Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτοσυκλετών Zontes στην Ελλάδα.

ΦόρουμΓεγονόταΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση
Αναζήτηση

Αποτελέσματα Αναζήτησης

Rechercher Σύνθετη Αναζήτηση
Πρόσφατα Θέματα
» Σβήνει ο κινητήρας
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣήμερα στις 6:04 pm από Nikolaef

» Πρόβλημα στο μοτέρ
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣήμερα στις 5:59 pm από Giorgos V

» Αγορα G155
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣήμερα στις 12:53 pm από Masterix

» Συντήρηση αλυσίδας
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΧθες στις 3:12 pm από Andreas.k

» Ξαφνικά δεν ανάβει (η δε σβηνει)!!! Είναι τελείως νεκρό!
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΧθες στις 5:29 am από perone

» Επιλογή Tank bag
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΚυρ Οκτ 25, 2020 10:57 pm από sheep

» Πίεση ελαστικών σε Τ310
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Οκτ 24, 2020 1:35 pm από Andreas.k

» Λαμπακι λαδιων
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠαρ Οκτ 23, 2020 3:48 pm από sheep

» 1ο service
Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Οκτ 22, 2020 11:51 am από disergio

Σβήνει ο κινητήρας

Πήγαινε κάτω 
Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

Ημερομηνία εγγραφής : 13/06/2019
Τόπος : ΑΘΗΝΑ

Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Μάης 16, 2020 10:15 pm

Κατω δεξια θορυβος...ρουλεμαν συμπλεκτη μυριζει μαλλον.
Εαν οταν πατατε συμπλεκτη αλλαζει ο ηχος του κινητηρα και σταματαει ενα γουργουρισμα που ακουγεται ειναι για αλλαγη ρουλεμαν...αμεσα

Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 31/05/2020
Τόπος : ΑΘΗΝΑ-ΙΛΙΟΝ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΔευ Ιουν 15, 2020 1:09 pm

Σήμερα έσβησε μετά απο ξεκίνημα εν κινήσει.
Μου είχε σβήσει 2 φορές πριν λίγες μέρες στο ρελαντί ενω περίμενα σε φανάρι, σε διαφορετικές μέρες αλλά ξαναπήρε μπροστά αμέσως κανένα πρόβλημα.
Σήμερα μου κάνει ένα σβήσιμο σε φανάρι, το βάζω μπροστά, ξεκινάω και μετά απο 10-20 μέτρα είχα άδειο γκάζι, αέρας και αναθυμιάσεις μόνο, σταματάω βάζω μπροστά πήρε αλλά δεν κράταγε ρελαντί και έσβηνε, του κάνω control+alt+delete , με λίγα λόγια το κλείδωσα και το ξεκλείδωσα και μετά πήρε ξανά και κράταγε ρελαντί, κοιτάω αν έχει βγάλει κάποια βλάβη στην οθόνη, τίποτα, πηγαίνω με δευτέρα και αρχίζω να παίζω με το στάντ μήπως είναι καμια επαφή και το έβλεπε κατεβασμένο τίποτα δούλευε, το σβήνω που ήθελα να κάνω μια στάση, μετά όπως πήρε μπροστά δεν μαρεσε όπως δούλευε, σαν να μην ψέκαζε σωστά ένα πράγμα.
300 χιλιόμετρα στο κοντέρ και πριν φύγω διάβασα αυτό το πόστ σχετικά με τα σβησίματα, νομίζω ό,τι διαβάζω το παθαίνει, τηλεπαθητικό μηχανάκι.

Edit: Ενοτωμεταξύ προχθές έβαλα συναγερμό με gps , αυτόματο σβήσιμο κινητήρα αν στην πάρουν ενω την έχεις αναμένη και κατέβεις στο περίπτερο , επικοινωνία με διαστημικό σταθμό iss και κάτι άλλα τέτοια μπλιμπλίκια, και τώρα που το σκέφτομαι μήπως τυχών έχασε την επαφή για κάποια λόγο με το χειριστήριο του συναγερμού και έκοψε την τρόμπα, πράγμα που θα το σκεφτόμουν πρώτα αν δεν μου είχε σβήσει άλλες 2 φορές πριν 2-3 μέρες που δεν τον είχε τον συναγερμό.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Yannis 310t1
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2020
Τόπος : Αθήνα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΤετ Ιουλ 29, 2020 5:32 pm

Καλησπερα.  Έχω γράψει 560 χλμ περίπου. Τις τελευταίες μέρες βλέπω την εξής συμπεριφορά στο μηχανάκι: στο ρελαντί το οποίο είναι 1500 με 1700 στροφές εκεί παίζει ξαφνικά κάνει κάτι σαν να πάει να σβήσει και τελικά σβήνει ξαφνικά. Παράλληλα με το που σβήσει με αυτό τον τρόπο, ανάβει το check engine στην οθόνη , το οποίο ανάβει και πρωτου ανάψω το μοτέρ ενεργοποιώντας  το κουμπί του injection (αυτό που γυρίζουμε πριν πατήσουμε τη μίζα). Μου εμφανίζει τη συμπεριφορά αυτή μετά το δεύτερο γέμισμα με 100 shell από το ίδιο βενζινάδικο ωστόσο. Να σημειώσω πως στο υπόλοιπο εύρος στροφών και εν κινήσει δεν βλέπω διακυμάνσεις στο γκάζι τουλάχιστον όχι σε βαθμό που να μπορώ να καταλάβω.
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 23, 2020 5:47 pm

Κυριοι κατοχοι....
Σημερα επιβεβαιωσα κατι για το οποιο ειχα αμφιβολιες.
Λοιπον επειδη στη zontes τον εχουν κανει σφεντονα απο οτι φαινεται  και βαζουν πανω πλεον οτι να ναι γενικοτερα απο ανταλλακτικα.....Το βιτσιο του να αλλαζεις πραγματα δε το ξεπερνουν με τιποτα....

Οσοι εχετε προβληματα με διακοπες και σβησιματα δειτε εαν εχετε ΜΕΤΑΛΛΙΚΗ μπουζοπιπα οπως η φωτο..
Παρατηρησαμε οτι τα νεα μοντελα απο Τ1 μαλλον και μετα ερχονται με τετοιες

Εαν εχετε λοιπον διακοπες και σβησιματα ξεκινηστε απο εκει, γιατι εχουν διαρροες αυτες οι τραγικες παπομπουζοπιπες και προκαλουν αυτα τα προβληματα!!!

Αντι να βελτιωνουν ανταλλακτικα στην πορεια τα χαλανε οσο παει τελικα....

Δεν ειναι τυχαιο που τα πρωτης και δευτερης γενιας δε βγαζουν θεματα και απο τα τριτης και μετα ξεκινουν τα πανηγυρια...

[Πρέπει να είστε εγγεγραμμένοι και συνδεδεμένοι για να δείτε αυτόν το σύνδεσμο.]

Αρέσει στους χρήστες Nikolaef και Yannis 310t1

Lacto
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 14/04/2020

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 23, 2020 6:10 pm

Είναι τσεκαρισμένο αυτό με τη μπουζοπιπα ή απλά το υποθέτεις σαν πιθανό πρόβλημα;
Giorgos V
Forum & Club Founder
Forum & Club Founder
Giorgos V

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΤετ Σεπ 23, 2020 7:55 pm

Δεν υποθετω...γεγονος ειναι.
Δε σημαινει οτι ΜΟΝΟ αυτο φταιει σε καθε περιπτωση ανεξαρτητα εαν κανει κοψιματα και σβησιματα!
Υπαρχουν και αλλες αιτιες, ομως εχουμε πολλα παραδειγματα οτι αποδεδειγμενα αυτο εφταιγε σε καποιες περιπτωσεις

Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 24, 2020 1:45 am

αρκετά προβληματάκια γελοία. απορώ κάνουν κάποιον έλεγχο ή κατεβάζουν μια ιδέα, την εφαρμόζουν αμέσως και το πουλάνε;
Babyo
Rising star
Rising star

Ημερομηνία εγγραφής : 10/09/2020
Τόπος : Πειραιάς

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 24, 2020 12:39 pm

εγώ με όσα διαβάζω έχω χεστει πάνω μου πάντως..
Είδα και στο δικο μου εχω μεταλλική μπουζόπιπα (βεβαια ακομα δεν μου σβήνει).
windshear
Bronze Member
Bronze Member

Ημερομηνία εγγραφής : 26/06/2019

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 24, 2020 2:15 pm

Καλησπέρα στην ομάδα. Εγώ πάντως με πρώτης γενιάς μου τα κάνει αυτά. Εμένα μου έσβησε εν κινήσει (και με σχεδόν τέρμα ανοιχτό γκάζι) τελείως. Έσβησε σα να κόπηκε το ρεύμα (όλα τα φώτα σβηστά δηλαδή). Έπρεπε να σταματήσω, να κατέβω και να πατήσω το sleep button για να ξυπνήσει. Δε θέλω να ξέρω τι θα γινόταν αν ήμουν εθνική οδό, αριστερή λωρίδα και έτρεχα και έσβηνε τελείως. Είναι δυνατόν να μπαίνει σε sleep η μπαταρία εν κινήσει; Να μας σκοτώσουν θέλουν;
Andreas.k
Admin
Admin
Andreas.k

Ημερομηνία εγγραφής : 24/05/2020
Τόπος : Πάτρα

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 24, 2020 5:04 pm

Μετά από το πρόβλημα παραγγελίας που είχα λόγο χρώματος όπως είχα αναφέρει στο θέμα που είχα αναρτήσει τελικά την Παρασκευή το απόγευμα την παρέλαβα στο χρώμα που την ήθελα. Πρώτες εντυπώσεις μου αρέσει ωραία μηχανή εύκολο οδήγητη χαμηλές ροπές όλα μία χαρά. Το πρόβλημα που αναφέρεται το έκανε και εμένα στην πρώτη βόλτα κιόλας. Εκεί που κατέβαζες ταχύτητες όταν έβαζες Δεύτερη η πρώτη ενώ συπλεξάριζες το μηχανάκι έσβηνε από μόνο του. Το πήγα κατευθείαν το έκανε βόλτα και το έκανε και στον μάστορα. Ρύθμισε τον συμπλέκτη και μέχρι ώρας δεν έχει κάνει κάτι. Ενημερώνω βενζίνα 100αρα με το πρώτο γέμισμα.
Lacto
Bronze Member
Bronze Member

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 24, 2020 6:03 pm

ελπίζω να μη χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο με την επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας που κάναμε. Με αυτά που διαβάζω αρχίζω να το σκέφτομαι μήπως ήταν καλύτερα να έδινα κάποια χρήματα παραπάνω και να πήγαινα σε μια σίγουρη λύση από τις γνωστές εταιρείες. Αν είναι να σβήνει από την πρώτη βόλτα... κλάφτα χαράλαμπε. Να κάνεις καμια οριακή προσπέραση και να σου σβήσει. Αντίο ζωή.

Και κάτι άσχετο μιας και αναφέρθηκε η 100σταρα. Λέτε ότι αποδεδειγμένα υπάρχει διαφορά. Είναι η διαφορά τέτοια όμως που να δικαιολογεί την επιπλέον τιμή; Για κάποιον που κάνει λίγα χιλιόμετρα ίσως δεν είναι θέμα, Κάποιος που κάνει όμως αρκετά;
Andreas.k
Admin
Admin
Andreas.k

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΠεμ Σεπ 24, 2020 7:45 pm

Lacto έγραψε:
ελπίζω να μη χτυπάμε το κεφάλι μας στον τοίχο με την επιλογή της συγκεκριμένης εταιρείας που κάναμε. Με αυτά που διαβάζω αρχίζω να το σκέφτομαι μήπως ήταν καλύτερα να έδινα κάποια χρήματα παραπάνω και να πήγαινα σε μια σίγουρη λύση από τις γνωστές εταιρείες. Αν είναι να σβήνει από την πρώτη βόλτα... κλάφτα χαράλαμπε. Να κάνεις καμια οριακή προσπέραση και να σου σβήσει. Αντίο ζωή.

Και κάτι άσχετο μιας και αναφέρθηκε η 100σταρα. Λέτε ότι αποδεδειγμένα υπάρχει διαφορά. Είναι η διαφορά τέτοια όμως που να δικαιολογεί την επιπλέον τιμή; Για κάποιον που κάνει λίγα χιλιόμετρα ίσως δεν είναι θέμα, Κάποιος που κάνει όμως αρκετά;

Μου το έκανε μόνο όταν κατέβαζα τις ταχύτητες καί μόνο όταν έβαζα Δευτέρα η πρώτη δηλαδή στις χαμηλές στροφές που ήθελες να σταματήσεις η για φανάρι η για να σταματήσεις τελείως. Από την ώρα που ρύθμισε τον συμπλέκτη δεν έχει κάνει κάτι δουλεύει άψογα ούτε περίεργους θορύβους που αναφέρουν ούτε τίποτα μέχρι ώρας όλα καλά είμαι ευχαριστημένος. Και δεν είναι η πρώτη μηχανή που έχω έρχομαι από RG Γ 400 στα 18 και από τα 30μου Suzuki catana 1100 το αναφέρω μόνο και μόνο ότι υπάρχει μία πείρα
Andreas.k
Admin
Admin
Andreas.k

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣαβ Σεπ 26, 2020 9:03 pm

Giorgos V έγραψε:
Δεν υποθετω...γεγονος ειναι.
Δε σημαινει οτι ΜΟΝΟ αυτο φταιει σε καθε περιπτωση ανεξαρτητα εαν κανει κοψιματα και σβησιματα!
Υπαρχουν και αλλες αιτιες, ομως εχουμε πολλα παραδειγματα οτι αποδεδειγμενα αυτο εφταιγε σε καποιες περιπτωσεις
Εμένα μου είπε ότι να την αλλάξουμε γιατί πράγματι δημιουργεί πρόβλημα. Βραχυκηκλώνουν μου είπε. Να το πάω να μου βάλει μία NGK μου είπε. Όσα έχει πουλήσει τους το προτείνει μου είπε από την πρώτη στιγμή
Yannis 310t1
New Member
New Member

Ημερομηνία εγγραφής : 29/07/2020

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣήμερα στις 2:16 pm

Έχοντας το ίδιο πρόβλημα σβησιματος στο ρελαντί και έχοντας περιμένει το πολυσυζητημένο πιπακι του μπουζί μέσω εγγύησης να έρθει, ακόμα έρχεται εδώ και δυο μήνες, πήγα χθες και πήραμε από την πιατζιο ένα συμβατό λαστιχένιο και φεύγοντας συνειδητοποίησα πως τα ίδια ακριβώς και μάλιστα πλέον σβήνει πιο εύκολα και είναι και λίγο επικίνδυνο γιατί το κάνει στα στοπ που πάω να αφήσω συμπλέκτη να ξεκινήσω με αποτέλεσμα αν έχω λίγο φορά να μπορεί να πέσω κιόλας. Απάντηση συνεργείου να προσέχω μέχρι την άλλη βδομάδα που έχουν ραντεβού ελεύθερο. Έχει εντοπίσει κάνεις άλλου τη λύση του προβλήματος πέρα από το μαρκούτσι αυτό του μπουζί ;
Nikolaef
Rising star
Rising star
Nikolaef

Ημερομηνία εγγραφής : 30/01/2020
Τόπος : ΠΑΤΡΑ

ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Σβήνει ο κινητήρας   Σβήνει ο κινητήρας - Σελίδα 2 EmptyΣήμερα στις 6:04 pm

Εγώ έβαλα βελτιωτικό καυσίμου που καθαρίζει από κατάλοιπα, μετά από 200 χιλιόμετρα στο πρώτο γέμισμα δεν μου έχει ξανά σβήσει.μεχρι τώρα έχω κάνει περίπου 600 χιλιόμετρα χωρίς σβήσιμο ενώ πριν σε κάθε βόλτα είχα θέμα

Σβήνει ο κινητήρας
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 2 από 2Μετάβαση στη σελίδα : Επιστροφή  1, 2

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Zontesclub.gr- Διαδικτυακός τόπος συνεύρεσης ιδιοκτητών και φίλων μοτο :: Μοντέλα :: T 310 :: Προβλήματα στo T310-
Μετάβαση σε: