

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα όπου ορισμένες φορές μου σβήνει χωρίς λόγο όταν είναι στο ρελαντί και πάω να ανοίξω το γκάζι. Διάβασα ότι είναι κλασικό πρόβλημα σε διαφορά μοντέλα από tdm μέχρι Aprilia κτλ και ότι πιθανότατα οφείλεται στο tps. Έχει κανένας άλλος παρόμοιο πρόβλημα; Γνωρίζει κανείς αν μπορούμε να ανεβάσουμε κάπως το ρελαντί ή αν το tps επαναπρογραμμάτιζεται; Αυτό μπορεί να μου συμβαίνει όταν είμαι ακόμα και με νεκρά και ανοίξω το γκάζι είτε με ταχύτητα και με κρατημένο συμπλέκτη ανοίξω λίγο το γκάζι.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΠαρ Ιουλ 05, 2019 6:52 pm

Φιλε μου δε κανεις τιποτα απολυτως με ρυθμισεις...
Όπως εισαι πας σε εξουσιοδοτημενο, το αναφέρεις και το βαζουν σε διαγνωστικο να δουν εαν εχει βλάβη!

Μη κανετε πατεντες και του κεφαλιου σας εκει που δεν υπάρχει λόγος!!!
Δε πρεπει να το κανει και απαιτεις να στο φτιαξουν στην εγγυηση εαν προκειται για βλαβη (και οχι απο καυσιμο πχ)!

New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 24/07/2019
Τόπος : αθηνα

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Ιουλ 24, 2019 7:01 am

καλημερα εχω και γω ενα θεματακι με σβησιματα αλλα με χιλιομετρα συνηθως αν ειμαι με 4τι ταχυτητα και συμπλεκταρω για καπια δευτερολεπτα λογο κινησεις 2-3 φορες μου χει σβησει λες και παταω off του κινητηρα και ακομα ειμαι στο στροσημο οποτε δεν εχει ζοριστει ο κηνητηρας καθολου θα το παω αντιπροσοποια για το πρωτο service βεβαια απλα το αναφερω Smile
windshear
Rising star
Rising star

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΠεμ Ιουλ 25, 2019 7:25 pm

Καλησπέρα Δημήτρη, θα σου πρότεινα να το πας άμεσα καθώς είναι πολύ επικίνδυνο για τη σωματική σου ακεραιότητα. Εμένα μου το κάνει σε χαμηλές στροφές και κυρίως όταν κάνω διήθηση οπότε το γκάζι αυξομειώνεται συνεχώς. Είναι σα να πατάω το off και εγώ. Έχω κοντά 2000km και προχθές εξαιτίας του έχασα τον έλεγχο με δικάβαλο και πέσαμε.
dimitris kapl
New Member
New Member

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 7:15 pm

φιλε μου κακο αυτο ελπιζω να στε κομπλε εμενα το εκανε 2 φορες το πηγα εκανα και το service το μονο που μου ειπανε οτι να προσεχω πολυ την βενζινη που βαζω αλλιος δεν εχει κατι . εν κηνηση δεν ειχα τετιο προβλημα μονο με ενλεχωμενο συμπλεκταρησμα το παρατιρησα
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 7:19 pm

Παιδια να αναφερω οτι εμενα μου συνεβηκε μια φορα μονο τη τριτη ημερα που το ειχα εν κινησει σε κατηφορα.
Μια μπαρα στη βενζινη χωρις να αναβει λαμπακι εσβησε, μετα δε κρατουσε ρελαντι εαν δεν εδινες γκαζι.
Εβαλα βενζινη, φουλαρισα και απο τοτε δε το ξαναεκανε ποτε.
Δε καταλαβα ποτε τι ηταν αρα υποθετω λαθος αρχικη ενδειξη φλοτερ
Σημειωτεο ειχα βαλει βεζινη 20€ διπλα απο τη ΜΟΤΟΜ που το πηρα πριν δυο μερες γιατι ηταν αδειο.Βενζιναδικο απο το οποιο δεν εχω βαλει ποτε στο παρελθον

Silver Member
Silver Member

Ημερομηνία εγγραφής : 24/06/2019

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 7:38 pm

Χωρίς να θέλω να θέσω κάποιον κανόνα εγώ από το πρώτο γέμισμα βάζω κατοστάρα βενζίνη και ποτέ δεν είχα κανένα πρόβλημα.
Μια φορά έβαλα απλή και είδα διαφορά ως προς την σπιρτάδα γενικά του συγκεκριμένου μοτερ, μετά είδα και το βίντεο του Γιώργου που εξηγούσε γιατί στο συγκεκριμένο μοτέρ μπορεί να καταλάβουμε διάφορες αν βάζουμε κατοστάρα βενζίνη , οποτε από τότε δεν ξανά έβαλα απλή βενζίνη..
Και πάλι επαναλαμβάνω χωρίς να δογματίζω.
dimitris kapl
New Member
New Member

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 7:57 pm

Εννοείται ότι ο καθένας βάζει ότι θέλει αλλά και γω μόνο κατοστάρα βάζω γιατι θέλω για τυπικους λόγους να είμαι προσεχτικος
Kostas
Silver Member
Silver Member

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 8:05 pm

Εν προκειμένου στο συγκεκριμένο μοτέρ όχι μόνο για τυπικούς λόγους αλλά επί του πρακτέου και για ουσιαστικούς λόγους...
👍😜😜
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΣαβ Ιουλ 27, 2019 8:36 pm

Και εγω μονο κατοσταρα απο τοτε που εκανα το τεστ.
Εχει διαφορα και νομιζω οτι ολοι την παρατηρειτε πλεον.
Απο εκει και περα νομιζω οτι το θεμα του σβησιματος που προεκυψε σε μενα ηταν η απο κακης ποιοτητας βενζινη η απο λαθος αρχικοποιηση στο φλοτερ.
Απο τοτε δε ξανα ειχα ποτε τετοιο θεμα

Bronze Member
Bronze Member
Nik

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Ιουλ 31, 2019 2:24 pm

Παιδιά σήμερα μου έτυχε κ εμενα να σβήσει ο κινητήρας εν κινήση πάνω στο συμπλεκταρισμα κ το κατέβασμα.Παλι καλά δεν ξάπλωσα γιατί είχα το χέρι μου στον συμπλέκτη.Παιδια μηπως δεν είναι θέμα καυσίμου;Έχει παρατηρήσει κάποιος κάτι άλλο;Γιατί χτες έτυχε κ το γέμισα με 100αρα.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Ιουλ 31, 2019 2:53 pm

Εχω την εντυπωση μετα και απο σχολιο αλλου παιδιου στη σελιδα πως του πειραξε καποιος τη ρυθμιση στη μανετα του συμπλεκτη οτι κατι γινεται με αυτο.
Δες λιγο τη ρυθμιση εκει...
Πολλοι εχουν αναφερει τετοιο θεμα και απο οτι εχω καταλαβει παντα σε συμπλεκταρισμα γινεται...αρα κατι τρεχει εκει.
Ριξε μια ματια και ενημερωσε μας

Bronze Member
Bronze Member
Nik

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Ιουλ 31, 2019 3:19 pm

Εννοείς την ρύθμιση που έχει πάνω η Μανέτα του συμπλέκτη;ή την ρύθμιση της ντίζας του συμπλέκτη;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Ιουλ 31, 2019 3:20 pm

Δες τα και τα δυο

Bronze Member
Bronze Member
Nik

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Ιουλ 31, 2019 3:25 pm

Οκ ευχαριστώ!θα ενημερώσω...
plesia
Rising star
Rising star
plesia

Σβήνει ο κινητήρας Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας EmptyΤετ Ιουλ 31, 2019 6:04 pm

Παιδια εμενα μου εχει σβησει 2 φορες κατα το συμπλεκταρισμα.. Και τις δυο ενω ρολαρει η μηχανη... Δεν το εχω πειραξει την μανετα και η βενζινη απο 2 διαφορετικα μαγαζια εκ των οποιων το δευτερο η βενζινη του ειναι ελεγμενη ( απο προηγουμενη μηχανη και αυτ/το)..

Σβήνει ο κινητήρας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Προβλήματα στo T310-
Μετάβαση σε: